Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobrá zpráva pro manžele, špatná pro věřitele

Dobrá zpráva pro manžele, špatná pro věřitele

24.1.2012 7:00
Autor: Petra Soukupová, KSB

Na úvod trochu teorie: podle občanského zákoníku tvoří společné jmění manželů „závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství“. Z předmětu společného jmění jsou naopak vyloučeny závazky, které se týkají majetku, jenž náleží výhradně jednomu z manželů, (například u manžela, který uzavřel nájemní smlouvu ohledně nemovitosti, kterou má ve svém výlučném vlastnictví) a závazky, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.

Do společného jmění tedy spadají závazky, které převzali oba manželé společně nebo jeden se souhlasem druhého a dále závazky přiměřené majetkovým poměrů manželů, které byly převzaty i jen jedním z manželů.

Za splnění závazků, které patří do společného jmění, odpovídají ze zákona oba manželé. Jde o takzvanou solidární odpovědnost. Znamená to, že věřitel má právo požadovat plnění na kterémkoliv z manželů. Plněním jednoho z manželů povinnost druhého ve splněném rozsahu vůči věřiteli zaniká. 

Nejvyšší soud má jiný názor

Soudy i odborná literatura dosud dovozovaly, že u závazku patřícího do společného jmění manželů vzniká takzvaná pasivní věcná legitimace manželů. Jinak řečeno, věřitel má právo uplatnit svůj nárok na splnění pohledávky žalobou u soudu proti oběma manželům nebo vůči kterémukoliv z nich. Manželé podle dosavadních výkladů odpovídali za splnění závazku ve společném jmění (i v případě, že byl převzat jen jedním z manželů) veškerým majetkem, který měli ve společném jmění, i majetkem ve výlučném vlastnictví každého manžela.

Nejvyšší soud ale před několika lety bez ohledu na znění zákona přišel s vlastním právním názorem. Podle něho není věřitel oprávněn domáhat se u soudu splnění svého závazku vůči manželovi, který nebyl účastníkem smlouvy, z níž předmětný závazek vznikl, i když tento závazek patří do společného jmění manželů.

Nejvyšší soud v odůvodnění uvedl, že zásada pacta sunt servanda (smlouvy se musí dodržovat) se může prosadit jen mezi smluvními stranami a že prostřednictvím společného jmění manželů nelze vnutit věřiteli jako další smluvní stranu i manžela smluvní strany, který by navíc nemusel být jiný než peněžitý závazek schopen plnit.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu fakticky odnímá věřiteli možnost domáhat se splnění závazku ve společném jmění z majetku ve výlučném vlastnictví manžela, který nebyl účastníkem smlouvy, jíž byl závazek založen. Pro věřitele představuje tato změna právního názoru Nejvyššího soudu v podstatě zúžení rozsahu majetku, ze kterého může být pohledávka uspokojena. 

V praxi to tedy znamená, že věřitel může žalobou u příslušného soudu uplatnit svůj nárok pouze proti dlužníkovi, který byl účastníkem smlouvy, nikoliv i proti jeho manželovi. Při výkonu rozhodnutí nebo exekuci se bude moci věřitel na základě takového rozsudku domáhat uspokojení svého závazku postižením společného jmění manželů a výlučného vlastnictví povinného, nikoliv i výlučného majetku manžela povinného. 

Co dělat, pokud se chcete této situaci vyhnout? Pokud bude věřitel chtít, aby za splnění závazku odpovídali oba manželé skutečně společně a nerozdílně majetkem ve společném jmění i svými výlučnými majetky, je třeba, aby smluvní stranou smlouvy byli oba manželé.

KŠB

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m