Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda omezí anonymní akcie. Jejich majitelé se budou muset zaregistrovat

Vláda omezí anonymní akcie. Jejich majitelé se budou muset zaregistrovat

12.10.2011 17:34
Autor: IHNED.cz

Ministr spravedlnosti už vymyslel, jak omezí anonymní akcie, což je součást vládního protikorupčního balíčku. Majitelé anonymních firem si budou muset své akcie buď zaknihovat ve speciálním depozitáři, nebo cenné listy uložit do bankovní úschovy.

Česká republika je spolu s tichomořským Nauru poslední zemí, kde existují zcela neregistrované akcie na majitele. Jinými slovy – firma patří tomu, kdo listiny fyzicky drží. Nikde přitom není evidováno vlastníkovo jméno. Když pak taková společnost získá státní zakázku, ve skutečnosti může firma patřit třeba úředníkovi, který o tendru rozhodoval. To je pro vládu Petra Nečase důvodem ke změně, důvodem jedním z klíčových v programu.

"Ministerstvo spravedlnosti připravilo řešení problematiky, které navrhuje zachovat existenci akcií na majitele, ovšem za současného stanovení povinnosti jejich zaknihování (registrace) u centrálního depozitáře, nebo jejich imobilizace (fyzického uložení) u banky,“ uvedla tisková mluvčí úřadu Tereza Palečková.

Zákon by zároveň stanovil, kdo bude mít k údajům o vlastnících přístup – ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zmiňuje mimo jiné policii, správní orgány, zadavatele veřejných zakázek či poskytovatelé dotací a grantů.

„Argumentem pro zachování akcií na majitele je to, že zrušení těchto akcií by nepřiměřeně zasáhlo akciové společnosti, které nevstupují do veřejnoprávních vztahů vyžadujících transparentní vlastnické poměry. Prostý zákaz akcií na majitele navíc vede k využívání akcií na jméno zástupného vlastníka, který je de facto jen „bílým koněm“ a k přesouvání těchto vztahů do šedé zóny bez možnosti veřejnoprávní regulace,“ nechal se slyšet Jiří Pospíšil.

Registraci anonymních akcií by vláda vyřešila novelou zákona o obchodních korporacích, platit by měl začít v roce 2013, ovšem firmy dostanou ještě jeden a půl roku na změnu – tato vláda, jejíž mandát končí v roce 2014, už se tedy konce anonymních firem nedočká.

A to se nelíbí Věcem veřejným, byť s jeho plánem na regulaci už předběžně souhlasily obě koaliční strany. Věci veřejné ale prohlásily, že by chtěly, aby změny začaly platit dříve.

„Pro tuto vládu považuji za zcela zničující, pokud neomezí anonymní akcie už v době svého fungování," řekla vicepremiérka pro boj s korupcí a místopředsedkyně VV Karolína Peake.

 

iHNed


Anonymní firmy závratně vydělávají. Ze státních zakázek těží zisk až 70 procent

Jak fungují firmy s tajemnými vlastníky, které získávají miliardy od státu


Váš názor
 • zase žádné řešení
  13.10.2011 10:40

  smysl zabránění úniku miliard ze státní kasy se tímto vůbec neřeší. Klidně ať anonymní akcie zůstanou. Podstata problému spočívá jinde - neschopnost přijmout směrnici (zákon), podle které se nesmí takové firmě umožnit o státní zakázku ucházet. TEČKA. Co je na tom k nepochopení? Anonymní majitel přijde a stát ho do tendru nepustí. A proč by to dělal, když je majitel neviditelný ??? Uzavře snad někdo smlouvu s někým, koho nezná? Za tuto šaškárnu a urážení daňových poplatníků by měla být vláda okamžitě pozatýkána.
  Jesse
  • Re: zase žádné řešení
   13.10.2011 10:49

   ...jsou v tom "velké zájmy a hodně peněz" tzn.bude vymýšleno hodně "slepých uliček" a budou se všelijak předělávat na zakrytí pravdy...a já vždy řeknu , že se mě to nelíbí... (dokud mám možnost :-))
   XY
   • P.S.
    13.10.2011 10:59

    ...kapitalismus je to nejlepší, ze špatných řešení pro lidstvo, ale jen ten "čistý" tzn. i ti největší se zodpovídají za své chyby.
    XY
    • Re: P.S.
     13.10.2011 11:04

     Naprostý souhlas. To že u nás nefunguje prakticky nic a na kapitalismus si jen hrajeme je k zblití. A to že jsme právní stát to je snad největší fór který jsem kdy slyšel.
     tk69
     •  
      13.10.2011 11:11

      My jsme právní stát pouze podle počtu existujících právníků, snad největší počet zdarma (jinak podivně) vystudovaných doktůrků na počet obyvatel v zemi :-(
      Jesse
   •  
    13.10.2011 10:54

    Pozor na politiky, kteří všechno zdůvodní jednou větou: "je to běh na dlouhou trať"... Tyto šmejdy bych rovnou posílal bez soudu do pracovního tábora. A totálně mě vytáčí, že tito nenažranci nám o sobě klidně tvrdí, že jsou pravice. Hnůj a ne pravice !!
    Jesse
 • to je humorné
  13.10.2011 10:26

  a co AS kterou bude vlastnit AS z NL, CY, Channel Islands? úplně to míjí to co se chtělo, a tedy rozkrýt vlastníky pokud kontrahují se státem nebo v rámci veřejné zakázky. Stačil by tedy registr vedený pro tyto účely, kde by AS uvedla své skutečné vlastníky, nic víc a nic méně... Zbytek je jen ukojení touhy po šmírování soukromí, které prostupuje celou společnost, je vedeo do jisté míry médii a socialisty pod rouškou svaté války proti terorismu a jeho financování (sic!) a za čistotu kapitálu a je to nejnebezpečnější, co se děje za posledních 50 nebo 60 let.
  Bo
Aktuální komentáře
25.04.2024
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.