Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Pozitivní výhled pro dolar, možná recese v USA, inflace vyšší než dříve

Pimco: Pozitivní výhled pro dolar, možná recese v USA, inflace vyšší než dříve

07.07.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Portfolio manager Saumil Parikh ze společnosti Pimco se domnívá, že na americkém trhu s nemovitostmi jsou patrné „velmi časné“ známky zlepšení. Tento trh sice nepředstavuje tak významnou součást ekonomiky, jako tomu bylo před kolapsem roku 2008, i tak ale může v následujících třech až pěti letech představovat významný pozitivní faktor. Dalším plusem je pro USA posun směrem od dovozů energií k domácí ropě a plynu. Ten je patrný již nyní a podle investora jeho důležitost v budoucnu významně vzroste. Jen tyto dva faktory mohou zvýšit růst americké ekonomiky asi o 0,5 procentního bodu.

Mezi negativní faktory lze zařadit zejména vysokou zadluženost a nerovnováhy v ekonomice. K tomu se přidává rostoucí příjmová nerovnost a problémy v oblasti politiky. V neposlední řadě pak na růst negativně dolehne demografický vývoj. Rozpočtové deficity tak podle Parikha dále porostou a posílí jejich strukturální povaha. V budoucnu by se tento vývoj mohl negativně projevit jak na investicích, tak na zaměstnanosti a celkovém růstu ekonomiky.

Parikh se domnívá, že americká ekonomika i přes problém s deficity a dluhem zůstává jednou z nejproduktivnějších a nejvíce inovativních. Pokud politici provedou „správná rozhodnutí týkající se role vlády v ekonomice“, je americká ekonomika schopna udržet vyšší růst i bez pomoci Fedu. Investor ale nevěří, že tento scénář má nejvyšší pravděpodobnost. Fed má podle něho hrát roli v oddlužení tím, že sníží náklad dluhu na úroveň, která neovlivňuje negativně investice a nebrání tvorbě pracovních míst. Monetární politika tak zůstává kritickým faktorem, protože mírní vliv procesu oddlužení.

Listopadové volby budou podle Parikha důležité jak pro krátkodobý růst, tak i pro růst dlouhodobý. Nejhorším výstupem by bylo prohloubení propasti mezi Kongresem a prezidentem. Platí to zejména s ohledem na blížící se fiskální útes, kvůli kterému by se růst mohl propadnout až o 4 procentní body. Nyní přitom ekonomika roste asi 2% tempem a takový pokles by tedy s jistotou způsobil recesi. Nejpravděpodobnější ale je, že se politici v lednu dohodnou na zmírnění fiskálního utažení na úroveň asi 1 % HDP. Nejlepší by bylo, pokud by toho bylo dosaženo dlouhodobou změnou na straně výdajů, která by uklidnila obavy z dlouhodobě vysokých deficitů.

Americká ekonomika není podle Parikha imunní vůči finanční krizi v Evropě, či vůči prohlubující se recesi na tomto kontinentě. Eurozóna je totiž druhou největší ekonomikou na světě a k tomu má zdaleka největší bankovní systém. Pro srovnání: Výše aktiv amerických bank zhruba odpovídá výši amerického HDP, v eurozóně jde ale asi o trojnásobek. Evropské banky mají navíc velký objem úvěrů do zahraničí a je pravděpodobné, že by tyto úvěrové linky utáhly jako první. Pokud by tedy Evropu postihla krize podobná vývoji USA v letech 2008 a 2009, americká ekonomika by se recesi nevyhnula.

Co se týče dolaru, je současný výhled lepší, než tomu bylo v minulých letech. Spojené státy mají nyní nižší deficit běžného účtu, dosahují vyššího růstu produktivity a v porovnání s jinými vyspělými ekonomikami mají nejlepší demografický výhled. Pokud k tomu přidáme dřívější výrazné oslabování dolaru, můžeme dnes čekat, že jeho kurz bude v delším období posilovat. Neplatí to ale ve srovnání s měnami rozvíjejících se zemí, protože ty by si měly vést ještě lépe, míní investor.

Parikh se domnívá, že inflace bude k růstu nominálního HDP přispívat v následujících letech více, než tomu bylo dřív. Růst cen se dostal pod kontrolu v 80. letech a od té doby nominálnímu růstu dominovala jeho reálná část. Vysoké dluhy, demografický vývoj a nejistoty v oblasti politiky ale znamenají, že růst nebude nijak silný a inflace bude vyšší. Investoři by se tak měli ptát, zda jejich aktiva spoléhají spíše na reálný růst, či na inflaci. Například u akcií se dá čekat, že na tom budou nejlépe velké společnosti s malým zadlužením, horší bude naopak vývoj u menších společností zaměřených na americký trh. A i když rozvíjející se trhy nejsou imunní vůči vývoji ve vyspělých zemích, měly by poskytovat vyšší hodnotu odvozenou od reálného růstu.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data