Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NYT: Vláda USA vyšetřovala ratingovou agenturu Standard & Poor's kvůli snížení ratingu

NYT: Vláda USA vyšetřovala ratingovou agenturu Standard & Poor's kvůli snížení ratingu "s předstihem"

18.8.2011 8:36, aktualizováno: 18.8. 10:53
Autor: ČTK

Aktualizováno

Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje, zda ratingová agentura Standard & Poor's správně ohodnotila hypoteční dluhopisy v letech před finanční krizí. Podle agentury AP o tom ve středu informoval deník The New York Times. Oficiální zdroje se k tomu zatím nevyjádřily.

Vyšetřování údajně začalo ještě předtím, než Standard & Poor's připravila začátkem měsíce Spojené státy poprvé v jejich historii o špičkový úvěrový rating AAA. Přesto zpráva o vyšetřování přilévá podle listu posiluje politickou bouři, kterou snížení ratingu vyvolalo. Někteří vládní představitelé začali zpochybňovat postupy, věrohodnost a kompetentnost agentury.

Ministerští vyšetřovatelé podle newyorského listu chtějí zjistit, zda původní záměr analytiků Standard & Poor's snížit hodnocení hypotečních dluhopisů vyšší manažeři firmy svévolně nezměnili. Pokud vláda najde dostatečné množství důkazů, které by toto podezření potvrdily, vyvolá to občanskoprávní spor a vážně to zpochybní tvrzení ratingové firmy o tom, že rozhodování jejích analytiků je nezávislé a nepodléhá obchodním tlakům.

Podle The New York Times není jasné, zda se vyšetřování týká jen Standard & Poor's nebo i dalších dvou významných ratingových firem Moody's Investors Service a Fitch Ratings.

List připomíná, že v letech prosperity ratingové agentury masivně vydělávaly na přidělování nejvyšších hodnocení řadě problematických hypotečních půjček, což vzbuzovalo dojem jejich bezpečnosti a vysoké hodnoty. Nedokázaly rozpoznat blížící se krizi, která finanční systém zakrátko rozvrátila.

Případná pochybení Standard & Poor's, ale i ratingových firem Moody's a Fitch, podle deníku rovněž vyšetřuje americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

Agentura Standard & Poor's snížila Spojeným státům jejich úvěrový rating o stupeň na AA+. Americké dluhopisy podle ní již nejsou bez rizika. Může za to prý "propast mezi politickými stranami", která snížila důvěru ve schopnost vlády spravovat finance země.

Ostatní dvě klíčové ratingové agentury Moody's a Fitch naopak začátkem měsíce potvrdily úvěrový rating Spojených států na nejvyšším možném stupni. Fitch Ratings však zároveň varovala, že USA musí snížit dluhovou zátěž, aby se vyhnuly brzkému zhoršení ratingu.

Bez ohledu na zpochybňování ratingových praktik podle The New York Times mnozí obchodníci stále na expertízy ratingových společností při nákupu složitých finančních produktů spoléhají. Firmy, ale i některé státy - nikoli ovšem USA - agenturám dokonce za rating platí, aby si opatřily prověřený důkaz kvality. Vlády mnoha států po desetiletí nařizovaly, aby se banky a investiční fondy při svém rozhodování ratingem řídily.

Pokud vyšetřování ratingové praxe Standard & Poor's skončí u soudu, urychlí to podle amerického listu odklon od tradičního ratingového systému.


Váš názor
 •  
  18.8.2011 11:37

  Vláda USA by si měla udělat pořádek nejdříve ve svých orgánech. FED by neměl cílevědomě vypouštět prohlášení , která jednoznačně přispívají k panice.
  Juniper
 •  
  18.8.2011 9:37

  Další dvě agentury rating nesnížily, aby se vyhnuly vyšetřování.
  Hans
  • rating
   18.8.2011 11:21

   hlavně dokud se snižoval rating Evropě,bylo všechno v pořádku.Jak se šáhne na US je to hrozné neštěstí.Horší než teroristi.
   dědvševěd
  • jen vyšetřovaní
   18.8.2011 10:20

   dvím se vždyť jejich taktika je posílat armádu jak se jim co nelíbí a vymyslet si že je přece napadli když jim dali jen AA+ a cítí se v ohrožení a oni jen vyšetřují to nechapu
   Deny:-)
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů