Ministr spravedlnosti už vymyslel, jak omezí anonymní akcie, což je součást vládního protikorupčního balíčku. Majitelé anonymních firem si budou muset své akcie buď zaknihovat ve speciálním depozitáři, nebo cenné listy uložit do bankovní úschovy.
Česká republika je spolu s tichomořským Nauru poslední zemí, kde existují zcela neregistrované akcie na majitele. Jinými slovy – firma patří tomu, kdo listiny fyzicky drží. Nikde přitom není evidováno vlastníkovo jméno. Když pak taková společnost získá státní zakázku, ve skutečnosti může firma patřit třeba úředníkovi, který o tendru rozhodoval. To je pro vládu Petra Nečase důvodem ke změně, důvodem jedním z klíčových v programu.
"Ministerstvo spravedlnosti připravilo řešení problematiky, které navrhuje zachovat existenci akcií na majitele, ovšem za současného stanovení povinnosti jejich zaknihování (registrace) u centrálního depozitáře, nebo jejich imobilizace (fyzického uložení) u banky,“ uvedla tisková mluvčí úřadu Tereza Palečková.
Zákon by zároveň stanovil, kdo bude mít k údajům o vlastnících přístup – ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zmiňuje mimo jiné policii, správní orgány, zadavatele veřejných zakázek či poskytovatelé dotací a grantů.
„Argumentem pro zachování akcií na majitele je to, že zrušení těchto akcií by nepřiměřeně zasáhlo akciové společnosti, které nevstupují do veřejnoprávních vztahů vyžadujících transparentní vlastnické poměry. Prostý zákaz akcií na majitele navíc vede k využívání akcií na jméno zástupného vlastníka, který je de facto jen „bílým koněm“ a k přesouvání těchto vztahů do šedé zóny bez možnosti veřejnoprávní regulace,“ nechal se slyšet Jiří Pospíšil.
Registraci anonymních akcií by vláda vyřešila novelou zákona o obchodních korporacích, platit by měl začít v roce 2013, ovšem firmy dostanou ještě jeden a půl roku na změnu – tato vláda, jejíž mandát končí v roce 2014, už se tedy konce anonymních firem nedočká.
A to se nelíbí Věcem veřejným, byť s jeho plánem na regulaci už předběžně souhlasily obě koaliční strany. Věci veřejné ale prohlásily, že by chtěly, aby změny začaly platit dříve.
„Pro tuto vládu považuji za zcela zničující, pokud neomezí anonymní akcie už v době svého fungování," řekla vicepremiérka pro boj s korupcí a místopředsedkyně VV Karolína Peake.
Anonymní firmy závratně vydělávají. Ze státních zakázek těží zisk až 70 procent
Jak fungují firmy s tajemnými vlastníky, které získávají miliardy od státu