Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Barbadoská rada malým ekonomikám: Žádná devalvace nepomůže, jen zvyšování konkurenceschopnosti

Barbadoská rada malým ekonomikám: Žádná devalvace nepomůže, jen zvyšování konkurenceschopnosti

26.6.2012 13:16
Autor: Redakce, Patria Online

Obecně panuje názor, že pokud by Řecko opustilo eurozónu, může nechat oslabit svou měnu a nastartovat tak oživení tažené exporty. Pravda je ale taková, že v případě malých otevřených ekonomik má oslabení kurzu negativní efekt na produkt. Důvodem je nulová substituce mezi domácím zbožím a službami a zahraničním zbožím a službami.

Na světě je více než stovka zemí menších než Řecko, co se týče populace či podobných měřítek. Platí to i o Barbadosu, kde pracuji jako guvernér centrální banky. MMF, Světová banka a světové odborné kruhy nyní začínají váhavě připouštět, že malé otevřené ekonomiky jsou globálními šoky, které zvedají ceny dovozů a snižují poptávku po exportech, postiženy nejvíce. Velká ekonomika vyrábí velké množství zboží, které představuje možný substitut importů. Oslabení měny tak může vést k nahrazování dováženého zboží domácím. Malé ekonomiky ale tuto možnost nemají. Tento fakt je důležitý pro krátkodobou stabilizaci, inflační politiku, management dluhu a strategii udržitelného růstu. V malých zemích totiž pokles kurzu znamená pokles domácích reálných příjmů a výdajů.

U malých otevřených ekonomik není udržitelná ani fiskální expanze v případě, že vyvolává nadměrnou poptávku po zahraničních měnách tím, že zvyšuje dluhovou službu směrem do zahraničí, nebo tím, že zvyšuje domácí poptávku a importy. Fiskální udržitelnost je zejména funkcí vývoje na měnových trzích. Vývoj poměru dluhu k HDP, na který se zaměřují ratingové agentury, je v takovém případě druhořadý.

Růstová strategie malých otevřených ekonomik se musí zaměřit na konkurenceschopnost vývozního sektoru a investice, které zvýší jeho produkční kapacitu. Malý otevřená ekonomika musí přijímat ceny zvenčí a svou konkurenceschopnost zvýší jen růstem kapacit a produktivity. Oslabení měny má další negativní efekt v tom, že zvyšuje nejistotu a negativně tak ovlivňuje investice. Malé ekonomiky mají naopak výhodu v tom, že mohou dosáhnout udržitelného růstu bez ohledu na stav globální ekonomiky. Jejich podíl na světové poptávce je totiž velmi malý a mohou se zaměřit na nejméně cyklickou část poptávky, či na malé tržní segmenty.

Uvedené je výtahem z „Small open economies have to be managed differently: devaluation is contractionary in both the short and long run“, autorem je guvernér barbadoské centrální banky DeLisle Worrell.

(Zdroj: VOX)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Fundované
    26.6.2012 14:58

    Na malou ekonomiku se dívejme jako na malého živnostníka. Vpodstatě nemusí být zívislý an fázi ekonomického cyklu, pokud má produkt, po kterém je poptávka. Vždy si může najít odbyt. je však závislý na vnějších vstupech. Tak ani Řecku by nepomohla devalvace, respektive odtržení od eurozóny, protože by i nadále muselo dovážet většinu zboží a muselo by za ně platit nějakou přijatelnou měnou ...
    neugebauer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data