Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu podle očekávání mírně zpomalilo na 0,3 procenta z únorových 0,4 procenta v meziměsíčním srovnání. Stoupající ceny benzinu byly kompenzovány poklesem nákladů na elektřinu. V meziročním srovnání potom index spotřebitelských cen také vyplnil očekávání do puntíku, když zpomalil růst na 2,7 procenta z únorových 2,9 procenta.
Z dnešních údajů amerického ministerstva práce také vyplývá, že ceny benzinu se minulý měsíc zvýšily o 1,7 procenta, zatímco ceny elektřiny klesly o 0,8 procenta.
Po očištění indexu spotřebitelských cen o volatilní ceny potravin a energií došlo v březnu k mírnému zrychlení růstu cenové hladiny z 0,1 procenta na 0,2 procenta meziměsíčně a na 2,3 procenta z 2,2 procenta. Zatímco meziměsíční zrychlení růstu analytici v průzkumu agentury Bloomberg očekávali, meziročně očekávali setrvání na 2,2% úrovni.
Údaje podle agentury Reuters podporují názor, že americká centrální banka (Fed) má prostor k tomu, aby v případě potřeby podnikla další opatření na pomoc domácí ekonomice. Úrokové sazby dle posledního vyjádření hodlá držet na historickém dně až do roku 2014.
„Fed se myslím již vyjádřil zcela jasně, že inflace není to hlavní, co by jej trápilo. Více se zajímají o ekonomický růst a robustní čísla z trhu práce,“ uvedl pro CNBC k dnešním číslům Boris Schlossberg, který vede analytiky GFT Forex. Dolar po dnešních datech mírně posílil z až 1,32 USD/EUR zpět k hladině 1,31 USD/EUR.
Slabé údaje o trhu práce v uplynulých dnech posílily očekávání investorů, že Fed přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky. Výroky představitelů Fedu však naznačily, že banka zatím čeká na další vývoj hospodářského oživení.
Fed tento týden uvedl, že ekonomika Spojených států koncem zimy pokračovala v mírném růstu. Upozornil však, že stoupající ceny benzinu a dalších energetických produktů začínají vzbuzovat obavy mezi výrobci i spotřebiteli po celé zemi.