Situace v Evropě se bude celý rok střídavě zlepšovat a zase zhoršovat. Konečné řešení nepřijde, pravděpodobná ale není ani katastrofa, míní Robert Doll, hlavní akciový stratég ze společnosti BlackRock. Americké akcie po silném posílení v minulých čtyřech měsících nyní podle něho potřebují „alespoň nějakou konsolidaci“. Důvod si mohou nalézt právě v problémech v Evropě.
Podle stratéga je v zájmu všech, včetně Německa, ECB a MMF, aby se situace v eurozóně dále nekomplikovala. Jako příklad uvedl Řecko, které „není schopno platit své účty“ a přijde jeho default. Otázkou ale je, zda přijde organizovaná restrukturalizace jeho dluhů či chaotický default. Pravděpodobně bude dosaženo organizovaného postupu a eurozóna „zůstane pohromadě“.
Ohledně rizikových aktiv zůstává Doll optimistou. Jeho cíl hodnoty indexu S&P 500 ke konci tohoto roku je „1.350 bodů a více“. Ono „více“ platí právě v případě, že se situace v eurozóně nezmění v chaos. „Dividendový výnos nám dá 2 %, růst zisků 6 %, dohromady tedy 8 %. K tomu 2 % díky růstu valuačních násobků odrážejícím zmenšení obav,“ komentoval stratég očekávanou návratnost akcií v tomto roce.
QE3 přichází v úvahu pouze tehdy, pokud americká ekonomika znovu zpomalí nebo dojde k opětovnému zhoršení vývoje v Evropě. Pokud ale bude ekonomika USA růst 2,5 – 3% tempem a nezaměstnanost bude klesat, další kolo kvantitativního uvolňování pravděpodobné nebude, protože „to je rezervováno pro případ ohrožení“. Doll patří k těm, kteří se domnívají, že valuace amerického trhu leží velmi nízko. S výjimkou období válek a inflace se podle něho valuační násobky nikdy nedostaly na současné hodnoty.
Investoři by se měli orientovat na cyklické tituly, atraktivní jsou zejména energetické tituly. Ty Doll považuje za levné jak relativně k trhu, tak relativně k cenám ropy. Z defenzivních odvětví zmínil stratég zdravotní služby, k atraktivním řadí „vybrané technologické tituly“, jako například . Stratég je také optimistou, co se týče rozvíjejících se trhů. Blíží se podle něho konec období, kdy si tyto trhy vedly hůře. Končí totiž cyklus, na jehož počátku přišlo přehřívání a rostla inflace, poté následovalo utažení politiky a zpomalení růstu. U Číny se dá čekat měkké přistání, tento scénář podporují poslední údaje týkající se inflace a následná reakce vlády.
(Zdroj: Bloomberg)