Aktualizováno Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila výhled ratingu Spojených států ze stabilního na negativní. Zatímco rating USA stále zůstává na nejvyšším stupni "AAA" kromě hodnocení Standard & Poor's, výhled je negativní již od všech třech hlavních ratingových agentur. Fitch naznačila, že snížení ratingu po zhoršení výhledu jako reakci na neschopnost dojít shodě na rozpočtových škrtech, přikládá více než 50% pravděpodobnost. Fitch bude čekat do roku 2013. Pokud Washington do té doby nebude mít věrohodný plán na snižování rozpočtových výdajů, agentura zřejmě rating sníží.
Fitch snížením výhledu reaguje na neschopnost zvláštního výboru amerického Kongresu dohodnout se na snížení výdajů nejméně o 1,2 bilionu dolarů (asi 23,1 bilionu Kč) v průběhu příštích deseti let. Tím se snižuje pravděpodobnost, že Američané budou mít příští rok jasný plán na snižování deficitu. S větší zátěží se naopak bude potýkat příští vláda, která vzejde z prezidentských voleb na konci příštího roku.
"Negativní výhled je odrazem klesající důvěry, kterou má agentura Fitch ve včasné přijetí fiskálních opatření nutných k tomu, aby Spojené státy vrátily své veřejné finance do udržitelných mezí a zajistily si známku na stupni AAA," píše se ve zprávě ratingové agentury. Pravděpodobnost snížení ratingu USA je teď podle agentury vyšší než 50 procent. Důvodem, proč downgrade hodnocení dluhu Spojených států nepřišel ihned, jsou automatické úspory výdajů v rozsahu 1,2 bilionu dolarů, které se aktivují právě vlivem nedohody Kogresu.
Fitch zprávu zveřejnila ve čtvrtek po skončení obchodování na akciových trzích v USA, takže dopady zatím nebyly téměř žádné. Akciové trhy v Asii ke zprávě o snížení výhledu ratingu USA zaujaly opatrný přístup, z části i proto, že krok agentury nebyl tak neočekávaný.
"Ukazuje nám to, že Fitch Spojené státy varuje, že tento stav nemůže trvat věčně," uvedl hlavní investiční analytik společnosti YCMNET Advisors Michael Yoshikami. "Trhy už čekaly, že se to stane. Bylo by něco jiného, kdyby šlo o snížení ratingu, negativní výhled ale neznamená konec světa," dodal.
Negativní výhled má u ratingu Spojených států i konkurenční agentura Investors Service. Ani jedna z agentur neočekává, že by Američané s výraznějšími rozpočtovými škrty přišli už během příštího roku, který je rokem volebním. Napětí mezi oběma hlavními politickými stranami se totiž v takové situaci většinou prohlubuje.
Agentura Standard & Poor's, která je ze tří největších ratingových agentur patrně nejvýznamnější, už Spojeným státům rating snížila. V bezprecedentním kroku jim začátkem srpna rating srazila na stupeň AA plus, a to kvůli tomu, že se američtí politici nedokázali shodnout na tom, jak zastavit zadlužování. O samotné finanční závazky však agentura obavy nemá, Spojené státy nadále považuje za špičkového dlužníka.
(Zdroj: Fitch Ratings, Bloomberg, čtk)