Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novák (ČEZ): Obnovitelné zdroje nabídneme kvalifikovaným investorům, výnos použijeme i na Temelín

Novák (ČEZ): Obnovitelné zdroje nabídneme kvalifikovaným investorům, výnos použijeme i na Temelín

27.1.2012 13:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Primární nabídka akcií obnovitelných aktiv tuzemské energetiky ČEZ nebude, uvedl finanční ředitel společnosti Martin Novák. Minoritní podíl v nynějších aktivech ČEZ Obnovitelné zdroje a souvisejících bude nabídnut kvalifikovaným investorům typu penzijních fondů a dalších finančních institucí. Načasování kroku zasadil do druhé poloviny aktuální dekády (2016-2020), kdy ČEZ bude potřebovat vynakládat zásadní objemy prostředků na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Kromě toho chce ČEZ dle Nováka zdroje využít na budování větrných farem v sousedních státech.

Ke konsolidaci obnovitelných zdrojů energie, aktiv o hodnotě kolem 10 miliard korun, Novák pro Bloomberg jasně uvedl: „Definitivně neplánujeme IPO. Důvod, proč zakládáme novou společnost je konsolidovat naše obnovitelné projekty a nastavit jejich management. Neplánujeme s nimi v tuto chvíli dělat nic jiného.“

ČEZ se podle Nováka soustředí na akvizice větrných projektů v Polsku, Rumunsku a Německu. „V těchto třech zemích chceme mít projekty o výkonu 3 tisíc MW do roku 2016,“ uvedl Novák. ČEZ vedle toho dokončuje projekt větrných elektráren o výkonu 600 MW v Rumunsku, na konci roku koupila polského developera Eco-Wind s kapacitou projektů kolem 800 MW.

„Aktiva máme nyní rozdělena do spousty malých projektů, které rozvíjíme. Musíme rozhodnout, které realizujeme sami, které prodáme a které dokončíme s partnerem,“ uvedl Novák. Za pozitivní na konstrukci projektů větrné energie označil, že generují cash flow již ve fázi, kdy se ještě dostavují.

To, že ČEZ v průběhu letošního roku nejspíše vyčlení aktivity v oblasti obnovitelných zdrojů energie do nového samostatného subjektu a minoritní podíl v něm nabídne investorům, uvedl mluvčí Ladislav Kříž pro Bloomberg v lednu. I on označil za hlavním smysl soustředit obnovitelná aktiva do jednoho subjektu a to, že ČEZ touto cestou chce získat zdroje na svou expanzi na trzích Polska, Německa a Rumunska.

Do nového samostatného subjektu chce ČEZ vyčlenit solární elektrárny, malé vodní elektrárny, větrné a další obnovitelné zdroje, jež vlastní v Česku. „Půjde o aktiva ČEZ Obnovitelné zdroje a další vybraná aktiva skupiny,“ uvedl mluvčí ČEZ pro oblast obnovitelných zdrojů Martin Schreier.Stávající portfolio ČEZ Obnovitelné zdroje portfolio sestává z průtočných vodních elektráren, v převážné většině s instalovaným výkonem do 10 MW. Elektrárny lze najít například na Labi, Divoké Orlici, Berounce, Vydře, Chrudimce, Moravě a Svratce. Nově byly na konci roku 2009 zařazeny mezi provozované zdroje také větrné a fotovoltaické elektrárny. Ve svých záměrech počítá stávající ČEZ Obnovitelné zdroje zejména s využitím slunce, větru, biomasy a bioplynu.


Váš názor
 •  
  27.1.2012 13:09

  Tak co vážení, jak hospodaří vedení akciovky se svěřeným majetkem. Není to vyvádění zisku mimo akcionářskou struktůru.
  Homo
  •  
   27.1.2012 13:33

   nebo to taky lze číst jako rozložení rizik a reinvestování zisku, nevnímám to negativně, spíše neutrálně
   mila69
   •  
    27.1.2012 13:39

    Jestli jsem dobře pochopil má ná základě angažování stávající akciovky vzniknout zcela nový podnik, který bude nezávislý na stávající akciovce. Pak to může být rozložení ryzik pro menežment, ale já jako akcionář budu okraden.
    Homo
    • Homo
     27.1.2012 14:05

     já ti rozumim,navehuju podat stížnost na Hlavním nádaží. To by ae za Romana stát nemohlo!
     db
    •  
     27.1.2012 13:56

     Ale stávající akciovka v něm bude mít majoritní podíl, ne?
     Kalka.
     •  
      27.1.2012 14:04

      Asi jsem špatně četl. Omlouvám se.
      Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data