Aktualizováno Pravidelná měsíční zpráva z trhu práce USA přinesla pokles míry nezaměstnanosti na 3letá minima, ale také nejslabší nárůst počtu nových pracovních míst mimo zemědělství za poslední půlrok. Dolar po této zprávě po chvilkovém váhání oslabil a futures na americké indexy prohloubily ztráty.
Zatímco ekonomové očekávali stagnaci celkové míry nezaměstnanosti na březnových 8,2 procenta, došlo k poklesu na 8,1 procenta. První reakce analytiků však mluví především o důsledku snížení celkové základny pracovní síly spolu s tím, jak někteří Američané rezignovali na hledání práce.
Vývoj nezaměstnanosti v USA za posledních 5 let
Jasně horší signál dnes vyslala odborníky nejvíce sledovaná data popisující celkovou tvorbu nových pracovních míst mimo zemědělský sektor. Ministerstvo práce USA totiž po březnovém revidovaném přírůstku 154 tisíc (původně oznámeno 120 tisíc) oznámilo pokles nově vytvořených míst na 115 tisíc, zatímco konsensuální odhad počítal s nárůstem na 160 tisíc.
„Americký trh práce se nezlepšuje zdaleka tak, jak se zdálo,“ uvedl dnes Mark Vitner, ekonom Wells Fargo, a dodal, že zatímco tempo propouštění pokleslo, nábor nových zaměstnanců nijak se nezlepšil.
Nepříznivý vývoj na trhu práce v USA se projevil i v obavách o výkon největší ekonomiky světa. "Stále rosteme jen pozvolna. Tempo najímání je zpět na úrovni odpovídající ochablému růstu," řekl ekonom IHS Global Insight Nigel Gault.
„Americká nezaměstnanost již není cyklickým, ale strukturálním problémem vyplývajícím z rychlého vývoje technologií a nedostatečnou úrovní přeškolení (pracovních sil). Pracovní místa jsou strukturálně ničena,“ varoval Bill Gross, manažer největšího světového dluhopisového fondu PIMCO. Dodal, že vláda již vyčerpala všechny tradiční možnosti fiskální i monetární politiky. „Musí se začít poohlížet jinde,“ naznačil Gross možnost dalšího využití nestandardních nástrojů pro stimulaci ekonomiky.
Doporučil přitom, že by se Washington měl zaměřit na mezinárodní obchod a devizovou politiku stejně, jako to udělaly vlády v Brazílii, Číně a Evropě. Dodal, že by oslabení dolaru zvýšilo konkurenceschopnost amerických průmyslových výrobců v zahraničí.
Bílý dům naopak označil dnešní smíšené údaje za známku dalšího pokroku, zdůraznil však potřebu rychlejšího růstu zaměstnanosti. "Pozorujeme ozdravování ekonomiky," řekl předseda rady ekonomických poradců Bílého domu Alan Krueger v televizi CNBC.
Obavy o zotavení americké ekonomiky se projevily i na trhu komodit. Cena americké ropy WTI v New Yorku půl hodiny po zveřejnění dat spadla pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel a po poklesu o 2,55 procenta až na 99,99 USD/barel byl nejlevnější od 7. února 2012.
"Slabší údaje z americké ekonomiky z minulých dní vyvolaly pochyby o oživení poptávky po ropě u největšího světového spotřebitele. Ceny navíc oslabuje nynější přebytek nabídky," uvedli analytici Commerzbank Carsten Fritsch a Eugen Weinberg.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, Reuters)