Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V Evropě přišel čas na nemyslitelné

V Evropě přišel čas na nemyslitelné

13.9.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropa již nemá čas na přemýšlení o nemyslitelném, nemyslitelné musí začít dělat. V jejím případě nejde o krizi vedení, ale o krizi systému. Potřeba radikálního řešení silně narostla poté, co v červnu německý ministr financí Schäuble začal otevřeně mluvit o restrukturalizaci dluhu Řecka, což změnilo psychologii na trhu. Mnozí investoři se v tu chvíli rozhodli, že budou čekat stranou až do chvíle, kdy bude jasné, jak to s restrukturalizací dopadne. To podkopalo proces rekapitalizace bank a refinancování vládního dluhu. A situace se zhoršuje i kvůli zpomalující ekonomice. Bez růstu totiž nesedí téměř žádná rovnice snižování dluhu.

Záchranný plán musí obsahovat následující tři prvky:

1. Musí být rekapitalizovány banky, aby byla maximálně omezena možnost nákazy. Jde mnohem více o vítězství v psychologické válce, než o skutečnou rekapitalizaci. Nemá smysl neustále opakovat, že trhy nechápou situaci, že potřeba rekapitalizace je malá a že za vše mohou spekulanti. Nutný je tak velký šokový program, který změní chování trhů.

2. Nutné je také velké snížení hodnoty dluhů Řecka a Portugalska a pravděpodobně i Irska. Jen to má rozumnou šanci na dosažení růstu v rámci eurozóny. Technická stránka věci je složitým problémem, ale ne neřešitelným. Navíc neexistuje žádná alternativa.

3. Nic tak nezastraší ty, kteří sázejí proti Evropě, jako neomezená rozvaha. Tu může poskytnout pouze ECB. Ta již nyní udržuje výnos italského a španělského dluhu u 5 % a možná již brzy bude muset stejně postupovat u Francie. Obavy z toho, že to podkope motivaci k reformám v těchto zemích, jsou pochopitelné, nyní jde ale o druhotný problém. ECB by se měla zavázat, či jasně naznačit, že svůj mandát podřídí operacím na dluhopisovém trhu a dosažení cílové výše výnosů. Obavy z inflace by měl uklidnit vývoj v Japonsku a USA. Navíc ECB musí také dále poskytovat likviditu bankovnímu sektoru, a to i po jeho rekapitalizaci.

Dobrá řešení již neexistují. Pokud nebude plán s uvedenými rysy již brzy implementován, prudce poroste pravděpodobnost, že EU ztratí nad celým procesem kontrolu.

Uvedené je výtahem z „The solvency solution for Europe: time to do the unthinkable“, autorem je Mark Dow, bývalý ekonom MMF, který nyní působí ve Pharo Management LLC.

(Zdroj: Reuters)


Váš názor
 •  
  13.9.2011 10:40

  Bohužel se opravdu dá čekat tlak na "rekapitalizaci bank" a to v podobě, kdy nějaká Konsolidační agentura vykoupí bezcenné papírky za plnou cenu. Taková běžná privatizace ztrát. Koneckonců, již to dnes praktikuje ECB, jež se chová zcela v rozporu se zakladatelskými ideály inspirovanými v Německu. Přitom by stačilo vyhlásit bankrot Řecka, omezit státní výdaje (i v ČR stojí tunelování více, než je aktuální deficit) a banky, jež by to neustály, "znárodnit". Rozuměj, vyměnit státní pomoc třeba za 99% podíl. Která banka o takovou pomoc nestojí, nechť si sežene peníze emisí akcií nebo dluhopisů soukromým investorům.
  vecnejLoser
 •  
  13.9.2011 10:15

  O jakém procesu, nad nímž EU ztrazí kontrolu, to ten hysterický článek mluví? Proč by měla ECB podřizovat svůj mandát operacím na dluhopisovém trhu? To přece bude naprosto nevěrohodné. Je mi smutno z toho, jaké amatérské názory mají vysoce vzdělaní a placení odborníci.
  neugebauer
 • no a nestačilo
  13.9.2011 8:08

  by jen rozprodat státní majetek Řeků, Portugalců......a pokud by to nestačilo tak jim pak natvrdo snížit životní úroveň o 10-15%. Všechno rychle a bez remcání?
  tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data