Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonská chyba a spořící firmy jako brzda ekonomiky

Japonská chyba a spořící firmy jako brzda ekonomiky

25.1.2012 7:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Japonská pokrizová ekonomická politika byla ve snaze podpořit hospodářství úspěšná, vezmeme-li do úvahy, že soukromý sektor se zotavoval z prasknutí úvěrové a investiční bubliny. První graf ukazuje model vývoje finanční bilance tří sektorů – kapitálový účet spolu s čistými úsporami vlády a čistými úsporami soukromého sektoru se musí rovnat nule. Japonský kapitálový účet je dlouhodobě poměrně stabilní a pokud tedy soukromý sektor zvýší své čisté úspory, agregátní poptávka poklesne a čisté vládní úspory také.

japan1.jpg

Na počátku 90. let dosahovaly všechny sektory zhruba rovnováhy, nicméně vládní dluh v reakci na pravděpodobné zvýšení úspor privátního sektoru rostl. Mohli bychom tvrdit, že vládní deficity a dluh byly správnou politikou a dokonce i úspěchem. Také to ale namísto úspěchu můžeme považovat za ztracenou příležitost.

Druhý graf ukazuje stejný model, soukromý sektor je však rozdělen na domácnosti a firmy. S pokračujícím stárnutím populace dochází k poklesu úspor domácností, firmy ovšem každý rok od roku 1996 dosahují pozitivních úspor. Tím eliminují možný stimulační efekt, který by stárnoucí populace mohla mít na domácí poptávku. A zde vidíme tu ztracenou příležitost: Vláda nedokázala prosadit strukturální reformy, které by změnily míru úspor korporací.

japan2.jpg

Pokud by vláda motivovala firmy ke snížení míry úspor, projevilo by se to v celé ekonomice. Jak píše Martin Wolf: „Japonsko se musí snažit o růst tažený domácí poptávkou. Nejdůležitější je razantní snížení korporátních úspor. K tomu může dojít přirozeně, protože tyto úspory většinou představují spotřebu kapitálu, která je důsledkem minulosti plné nadměrných investic. Navíc ale můžeme dodat, že Japonsko je ekonomikou, která ze všech nejvíce potřebuje trh s kontrolou nad firmami, který by vzal hotovost z rukou neflexibilního managementu.“

Podobně jako u každého úvěrového cyklu přešla i v Japonsku tíha dluhu ze soukromého na vládní sektor. V této zemi ale vláda promarnila příležitost provést strukturální reformy dříve, než přijde krize spojená s úvěrovým cyklem v dalších rozvinutých ekonomikách.

(Zdroj: The Wilder View)


Váš názor
 • Zaklínadlom stavu a nielen u Japnska
  26.1.2012 3:53

  NEBOLO a ani nebude akésidogmatické zahmlievanie skutkového stavu "ekonomiky & politiky" štátu, a bez odborno-laického buď diagnostikovania "nemoci" vs pohľadu príčiny vzniku a dôsledkov zo zámerom PREVENCIE, tak vo vnútri štátu a ekonomiky, ako aj v kontexte s medzinárodnou REALITOU...Alebo nadvecné ROZHODNUTIE...ak sa akotak darí preklenúť sinusoidu krízy v jej negatívnej polohe, ale aj s vedecky ucelenou koncepciou tak politickej, ako ekonomickej predvídavosti v časovom rozpätí najmenej 20 rokov -čiže 2012-2032. A z vymedzeným priestorom formy i obsahu, ale hlavne existenčnej spoluzodpovednosti za vývoj štátu PO DOHODE, ale aj s OBČANMI štátu, KTO bude mať primárne postavenie i primárnu zodpovednosť za chod štátu - alebo administratíva štátu s politickou zodpovednosťou aj za bankový sektor a jeho štátnu a nielen súkromnú angažovanosť, alebo opačne...Lebo "OBAMOVANIE" v USA s akousi "replikou" Brežnevovské centráneho riadenia ...to neni ku cti ani Obamovi ani USA do 2012?! Neviem čo ešte dodať ku tomuto "gordickému usaeuroUZLU"?!
  turcan
 • nejsem
  25.1.2012 11:05

  ani necítím kompetenci k odpovědi za Patrii, ale mám pocit, že tady někdo střílí bez míření. Podle mne tu o tajemné ruce trhu není řeč, ať už se jedná o doslovný překlad nebo volné zpracování textu z The Wilder View. Mám za to, že stát má mimo veškerou pochybnost páky, jimiž může ovlivnit chování svých subjektů a tady se píše, že je (asi) ke své škodě nevyužil. Na tom nic hrůzostrašného nevidím.
  lime
 • takže teď jste nám řekl kde řešení není
  25.1.2012 11:03

  a kde tedy je?
  Bo
 • Jímá mě hrůza
  25.1.2012 8:16

  Jímá mě hrůza, kdo se asi skrývá pod tajuplnou "redakcí, Patria online". Jak si představuje, že trh bude vykonávat kontrolu nad firmami a donutí neflexibilní management k utracení úspor? Japonsko svým zrychleným vývojem a pádem pod spáry globalizačních sousedů předběhlo ostatní vyspělý svět. Řešení jistě není v nějaké makroekonomické fiskálně monetární hře, jak nám tady komentáře pořád předvádějí.
Aktuální komentáře
25.4.2018
13:38ČSOB: Krize firmy vycvičila, slyší trávu růst
12:46Strach z Fedu je zpět, dolar však dnes postupuje opatrně  
12:10Bouře na trzích s hliníkem. Mračna nad Rusalem
11:41Bloomberg: Čínská CEFC možná propustí polovinu zaměstnanců
10:19DAX zasáhly výprodeje, PX klesá jen mírně, Moneta už má to nejlepší za sebou. Credit Suisse +4,7%.
10:18Zisk švýcarské banky Credit Suisse překonal očekávání
10:142018 – rok, kdy Tesla na kolena klesla?
9:17Rozbřesk: Optimismus v ekonomice na maximech
9:05Deloitte: Finanční šéfové českých firem čekají růst ekonomiky,ale i nákladů
8:57Evropské futures regionu předpovídají pokračování v amerických stopách  
6:05Čína se díky technologiím posouvá k nové rovnováze, investoři z toho mohou profitovat
24.4.2018
22:02Wall Street po zeleném začátku zakončila v hlubokém propadu
18:42Tučná léta možná končí. Dávejme si pozor, co si nyní budeme přát
17:21CETV pražským premiantem, Německo potopil Adidas
17:14Trhy odpoledne nejsou v kondici. Japonský jen pod tlakem vyšších výnosů  
17:09Ve většině světa by enormní dluhy měly začít klesat, je tu jen jedna velká černá ovce
16:49Summary: Největší mobilní operátor v USA končí kvartál solidními čísly
16:12Coca-Cola se snaží přizpůsobit změnám spotřebitelského chování  
15:51Trh potrestal akcie Volvo i přes relativně dobré výsledky (komentář analytika)  
15:42Obrátí ceny akcií opět nahoru, nebo budou dál klesat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data