Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU se chystá Maďarsku zmrazit prostředky z fondu soudržnosti

EU se chystá Maďarsku zmrazit prostředky z fondu soudržnosti

13.3.2012 8:48
Autor: mediafax

Ministři financí Evropské unie se chystají v úterý zmrazit 495 milionů eur z fondu soudržnosti určených pro Maďarsko kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje z Bruselu.

Velká většina z 27 ministrů je podle čtyř diplomatů připravena hlasovat pro návrh Evropské komise o pozastavení finančních prostředků na jeden rok od ledna příštího roku.

"Panuje shoda o pozastavení Fondu soudržnosti do Maďarska," řekl jeden z vysoce postavených diplomatů EU zasvěcený do diskuse před úterním zasedáním v Bruselu.

"Poselství do Maďarska, ale i pro ostatní je jasné: musíte splnit své rozpočtové závazky a znovu získat důvěru trhu," řekl druhý diplomat, který dodal, že téměř všichni z 27 členských států EU jsou nakloněni ve prospěch pozastavení příspěvků pro Maďarsko.

Maďarsko může financovat podle vyjádření tamního premiéra Viktora Orbána z minulého týdne svůj dluh po další dva roky bez pomoci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské unie, ale musí si dávat pozor na cenu, za kterou si bude půjčovat na trhu. "Maďarsko nemá žádný přímý finanční problém," uvedl ve čtvrtek Orbán na podnikatelském fóru.

"Maďarsko může financovat samo sebe jeden, jeden a půl, dva roky bez vnější pomoci, a to ze stávajících rezerv. Ale na jaké úrovni jsme, není lhostejné," řekl dále Orbán.

"Pokud dosáhneme dohody s MMF a EU, potom hladina výnosů bude tato, a jestliže zde dohoda nebude, potom úroveň výnosu bude odlišná. Každý by chtěl financovat svou ekonomiku s nižšími náklady. Tedy jestliže něco přinese prospěch úrokům ekonomiky, potom musíme přijít s dohodou," dodal tehdy podle agentury Reuters Orbán.

Zodpovědnost pozdržení jednání leží podle něj na partnerech Maďarska, protože Maďarsko podle Orbána splnilo veškerá kritéria k nastartování rozhovorů. Maďarská vláda se tak snaží rozptýlit obavy trhu, že se jen snaží získat čas a ani nemá cíl v nové dohodě s mezinárodními věřiteli, která má zásadní význam pro zajištění finančních prostředků pro tuto zemi.

Evropská unie koncem února navrhla zmrazit 495 milionů eur z fondu soudržnosti určených pro Maďarsko kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku. Právě z těchto tzv. kohezních fondů se podporují chudší regiony miliardami eur. "Evropská komise dnes navrhla pozastavit 495 184 000 eur z Fondu soudržnosti pro Maďarsko, které nabudou účinnosti 1. ledna 2013. To představuje 0,5 procenta HDP a 29 procent přídělů z fondu soudržnosti pro zemi pro rok 2013," uvedla tehdy Evropská komise ve svém prohlášení.

"Maďarsko udělá vše pro to, aby schodek byl pod třemi procenty, a to nejen proto, že někdo tu a tam se nás ptá, jak toho dosáhneme, ale také proto, že je to v zásadním zájmu země," uvedl koncem února státní tajemník maďarského ministerstva hospodářství Zoltán Cséfalvay.

Budapešť přitom podle Evropské komise dlouhodobě nedělá dost pro snížení nadměrného rozpočtového deficitu pod hranici tří procent hrubého domácího produktu (HDP).

Návrh Evropské komise ještě musí potvrdit kvalifikovaná většina členských zemí EU. Maďarské úřady tak ještě mají čas na to, aby nadměrný deficit začaly řešit, pokud by tak učinily, pozastavení peněz by mohlo být zrušeno.


Váš názor
  • Začiatok HRY ?!
    13.3.2012 22:31

    Ak sa začne HRA s Maďarskou "eurokartou", tak aj napriek eurozhode 27 sa pre budúcnosť eurozóny v rokoch MERKELOVEJ dekády vytvorí predmostie k tomu, že maďarský príklad euronezávislosti bude mať tendenciu aj v iných štátoch EU. KTO SI BEZ usaeuroviny - tak ZDVIHNI KAMEŇ eurospravodlivosti a HOĎ????!!!! Orban a jeho maďarský extrémizmus je ZRAZU euronevhodný - PO ROKOCH, keď "iné" maďarské problémy , týkajúce sa neraz slovenskej strany - NEVADILI nikomu v EU?! A čo sa dalo očakávať s rastu maďarskej svojráznosti - "po Trianonských nárekoch či po Gabčíkove?! KDE boli vtedy eurotriezve HLASY či v EU či v EP?! Zrejme nastáva ZROD EURORADIKALIZMU, keď postupne začnú pôsobiť dva eurosmery - aj západný aj východný a posunú hranicu SPOJENIA práve v najbližších 10 rokoch! POTOM čo , alebo KTO uvedie na euroscénu a aký PAKT eurostability v kontexte s nevyhnutným postojom JEDNOTIACIM eurozónu v jej možno ešte viac existenčných otázkach!!!Podcenenie tohoto nebezpečia v tomto čase protimaďarského trendu nemožno zdôvodniť osobou ORBÁNA - to je už terazky EUROOMYL DESAŤROČIA!
    turcan
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data