Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koho uvrhne stárnutí populace do dluhů?

Koho uvrhne stárnutí populace do dluhů?

8.3.2012 18:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Stárnutí populace vede k poklesu poměru populace v produktivním věku k počtu spotřebitelů. Pokud se pak v dané zemi nachází více spotřebitelů než těch, kteří jsou v produktivním věku, lze čekat, že se běžný účet dostane do deficitu. Dojde totiž k růstu spotřeby relativně k produkci. Taková země by pak využívala kapitálových toků ze zahraničních aktiv, které by financovaly část jejího penzijního systému a poklesu úspor. K tomu je samozřejmě zapotřebí mít již na počátku procesu stárnutí populace dostatečné množství aktiv v zahraničí. Není-li tomu tak, externí deficity budou financovány zahraničním dluhem.

Jestliže se podíváme na populační vývoj v zemích se stárnoucí populací, tedy v USA, Velké Británii, Německu, Francii, Španělsku, Itálii, Nizozemí, Švédsku a Japonsku, vidíme, že největší propad populace ve věku mezi 20 – 60 lety nastane v Německu, Itálii, Japonsku a Nizozemí. Zahraniční aktiva drží Německo, Nizozemí, Švédsko a Japonsko. Zahraniční dluhy naopak nashromáždily Spojené státy, Velká Británie, Španělsko a Itálie, pozice Francie je zhruba vyrovnaná.

Země, které nemají zahraniční aktiva či dokonce nashromáždily zahraniční dluhy, budou muset dosahovat vyrovnaného běžného účtu. Nebudou totiž schopny čerpat příjmy ze zahraničních aktiv nebo z jejich prodeje. To znamená, že jejich spotřeba se bude muset držet na úrovni domácí produkce. Počet spotřebitelů relativně k produktivní populaci ale poroste. Buď tedy dojde ke snížení spotřeby populace v produktivním věku, což znamená, že by došlo k poklesu reálných mezd. Nebo dojde ke snížení spotřeby důchodců – ke snížení kupní síly jejich penzí.

Za příklad země s rychle stárnoucí populací lze uvést Japonsko. I když však tento proces probíhá již od počátku 90. let, Japonsko dále hromadí zahraniční aktiva, protože dosahuje přebytku běžného účtu. Nejde tedy o příklad země, kde stárne populace, která drží zahraniční aktiva, ze kterých financuje deficit běžného účtu. Japonsko totiž zahraniční aktiva k financování své stárnoucí populace nepoužívá. Pohled na vývoj od počátku 90. let ukazuje, že tam na jedné straně došlo k výraznému růstu penzijních výdajů, vedle toho ale klesly reálné mzdy a vzrostl podíl zisků firem na celkových příjmech v ekonomice.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data