Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobrá zpráva pro manžele, špatná pro věřitele

Dobrá zpráva pro manžele, špatná pro věřitele

24.1.2012 7:00
Autor: Petra Soukupová, KSB

Na úvod trochu teorie: podle občanského zákoníku tvoří společné jmění manželů „závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství“. Z předmětu společného jmění jsou naopak vyloučeny závazky, které se týkají majetku, jenž náleží výhradně jednomu z manželů, (například u manžela, který uzavřel nájemní smlouvu ohledně nemovitosti, kterou má ve svém výlučném vlastnictví) a závazky, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.

Do společného jmění tedy spadají závazky, které převzali oba manželé společně nebo jeden se souhlasem druhého a dále závazky přiměřené majetkovým poměrů manželů, které byly převzaty i jen jedním z manželů.

Za splnění závazků, které patří do společného jmění, odpovídají ze zákona oba manželé. Jde o takzvanou solidární odpovědnost. Znamená to, že věřitel má právo požadovat plnění na kterémkoliv z manželů. Plněním jednoho z manželů povinnost druhého ve splněném rozsahu vůči věřiteli zaniká. 

Nejvyšší soud má jiný názor

Soudy i odborná literatura dosud dovozovaly, že u závazku patřícího do společného jmění manželů vzniká takzvaná pasivní věcná legitimace manželů. Jinak řečeno, věřitel má právo uplatnit svůj nárok na splnění pohledávky žalobou u soudu proti oběma manželům nebo vůči kterémukoliv z nich. Manželé podle dosavadních výkladů odpovídali za splnění závazku ve společném jmění (i v případě, že byl převzat jen jedním z manželů) veškerým majetkem, který měli ve společném jmění, i majetkem ve výlučném vlastnictví každého manžela.

Nejvyšší soud ale před několika lety bez ohledu na znění zákona přišel s vlastním právním názorem. Podle něho není věřitel oprávněn domáhat se u soudu splnění svého závazku vůči manželovi, který nebyl účastníkem smlouvy, z níž předmětný závazek vznikl, i když tento závazek patří do společného jmění manželů.

Nejvyšší soud v odůvodnění uvedl, že zásada pacta sunt servanda (smlouvy se musí dodržovat) se může prosadit jen mezi smluvními stranami a že prostřednictvím společného jmění manželů nelze vnutit věřiteli jako další smluvní stranu i manžela smluvní strany, který by navíc nemusel být jiný než peněžitý závazek schopen plnit.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu fakticky odnímá věřiteli možnost domáhat se splnění závazku ve společném jmění z majetku ve výlučném vlastnictví manžela, který nebyl účastníkem smlouvy, jíž byl závazek založen. Pro věřitele představuje tato změna právního názoru Nejvyššího soudu v podstatě zúžení rozsahu majetku, ze kterého může být pohledávka uspokojena. 

V praxi to tedy znamená, že věřitel může žalobou u příslušného soudu uplatnit svůj nárok pouze proti dlužníkovi, který byl účastníkem smlouvy, nikoliv i proti jeho manželovi. Při výkonu rozhodnutí nebo exekuci se bude moci věřitel na základě takového rozsudku domáhat uspokojení svého závazku postižením společného jmění manželů a výlučného vlastnictví povinného, nikoliv i výlučného majetku manžela povinného. 

Co dělat, pokud se chcete této situaci vyhnout? Pokud bude věřitel chtít, aby za splnění závazku odpovídali oba manželé skutečně společně a nerozdílně majetkem ve společném jmění i svými výlučnými majetky, je třeba, aby smluvní stranou smlouvy byli oba manželé.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data