Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonská chyba a spořící firmy jako brzda ekonomiky

Japonská chyba a spořící firmy jako brzda ekonomiky

25.1.2012 7:54
Autor: Redakce, Patria Online

Japonská pokrizová ekonomická politika byla ve snaze podpořit hospodářství úspěšná, vezmeme-li do úvahy, že soukromý sektor se zotavoval z prasknutí úvěrové a investiční bubliny. První graf ukazuje model vývoje finanční bilance tří sektorů – kapitálový účet spolu s čistými úsporami vlády a čistými úsporami soukromého sektoru se musí rovnat nule. Japonský kapitálový účet je dlouhodobě poměrně stabilní a pokud tedy soukromý sektor zvýší své čisté úspory, agregátní poptávka poklesne a čisté vládní úspory také.

japan1.jpg

Na počátku 90. let dosahovaly všechny sektory zhruba rovnováhy, nicméně vládní dluh v reakci na pravděpodobné zvýšení úspor privátního sektoru rostl. Mohli bychom tvrdit, že vládní deficity a dluh byly správnou politikou a dokonce i úspěchem. Také to ale namísto úspěchu můžeme považovat za ztracenou příležitost.

Druhý graf ukazuje stejný model, soukromý sektor je však rozdělen na domácnosti a firmy. S pokračujícím stárnutím populace dochází k poklesu úspor domácností, firmy ovšem každý rok od roku 1996 dosahují pozitivních úspor. Tím eliminují možný stimulační efekt, který by stárnoucí populace mohla mít na domácí poptávku. A zde vidíme tu ztracenou příležitost: Vláda nedokázala prosadit strukturální reformy, které by změnily míru úspor korporací.

japan2.jpg

Pokud by vláda motivovala firmy ke snížení míry úspor, projevilo by se to v celé ekonomice. Jak píše Martin Wolf: „Japonsko se musí snažit o růst tažený domácí poptávkou. Nejdůležitější je razantní snížení korporátních úspor. K tomu může dojít přirozeně, protože tyto úspory většinou představují spotřebu kapitálu, která je důsledkem minulosti plné nadměrných investic. Navíc ale můžeme dodat, že Japonsko je ekonomikou, která ze všech nejvíce potřebuje trh s kontrolou nad firmami, který by vzal hotovost z rukou neflexibilního managementu.“

Podobně jako u každého úvěrového cyklu přešla i v Japonsku tíha dluhu ze soukromého na vládní sektor. V této zemi ale vláda promarnila příležitost provést strukturální reformy dříve, než přijde krize spojená s úvěrovým cyklem v dalších rozvinutých ekonomikách.

(Zdroj: The Wilder View)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Zaklínadlom stavu a nielen u Japnska
  26.1.2012 3:53

  NEBOLO a ani nebude akésidogmatické zahmlievanie skutkového stavu "ekonomiky & politiky" štátu, a bez odborno-laického buď diagnostikovania "nemoci" vs pohľadu príčiny vzniku a dôsledkov zo zámerom PREVENCIE, tak vo vnútri štátu a ekonomiky, ako aj v kontexte s medzinárodnou REALITOU...Alebo nadvecné ROZHODNUTIE...ak sa akotak darí preklenúť sinusoidu krízy v jej negatívnej polohe, ale aj s vedecky ucelenou koncepciou tak politickej, ako ekonomickej predvídavosti v časovom rozpätí najmenej 20 rokov -čiže 2012-2032. A z vymedzeným priestorom formy i obsahu, ale hlavne existenčnej spoluzodpovednosti za vývoj štátu PO DOHODE, ale aj s OBČANMI štátu, KTO bude mať primárne postavenie i primárnu zodpovednosť za chod štátu - alebo administratíva štátu s politickou zodpovednosťou aj za bankový sektor a jeho štátnu a nielen súkromnú angažovanosť, alebo opačne...Lebo "OBAMOVANIE" v USA s akousi "replikou" Brežnevovské centráneho riadenia ...to neni ku cti ani Obamovi ani USA do 2012?! Neviem čo ešte dodať ku tomuto "gordickému usaeuroUZLU"?!
  turcan
 • nejsem
  25.1.2012 11:05

  ani necítím kompetenci k odpovědi za Patrii, ale mám pocit, že tady někdo střílí bez míření. Podle mne tu o tajemné ruce trhu není řeč, ať už se jedná o doslovný překlad nebo volné zpracování textu z The Wilder View. Mám za to, že stát má mimo veškerou pochybnost páky, jimiž může ovlivnit chování svých subjektů a tady se píše, že je (asi) ke své škodě nevyužil. Na tom nic hrůzostrašného nevidím.
  lime
 • takže teď jste nám řekl kde řešení není
  25.1.2012 11:03

  a kde tedy je?
  Bo
 • Jímá mě hrůza
  25.1.2012 8:16

  Jímá mě hrůza, kdo se asi skrývá pod tajuplnou "redakcí, Patria online". Jak si představuje, že trh bude vykonávat kontrolu nad firmami a donutí neflexibilní management k utracení úspor? Japonsko svým zrychleným vývojem a pádem pod spáry globalizačních sousedů předběhlo ostatní vyspělý svět. Řešení jistě není v nějaké makroekonomické fiskálně monetární hře, jak nám tady komentáře pořád předvádějí.
Aktuální komentáře
30.3.2017
22:02Wall Street se vytáhla unisono s dolarem a ropou
19:11430 000 Kč zisku na každém Porsche a z Ferrari dividendová akcie
17:17ČNB vyškolila i pražskou burzu. "Může" za růst akcií Erste i VIG
17:06Koruna končí období stability, kurz se dostal nejvýš za rok a půl  
16:28Technická analýza: Ceny ropy vstávají z mrtvých
15:20ČEZ: CEZ MH B.V. - Průběžná informace k nabídce na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů
15:08Ruce si ČNB už uvolnila, korunu zatím ne
15:04Úřady práce v USA registrují výraznější příliv žadatelů o dávky
13:13ČNB ponechává sazby i kurzový závazek. Kdy to bude jinak?
12:22Dražší list papíru. Nová značka H&M má posílit evropské prodeje
12:19Existuje alternativa k americkým akciím?
11:52Daří se ropným titulům, Evropa hledá směr
11:32Investoři se s General Motors perou o hotovost firmy
10:37APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s.: Zveřejňuje informaci o konání Valné Hromady dne 28.4.2017
10:24Dolar přehrává euro díky zprávám o měnové politice. Koruna má pro dnešek jasné téma  
9:43Technická analýza: Dolar díky jestřábímu Fedu je zpět u hodnoty 1,0750 EURUSD
9:17Rozbřesk: ČNB nemá důvod otálet s ukončením intervencí
8:59ČEZ, a.s.: CEZ MH B.V. dokončila blokový prodej akcií MOL Hungarian Oil and Gas Plc
8:56Pražskou burzu dnes rozhýbe ČEZ a jeho prodej akcií MOL  
8:44Britský odchod z EU srazil asijské akcie  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.