Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bratr nového vůdce KLDR míní, že země spěje ke kolapsu

Bratr nového vůdce KLDR míní, že země spěje ke kolapsu

17.1.2012 17:41
Autor: ČTK

Nejstarší bratr nového severokorejského vůdce Kim Čong-una se domnívá, že stávající stalinistický režim v jeho zemi již dlouho nevydrží. Ani reformy podle něj nemohou tento režim zachránit. Kim Čong-nam toto přesvědčení vyjádřil v e-mailové korespondenci s japonským novinářem Jodžim Gomim, která se stala základem pro právě vycházející knihu Můj otec Kim Čong-il a já. 

Podle Kim Čong-nama katastrofální, státem řízená ekonomika představuje pro severokorejské vedení dilema. "Je zřejmé, že bez přijetí reforem se ekonomika zhroutí, ale přijetí reforem povede ke zhroucení režimu," konstatoval před smrtí svého otce Kim Čong-ila, který zemřel 17. prosince.

Armáda získala takovou moc, že zasáhne a převezme vedení, předpokládá nevlastní bratr současného vůdce KLDR, který se ujal vlády po smrti svého otce. "Severní Korea je velmi nestabilní. Můj otec vládl zemi s podporou armády, ale moc armády příliš zesílila," konstatoval.

Podle Kim Čong-nama je jeho nezkušený, ani ne třicetiletý bratr Kim Čong-un s největší pravděpodobností pouhým symbolem využívaným vládnoucí elitou k udržení moci. "Pochybuji o tom, že tak mladý dědic pouze s dvouletou (přípravou pro následnictví) by byl schopen převzít... absolutní moc," napsal Kim Čong-nam japonskému žurnalistovi, který si s ním od roku 2004 vyměnil téměř stovku e-mailů, loni v lednu a v květnu s ním mluvil osobně a jehož kniha vyjde v pátek v Japonsku.

Na dotaz ohledně svých vztahů se stávajícím vůdcem KLDR Kim Čong-nam překvapivě odpověděl, že se s ním nikdy nesetkal. "Jsem jeho nevlastní bratr, ale nikdy jsem se s ním osobně nesešel," řekl.

Nyní čtyřicetiletý Kim Čong-nam žije již řadu let v dobrovolném exilu v Číně; pohybuje se mezi Macaem, kde bydlí v luxusní vile se svou manželkou a dvěma dětmi, a Pekingem, kde rovněž vlastní dům. V druhé polovině 90. let byl považován za potenciálního nástupce svého otce, počátkem 21. století ale u Kim Čong-ila upadl v nemilost. To bylo spojováno s jeho zadržením v roce 2001 při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem. Muž s pověstí playboye, hráče v kasinech a povaleče tehdy tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland.

Sám Kim Čong-nam ale tvrdí, že se znelíbil kvůli prosazování reforem. "Poté, co jsem se vrátil do KLDR ze studií ve Švýcarsku, jsem se s otcem názorově rozešel, poněvadž jsem trval na reformách a otevření trhu... Když viděl, že se po letech strávených v cizině obrátím ke kapitalismu, zkrátil zahraniční studia mých mladších bratrů a sester," řekl.

Japonský novinář Gomi soudí, že by Kim Čong-nam nakonec mohl převzít moc v Severní Koreji s pomocí Číny, která se obává zhroucení severokorejského režimu, jež by zřejmě vyslalo přes hranice miliony hladovějících obyvatel KLDR a vytvořilo chaos v tomto nebezpečném jaderném státě.

"Kim Čong-nama chrání čínská strana," uvedl Gomi, který píše pro list Tokio šimbun a který v minulých letech pracoval jako zpravodaj v Pekingu a Soulu. "Jestliže Kim Čong-unův režim zkolabuje, (Čína) patrně plánuje poslat ho (Kim Čong-nama) do Pchjongjangu a udělat z něj budoucího vůdce," dodal.


Váš názor
  •  
    17.1.2012 21:06

    napsat Tokio šimbun, to je jako napsat nobíny iz Prágy: správně Tókjó šinbun (česky) a Tokyo shinbun (japonsky), Tokio nikdy nebylo s měkkým i, tak je to jenom v češtině, asi z němčiny, psát "m" místo "n" je taky pohrobek dávno nepoužívané transkripce, děkuji za pozornost
    chamtil
Aktuální komentáře
22.5.2018
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba