Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Boj proti jaderné energetice je nesmyslný, važme si Temelína

Klaus: Boj proti jaderné energetice je nesmyslný, važme si Temelína

20.7.2012 15:19
Autor: mediafax

Podle prezidenta Václava Klause bychom si měli Temelína vážit. Je to vynikající dílo českých rukou a jeho dostavba je pro ekonomiku našeho tipu a naše zdroje rozumným řešením, řekl v pátek novinářům při návštěvě elektrárny prezident Klaus.

Klaus si prohlédl místo, kde by měly stát nové bloky elektrárny. Shlédl i elektrárnu samotnou a diskutoval s představiteli ČEZ o bezpečnosti jaderné energetiky. "Je třeba připomenout i význam elektrárny pro zaměstnanost v regionu i ekonomiku jako celek. Málokdo si uvědomuje, že se zde vyrobí celá pětina elektrické energie v ČR. Jsem rád, že jsem se mohl do Temelína znovu podívat, ověřit si, že funguje úspěšně, dobře," řekl prezident Klaus.

Boj proti jaderné energetice je podle jeho vyjádření nesmyslný. "Temelín je úžasná věc, je to vynikající dílo českých rukou a myslím, že bychom si ho měli všichni vážit," dodal Klaus.

Na dostavbu Temelína dali své nabídky tři zájemci. Ta by mohla začít v roce 2016 a hotové bloky by mohly dodávat elektřinu v roce 2025. Náklady na dostavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun.

Podle kritiků by se dostavba mohla prodloužit a prodražit. "Není to ovšem důvod, proč další dva bloky v Temelíně nedostavět. Nejde o žádné jaderné nadšení. Tady jde o racionální uvažování, co je pro ekonomiku našeho tipu, naše energetické zdroje rozumným řešením," uvedl dále prezident Klaus.

"Není vyloučeno, že zdržení nastane, třeba i kvůli bezpečnostním standardům, které se v průběhu času mohou změnit. Pro nynější podmínky je ale projekt nastavený optimálně," doplnil ministr průmyslu Martin Kuba (ODS), který se setkání také účastnil.

Václav Klaus navštívil Temelín v roce 1997 jako předseda vlády a také v roce 2003 už jako prezident. Patří k zastáncům jaderné energetiky a o dokončení tehdy rozestavěného Temelína se rozhodlo za jeho vlády.


Váš názor
 • máš pravdu..
  26.7.2012 18:04

  dyť jde hlavně o náklady, know how, cenu, a o to, abychom mohli dál bezstarostně psát naše moudra.. to co je vlastně reaktor není podstatné, až doslouží, půjde do sběru. Stát se nic nemůže, teda aspoň mi to říkala maminka.. http://www.youtube.com/watch?v=Ur93x7zN4To&feature=plcp
  bob
 • Nejistota
  26.7.2012 17:35

  Obchodník s dřívím a majitel velké pily Jakub Kleinberg měl pěknou ženu. Líbila se všem v Hradci. Jakub byl často pryč z domova za obchodem. Chování své ženy považoval někdy za vyzývavé až koketní. Napadlo ho, že by přece jen neměl být tak slepě důvěřivý, a najal si proto soukromého detektiva Jandu. Po několika dnech v Olomouci se vrátil domů a pozval si Jandu na pohovor: Jak to probíhalo, pane Jando, tázal se nedočkavě. Pane šéf, jak říkají Francouzi, komsi komsá, tak ani tak. Co to znamená, pane Jando? Ve středu, byla milostivá paní dopoledne u holiče. Poté šla přímo domů. Ve tři hodiny odpoledne odešla z domova na nádraží. Koupila si jízdenku do Pardubic. Já také. Tam ji očekával vyšší hnědovlasý muž, velice elegatní. Odjeli taxíkem do vinárny Monaco. Já také. Popíjeli šampaňské a jedli lososa. Já jen dvě deci červeného vína, prosím. Ve čtvrt na šest se odebrali do hotelu Split. Já také. Ten pán si pronajal pokoj číslo 206, já číslo 207. Společně odešli do svého pokoje a já též. Celkem zřetelně jsem slyšel jejich rozmluvu a vyrozuměl jsem, že mají k sobě velmi blízko. Sledoval jsem jejich chování klíčovou dírkou. Dobře jsem viděl, jak se milostivá paní odstrojila, zalehla na lůžko, ten cizí muž také a vzápětí zhasli lampu, a teď si nejsem jist tím, co dělo dál. A v této nejistotě mám žít, pane Jando?
  Pound
 • Dostavba by měla být otázkou zkušeností
  26.7.2012 16:13

  Nezbývá, než s panem prezidentem souhlasit, Temelín je skutečně stabilním zdrojem elektrické energie a ukázkou toho, že se u nás může úspěšně realizovat takto velký projekt. Při jeho dostavbě je potřeba zvážit především zkušenosti zkušenosti firem ucházejících se o stavbu. Kolik například postavil v Evropě reaktorů Westinghouse? Nepřišel v období útlumu jaderné energetiky o své know-how? V souvislosti s Arevou, při pohledu na zdvojnásobené náklady na stavbu ve Finsku a Francii, se zase nábízí otázka, o kolik by se zvýšila cena případných temelínských EPR. Pohled na elektrárny budované ve světě nám mnohdy napoví víc než technická dokumentace reaktorů.
  jadernak
  • Re: Dostavba by měla být otázkou zkušeností
   26.7.2012 16:43

   *oprava: zkušenosti jen jednou :)
   jadernak
   •  
    28.7.2012 8:22

    Již nyní se ví, že Dostavba Temelína bude stát přes 500 miliard. Z toho 40 % půjde na úplatky politiků.
    Jezdec.
    •  
     28.7.2012 10:41

     a 50% na cirkevni restituce, takze dilo bude stat 50 miliard. i to je dost, na to ze je to jen pristavba.
     Azb
Aktuální komentáře
19.6.2018
11:59Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna  
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02Stopy obchodní války zatlačily také Wall Street do ztráty. Dařilo se energetice
18:01Jedna monetární hádanka, jedno velké poučení
17:56Pilsner Urquell se nebude vařit jinde než v Plzni, ujišťuje po investici šéf Asahi pro Evropu
17:35Koruna začala týden oslabením. Tržní náladu ropa úplně nevylepšila  
17:18Obchodní konflikt rezonuje trhy, zatčení ředitele Audi posílá Volkswagen do červeného  
17:02Od ECB se čekalo víc, od Fedu míň. Pohoda pro dolar
16:01Maďarsko zpřísní podmínky po poskytování hypoték
15:54Itálie neměla euro nikdy přijímat. A hlavně: ECB jí už moc nepomůže
15:17Google a jeho čínská sázka za půl miliardy dolarů
14:18Německo zadrželo šéfa Audi kvůli emisní aféře
12:31Trumpův další cíl: NATO
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb