Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v USA v dubnu překvapivě klesla, radost ale kazí propad tvorby nových míst

Nezaměstnanost v USA v dubnu překvapivě klesla, radost ale kazí propad tvorby nových míst

04.05.2012 15:06, aktualizováno: 4.5. 16:00

Aktualizováno

Pravidelná měsíční zpráva z trhu práce USA přinesla pokles míry nezaměstnanosti na 3letá minima, ale také nejslabší nárůst počtu nových pracovních míst mimo zemědělství za poslední půlrok. Dolar po této zprávě po chvilkovém váhání oslabil a futures na americké indexy prohloubily ztráty.

Zatímco ekonomové očekávali stagnaci celkové míry nezaměstnanosti na březnových 8,2 procenta, došlo k poklesu na 8,1 procenta. První reakce analytiků však mluví především o důsledku snížení celkové základny pracovní síly spolu s tím, jak někteří Američané rezignovali na hledání práce. 

Vývoj nezaměstnanosti v USA za posledních 5 let

nezam US 5Y
 
Jasně horší signál dnes vyslala odborníky nejvíce sledovaná data popisující celkovou tvorbu nových pracovních míst mimo zemědělský sektor. Ministerstvo práce USA totiž po březnovém revidovaném přírůstku 154 tisíc (původně oznámeno 120 tisíc) oznámilo pokles nově vytvořených míst na 115 tisíc, zatímco konsensuální odhad počítal s nárůstem na 160 tisíc.

„Americký trh práce se nezlepšuje zdaleka tak, jak se zdálo,“ uvedl dnes Mark Vitner, ekonom Wells Fargo, a dodal, že zatímco tempo propouštění pokleslo, nábor nových zaměstnanců nijak se nezlepšil.

Nepříznivý vývoj na trhu práce v USA se projevil i v obavách o výkon největší ekonomiky světa. "Stále rosteme jen pozvolna. Tempo najímání je zpět na úrovni odpovídající ochablému růstu," řekl ekonom IHS Global Insight Nigel Gault.

„Americká nezaměstnanost již není cyklickým, ale strukturálním problémem vyplývajícím z rychlého vývoje technologií a nedostatečnou úrovní přeškolení (pracovních sil). Pracovní místa jsou strukturálně ničena,“ varoval Bill Gross, manažer největšího světového dluhopisového fondu PIMCO. Dodal, že vláda již vyčerpala všechny tradiční možnosti fiskální i monetární politiky. „Musí se začít poohlížet jinde,“ naznačil Gross možnost dalšího využití nestandardních nástrojů pro stimulaci ekonomiky.

Doporučil přitom, že by se Washington měl zaměřit na mezinárodní obchod a devizovou politiku stejně, jako to udělaly vlády v Brazílii, Číně a Evropě. Dodal, že by oslabení dolaru zvýšilo konkurenceschopnost amerických průmyslových výrobců v zahraničí. 

Bílý dům naopak označil dnešní smíšené údaje za známku dalšího pokroku, zdůraznil však potřebu rychlejšího růstu zaměstnanosti. "Pozorujeme ozdravování ekonomiky," řekl předseda rady ekonomických poradců Bílého domu Alan Krueger v televizi CNBC.
 
Obavy o zotavení americké ekonomiky se projevily i na trhu komodit. Cena americké ropy WTI v New Yorku půl hodiny po zveřejnění dat spadla pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel a po poklesu o 2,55 procenta až na 99,99 USD/barel byl nejlevnější od 7. února 2012.

"Slabší údaje z americké ekonomiky z minulých dní vyvolaly pochyby o oživení poptávky po ropě u největšího světového spotřebitele. Ceny navíc oslabuje nynější přebytek nabídky," uvedli analytici Commerzbank Carsten Fritsch a Eugen Weinberg.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, Reuters)


Váš názor
  • prece nebudeme psat neco positivniho
    06.05.2012 22:14

    Musime sice priznat, ze v nejsilnejsi ekonomice sveta nezamestnanost klesa, ale hned si prilozit polinko a strachovat se, ze prej ale nevytvari dost pracovnich mist a tudiz to jde od 10 k 5. Honem zase vsichni do bunkru - bude velice spatne. Navic cena ropy jde dolu a to je taky moc spatne, protoze to jen ukazuje jak ten svet upada. S nizsi cenou ropy si musi delat starosti jen Rusove, kteri nic jineho na prodej nemaji a arabove, kteri ropu pouzivaji jako zbran. To ale nakonec Rusove taky viz nedodrzujici smlouvy a omezovani dodavky smluveneho mnozstvi plynu ropovodem. A hrozici jadernym uderem nebude-li Evropa poslouchat. Jak se ten svet meni - uderem vzdycky hrozili jen valecni stvaci z Pentagonu a ted e'tu Brute.
    bearbull
Aktuální komentáře
15.01.2025
22:01Hlavní zámořské indexy silně posilovaly  
17:20Trhy odtržené od fundamentu?
16:56Bidenova vláda zpřísnila podmínky pro výrobce pokročilých polovodičů
16:54Trhům pomáhají dobré výsledky klíčových amerických bank i inflace. V Praze se chystá IPO Doosan Škoda Power  
16:03BlackRock zažil rekordní čistý příliv aktiv v hodnotě 281 miliard dolarů  
15:59Čínský provozovatel přenosové sítě plánuje letos rekordní investice
15:21Tomáš Vlk: Pokles jádrové inflace může zažehnat lednovou korekci na trzích
15:07Akcie Citigroup rostou, zisk za čtvrté čtvrtletí překonal odhady
14:25JPMorgan zahájila výsledkovou sezónu slibně. Čistý úrokový výnos stagnoval navzdory snižování sazeb  
14:08Goldman Sachs překonává odhady díky rekordnímu výsledku obchodníků s akciemi
13:17JPMorgan startuje výsledky amerických bank silnými čísly i výhledem
12:39BlackRock hlásí rekordní příliv aktiv, podle CEO je to "pouze začátek"
11:45IEA: Nové americké sankce by mohly výrazně narušit dodávky ropy z Ruska
11:19Trhy jsou opatrně pozitivní před inflací a výsledky bank  
11:00Škodě Auto loni rostl odbyt v Německu o 18,5 pct, na domácí trh dodala méně
10:50Export elektřiny z Česka dál klesá, loni čistý vývoz klesl o 30 procent
10:41Doosan Škoda Power chce uvést své akcie na pražskou burzu
10:35Míra inflace v Británii v prosinci překvapivě zvolnila na 2,5 procenta
9:07Rozbřesk: Německo jako vlak na slepé koleji. Největší evropská ekonomika poklesla druhý rok v řadě
8:44Inflace ve Spojeném království nečekaně poklesla, Bayer si vyslechl rozsudek kvůli toxickým chemikáliím. Evropské futures míří vzhůru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index