Cena ropy Brent se dostala naD 124 dolarů za barel, na konci minulého roku byla na 107,65 dolaru za barel. Za růstem stojí zvyšující se tenze související s Iránem a sankcemi, které na něj uvalila Evropa a Spojené státy. Již nyní je schopnost Iránu vyvážet ropu omezená – minulý rok vyvážel asi 2 miliony barelů ropy za den, v současné době se tento objem snížil minimálně na polovinu. Světová poptávka ale představuje přibližně 88 milionů barelů za den, takže uvedené omezení exportů na prudký růst cen ropy nestačí. Zvětšují se však obavy, že konflikt s Iránem by mohl přerůst do vojenské konfrontace, která by poškodila přepravu ropy v Perském zálivu. A to už je jistě důvod pro prudký růst cen ropy.
Jak ukazuje následující graf, globální poptávka po ropě slábne. To znamená, že pokud se problém s Iránem vyřeší, cena této komodity by mohla prudce oslabit. Poslední data od Oil Market Intelligence ukazují, že globální poptávka v lednu stagnovala na 89,1 milionu barelů za den (jde o dvanáctiměsíční průměr). Poptávka v Japonsku, západní Evropě a USA klesla na 37,7 milionu barelů za den, zatímco poptávka zbytku světa se vyšplhala na nový rekord 51,4 milionu barelů za den.
Domnívám se, že sankce uvalené na Irán jeho ekonomiku silně poškozují a mohou ho donutit k tomu, aby upustil od ambicí na sestrojení jaderných zbraní. Může to ale samozřejmě nějaký čas trvat. Pokud bude mezitím cena ropy nadále růst, očekávám, že Obamova vláda dohodne globální uvolnění strategických ropných rezerv podobné tomu, co proběhlo v reakci na pokles exportů ropy z Libye.
(Zdroj: Blog Eda Yardeniho)