Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Výmaz exekutorského zástavního práva se může stát neřešitelným problémem

26.9.2011 9:08
Autor: KŠB, KSB

Od 1. listopadu 2009 je soudem jmenovaný exekutor oprávněn zajistit uspokojení pohledávky věřitele rovněž zřízením exekutorského zástavního práva na nemovitostech dlužníka. Zápis zástavního práva provádí katastrální úřad na základě exekučního příkazu vydaného jmenovaným exekutorem, a to nejprve poznámkou a následně po nabytí právní moci příkazu záznamem.

Nedomyšlený úřední pokyn

Složitější situace nastává s výmazem tohoto zástavního práva z katastru nemovitostí, a to zejména v situaci, kdy je návrh na nařízení exekuce po zápisu tohoto zástavního práva zamítnut v odvolacím řízení. Obecně platí, že exekutorské zástavní právo zaniká obvyklými způsoby jako „klasické“ zástavní právo (např. zánikem zajištěné pohledávky). Katastrální úřady ovšem nezastávaly jednotný názor, na základě kterých dokumentů má dojít k výmazu tohoto zástavního práva z katastru nemovitostí. Český úřad zeměměřický a katastrální proto vydal pokyn obsahující výčet dokumentů, na jejichž základě provede katastrální úřad výmaz exekutorského zástavního práva z katastru nemovitostí. Vzhledem k tomu, že uvedený pokyn je závazný pro všechny katastrální úřady, nemohou akceptovat jiné dokumenty, než v pokynu výslovně uvedené.

Pokud nastane situace, k níž se neváže žádný dokument vyjmenovaný v tomto pokynu, a dlužníkovi ani neposkytne součinnost zástavní věřitel, nemá dlužník možnost jakkoliv dosáhnout výmazu exekutorského zástavního práva z katastru nemovitostí. Tak je tomu i v případě, kdy soud prvého stupně rozhodne o nařízení exekuce k vymožení peněžité částky, ale odvolací soud toto rozhodnutí změní tak, že návrh na nařízení exekuce zamítne. V mezidobí však exekutor jmenovaný soudem prvého stupně vydá exekuční příkaz ke zřízení exekutorského zástavního práva na nemovitosti ve vlastnictví dlužníka, které je následně zaneseno záznamem do katastru nemovitostí. Logicky by mělo být exekutorské zástavní právo vymazáno z katastru nemovitostí už na základě rozhodnutí odvolacího soudu. Protože však výše zmiňovaný pokyn neobsahuje ve výčtu dokumentů sloužících jako podklad pro výmaz exekutorského zástavního práva rozhodnutí odvolacího soudu o zamítnutí návrhu na nařízení exekuce, nemá dlužník žádnou šanci bez součinnosti věřitele tohoto výmazu dosáhnout. Součinnost věřitele však v takovémto případě nelze předpokládat. Nastává tak neřešitelná situace, kdy nelze dosáhnout výmazu exekutorského zástavního práva, byť nařízená exekuce byla zrušena.

Nápravu snad sjedná novela

Vláda nyní projednává návrh novely exekučního řádu, který by měl výše uvedený nedostatek odstranit. V exekučním řádu by s účinností od 1. ledna 2012 měla být zakotvena výslovná úprava zániku exekutorského zástavního práva. Návrh novely výslovně stanoví, že po skončení exekuce zašle exekutor všem orgánům a osobám, které ve svých evidencích vedou poznámku o probíhající exekuci anebo kterým byla v exekuci uložena nějaká povinnost, oznámení o skončení exekuce. Toto oznámení v případě exekuce vedené zřízením exekutorského zástavního práva bude obsahovat rovněž potvrzení, že zajištěná pohledávka zanikla, a že tudíž zaniklo i exekutorské zástavní právo. Podle novely exekutorské zástavní právo zaniká rovněž právní mocí rozhodnutí, kterým soudní exekutor ruší exekuční příkaz, jímž zřídil exekutorské zástavní právo. Nezaniklo-li exekutorské zástavní právo dříve jiným způsobem, zaniká vždy skončením exekuce.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC