Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed řeší tři hlavní otázky

Fed řeší tři hlavní otázky

14.3.2012 18:00
Autor: Redakce, Patria Online

Fed si v současné situaci musí odpovědět na tři základní otázky. První z nich zní: Je zlepšení na trhu práce skutečné a udržitelné? Zaměstnanost v krátkém období často prochází velkými výkyvy, současné zlepšení je jen mírně lepší než vývoj zaznamenaný před rokem. A ten byl smazán během následujícího léta. Současná rychlost, s jakou se trh práce zlepšuje, tak pravděpodobně nebude brána jako jistota.

Druhá důležitá otázka zní: Kolik se na trhu práce nachází volné kapacity? Zde je odpověď obvykle jednoduchá: Hodně. Nezaměstnanost se stále pohybuje na 8,3 %, od konce roku 2009 ale rychle klesá i přesto, že oživení je pomalé. Tyto dobré zprávy tak mohou v určitém smyslu vzbuzovat mírné obavy. Hlavní důvod poklesu nezaměstnanosti totiž představuje to, že pracovní síla téměř neroste. Až donedávna se ekonomové převážně domnívali, že jde o důsledek neschopnosti nalézt pracovní místa, která nutí lidi opustit řady těch, kteří práci aktivně hledají. To by znamenalo, že v ekonomice panuje obrovské plýtvání zdroji. A zároveň by to Fedu poskytovalo prostor pro agresivnější uvolňování. Dá se totiž čekat, že pokud by růst zesílil, lidé by znovu začali práci hledat.

V poslední době se ale objevilo několik studií, které ukazují, že velký vliv na vývoj nabídky pracovní síly nemá jen hloubka recese, ale i demografický vývoj včetně nárůstu počtu lidí starších 55 let. Jakýkoliv růst pracovní síly tak bude pravděpodobně jen krátkodobý; Fed má tudíž menší prostor pro další uvolňování, než jsme se dříve domnívali. Podobně si můžeme myslet, že se americká ekonomika nikdy nevrátí na trend růstu HDP, který byl patrný před rokem 2007.

Třetí otázka zní: Proč se jádrová inflace drží tak tvrdohlavě vysoko? Růst průměrné hodinové mzdy zůstává výrazně utlumený, velmi nízký je ale i růst produktivity. Růst nákladů práce tak neklesá a jádrová inflace se drží mírně nad 2 %, což je o dost výše, než bychom při současné nezaměstnanosti čekali. Jestliže ekonomika operuje hluboko pod svou kapacitou, jsou uvedená čísla poněkud překvapivá. Nejpravděpodobnější vysvětlení zní tak, že nedávný růst cen ropy se stále ještě promítá do cen zboží. Fed ale bude pravděpodobně čekat, až se tato možnost plně potvrdí.

Celkově by jeho strategie měla tíhnout k hrdličkám. Současné zlepšení na trhu práce může pominout, v ekonomice stále ještě existuje volná kapacita a jádrová inflace se problémem zatím nestala.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • vedeckosť kontra laicizmus doby!
    14.3.2012 22:39

    Takmer každý - aj triviálny problém- pri jeho pomenovaní, nedajboh pri kritickoanalytickom rozbore, či v zdôvodňovaní - už "výrazne" od Napoleonovho "ťaženia na Rusko...až po krízoŤAŽENIE 2008-2012, je možné dôležito zakamuflovať do definícií, ale aj ľudovo pomenovať...Taká je už "eurorétorika" čolen za 200 rokov!Tak ako vyexponovaní europolitici už nemajú čo PONÚKNUŤ okrem rezignácie pre najbližšie "euroobdobie skúšky do 2020, tak to isté platí i o systémovom VYBITÍ sa kapitalizmu v jeho konzervatívne "vynovenom štýle" za roky 1989-2012. Univerzálne platné nepísané zákony existencie - pretavené u nás do porekadla,: kto nepracuje - nech neje a bez práce nie sú koláče a.p. JEDNOZNAČNE dokazujú pravdu, že práca - čiže ZAMESTNANOSŤ bola a je a bude základom prosperity a nie to, čo sa dialo v USA systéme fiktívnej práce a tlačení "papierovokrytých HYPOdolárov" a podobných ekvilibristík USA&EU a.p. Mala by nastúpiť EURORENESANCIA PRÁCE - skutočnej a poctivej, ak chceme aj žiť aj pracovať na úrovni našej civilizovanej doby, alebo ako doterazky za 22 rokov?!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data