Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Novým generálním ředitelem a předsedou představenstva je Daniel Beneš

ČEZ: Novým generálním ředitelem a předsedou představenstva je Daniel Beneš

15.9.2011 15:32, aktualizováno: 15.9. 15:48
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Novým generálním ředitelem a předsedou představenstva energetické společnosti ČEZ je Daniel Beneš (41). Zvolilo jej dnes představenstvo ČEZ. Beneš dosud ve firmě působil jako výkonný ředitel. Ve funkci nahradí Martina Romana, který dnes na svou žádost post generálního ředitele opustil a stal se předsedou dozorčí rady ČEZ.

Martin Roman při té příležitosti řekl: „Po téměř osmi letech nejnáročnější části své kariéry jsem se rozhodl pro změnu a odejít z funkce generálního ředitele ČEZ.“ Dodal přitom, že podobný krok se předpokládal již před již před 4 roky, když vznikla pozice výkonného ředitele. „Daniel Beneš se postupně se svým týmem divizních ředitelů vypracoval natolik, že má všechny zkušenosti a schopnosti potřebné pro úspěšné řízení společnosti ČEZ,“ řekl Roman s tím, že on sám se bude nyní v rámci funkce předsedy dozorčí rady věnovat „dalšímu strategickému směřování firmy.“

Srovnání 2003 vs. 2010 - období Martina Romana v čele ČEZ

Roman

* cena akcií k 24.2. 2004 (datum nástupu současného managementu do ČEZ)
** cena akcií k 14.9. 2010

Podle mluvčího vlády Jana Osúcha skončil Roman v čele ČEZ na vlastní žádost. To ČTK potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek. "Akcionářská práva v ČEZ vykonává ministr financí. Kdybych tento krok nepokládal za správný, nestal by se. Mohu potvrdit, že důvodem (odchodu Romana z postu generálního ředitele ČEZ) byla vlastní žádost," uvedl Kalousek. Zpočátku nebylo jasné, zda Roman odstoupil sám, či zda byl odvolán.

Svaz průmyslu a dopravy ČR uvedl, že odstoupení Romana z čela ČEZ respektuje. "Věříme, že odchodem Martina Romana nenastane výrazná změna v politice ČEZ v neprospěch tuzemských podniků. Určitou pojistkou může být jeho další setrvání v čele dozorčí rady ČEZ," uvedl generální ředitel SP Zdeněk Liška. Roman byl viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR pro oblast energetiky a životního prostředí.

Změnu ve vedení ČEZ přivítala Strana zelených, ale vyjádřila skepsi nad jmenováním Romana předsedou dozorčí rady. "Přesun Martina Romana do čela dozorčí rady ČEZ neznamená bohužel nic jiného, než zachování jeho vlivu na vývoj české energetiky," uvedla strana, která dlouhodobě usiluje o omezení podílu jaderné energie v energetickém mixu Česka.

ČEZ je největší energetickou společností v Česku a největší veřejně obchodovanou společností ve střední Evropě. Tržní kapitalizace podniku přesahuje 400 miliard Kč a jeho většinovým akcionářem je stát. Ten ve firmě drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Firma v letošním prvním pololetí vykázala zisk před zdaněním 31,67 miliardy korun a výnosy 103,55 miliardy korun. Nejvýznamnějším projektem společnosti je nyní plánovaná dostavba jaderné elektrárny Temelín.

(Zdroj: ČEZ, čtk)


Váš názor
 • asi se
  15.9.2011 16:03

  nikdo nepřihlásil))
  ZUZKA
  • Re: asi se
   15.9.2011 16:11

   jen tys chtela, ale zrovna jsi zaspala :o)
   Azb
   • Mně by tam
    15.9.2011 16:59

    nedali, jsem až moc chytrá a výkonná)))
    ZUZKA
 •  
  15.9.2011 15:54

  A co takle výběrové řízení?
  Bobo
  •  
   15.9.2011 16:53

   výběrové řízení do takto velké firmy? Nemyslím si, že by to bylo nejštastnějším řešením. Myslím, že D.Beneš bude dobrým nástupcem a hlavně tato změna bude bezbolestná, nezdrží to firmu ve svých plánech o měsíce hledání, vybírání a následném seznamováním se s chodem takovéto společnosti. Navíc mohlo by se stát, že by se tam podle "parametrů" výběrového řízení nacpal nějaký cizák, který by lpěl na takové blbosti jako, že všichni zaměstnanci musí umět cizí jazyk včetně uklizeček (to se stalo v naší firmě).
   eLzyx
  •  
   15.9.2011 16:24

   Vždyď je to ten nejschopnější ze schopných. Nebo snad nejpovolnější.
   Homo
  •  
   15.9.2011 16:00

   v demokracii, kde je vse transparentni? k cemu?
   Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data