Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Boj proti jaderné energetice je nesmyslný, važme si Temelína

Klaus: Boj proti jaderné energetice je nesmyslný, važme si Temelína

20.7.2012 15:19
Autor: mediafax

Podle prezidenta Václava Klause bychom si měli Temelína vážit. Je to vynikající dílo českých rukou a jeho dostavba je pro ekonomiku našeho tipu a naše zdroje rozumným řešením, řekl v pátek novinářům při návštěvě elektrárny prezident Klaus.

Klaus si prohlédl místo, kde by měly stát nové bloky elektrárny. Shlédl i elektrárnu samotnou a diskutoval s představiteli ČEZ o bezpečnosti jaderné energetiky. "Je třeba připomenout i význam elektrárny pro zaměstnanost v regionu i ekonomiku jako celek. Málokdo si uvědomuje, že se zde vyrobí celá pětina elektrické energie v ČR. Jsem rád, že jsem se mohl do Temelína znovu podívat, ověřit si, že funguje úspěšně, dobře," řekl prezident Klaus.

Boj proti jaderné energetice je podle jeho vyjádření nesmyslný. "Temelín je úžasná věc, je to vynikající dílo českých rukou a myslím, že bychom si ho měli všichni vážit," dodal Klaus.

Na dostavbu Temelína dali své nabídky tři zájemci. Ta by mohla začít v roce 2016 a hotové bloky by mohly dodávat elektřinu v roce 2025. Náklady na dostavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun.

Podle kritiků by se dostavba mohla prodloužit a prodražit. "Není to ovšem důvod, proč další dva bloky v Temelíně nedostavět. Nejde o žádné jaderné nadšení. Tady jde o racionální uvažování, co je pro ekonomiku našeho tipu, naše energetické zdroje rozumným řešením," uvedl dále prezident Klaus.

"Není vyloučeno, že zdržení nastane, třeba i kvůli bezpečnostním standardům, které se v průběhu času mohou změnit. Pro nynější podmínky je ale projekt nastavený optimálně," doplnil ministr průmyslu Martin Kuba (ODS), který se setkání také účastnil.

Václav Klaus navštívil Temelín v roce 1997 jako předseda vlády a také v roce 2003 už jako prezident. Patří k zastáncům jaderné energetiky a o dokončení tehdy rozestavěného Temelína se rozhodlo za jeho vlády.


Váš názor
 • máš pravdu..
  26.7.2012 18:04

  dyť jde hlavně o náklady, know how, cenu, a o to, abychom mohli dál bezstarostně psát naše moudra.. to co je vlastně reaktor není podstatné, až doslouží, půjde do sběru. Stát se nic nemůže, teda aspoň mi to říkala maminka.. http://www.youtube.com/watch?v=Ur93x7zN4To&feature=plcp
  bob
 • Nejistota
  26.7.2012 17:35

  Obchodník s dřívím a majitel velké pily Jakub Kleinberg měl pěknou ženu. Líbila se všem v Hradci. Jakub byl často pryč z domova za obchodem. Chování své ženy považoval někdy za vyzývavé až koketní. Napadlo ho, že by přece jen neměl být tak slepě důvěřivý, a najal si proto soukromého detektiva Jandu. Po několika dnech v Olomouci se vrátil domů a pozval si Jandu na pohovor: Jak to probíhalo, pane Jando, tázal se nedočkavě. Pane šéf, jak říkají Francouzi, komsi komsá, tak ani tak. Co to znamená, pane Jando? Ve středu, byla milostivá paní dopoledne u holiče. Poté šla přímo domů. Ve tři hodiny odpoledne odešla z domova na nádraží. Koupila si jízdenku do Pardubic. Já také. Tam ji očekával vyšší hnědovlasý muž, velice elegatní. Odjeli taxíkem do vinárny Monaco. Já také. Popíjeli šampaňské a jedli lososa. Já jen dvě deci červeného vína, prosím. Ve čtvrt na šest se odebrali do hotelu Split. Já také. Ten pán si pronajal pokoj číslo 206, já číslo 207. Společně odešli do svého pokoje a já též. Celkem zřetelně jsem slyšel jejich rozmluvu a vyrozuměl jsem, že mají k sobě velmi blízko. Sledoval jsem jejich chování klíčovou dírkou. Dobře jsem viděl, jak se milostivá paní odstrojila, zalehla na lůžko, ten cizí muž také a vzápětí zhasli lampu, a teď si nejsem jist tím, co dělo dál. A v této nejistotě mám žít, pane Jando?
  Pound
 • Dostavba by měla být otázkou zkušeností
  26.7.2012 16:13

  Nezbývá, než s panem prezidentem souhlasit, Temelín je skutečně stabilním zdrojem elektrické energie a ukázkou toho, že se u nás může úspěšně realizovat takto velký projekt. Při jeho dostavbě je potřeba zvážit především zkušenosti zkušenosti firem ucházejících se o stavbu. Kolik například postavil v Evropě reaktorů Westinghouse? Nepřišel v období útlumu jaderné energetiky o své know-how? V souvislosti s Arevou, při pohledu na zdvojnásobené náklady na stavbu ve Finsku a Francii, se zase nábízí otázka, o kolik by se zvýšila cena případných temelínských EPR. Pohled na elektrárny budované ve světě nám mnohdy napoví víc než technická dokumentace reaktorů.
  jadernak
  • Re: Dostavba by měla být otázkou zkušeností
   26.7.2012 16:43

   *oprava: zkušenosti jen jednou :)
   jadernak
   •  
    28.7.2012 8:22

    Již nyní se ví, že Dostavba Temelína bude stát přes 500 miliard. Z toho 40 % půjde na úplatky politiků.
    Jezdec.
    •  
     28.7.2012 10:41

     a 50% na cirkevni restituce, takze dilo bude stat 50 miliard. i to je dost, na to ze je to jen pristavba.
     Azb
Aktuální komentáře
18.11.2017
0:38Vyhrajte vstupenku za 4 999 Kč na největší konferenci o akciích v ČR!
17.11.2017
22:3617. listopad ŽIVĚ: Pocta na Národní, Koncert pro budoucnost, akce v Česku i na Slovensku
22:04Závěr týdne ve znamení mírného poklesu, Tesla představila svůj truck
18:26Totální dno. Co přijde nyní?
17:11CVVM: Většina Čechů daním nerozumí. Chtějí ale víc zdanit bohaté
16:57Summary: Na aktiva Twenty-First Century se těší kupci, Applied Materials zveřejnil výborné výsledky
16:35Americký dolar nezabral ani na příznivá makro data, ani na daňové změny  
16:30Perly týdne: Silná značka ČR, vodní nafta od Audi a kladivo od Tesly
15:59Tencent může předběhnout Facebook. V tržní kapitalizaci prý do konce roku
15:14Týden technicky: Euro se bez boje nevzdává
14:47Celosvětový objem aktiv pod správou se zdvojnásobí, pro jejich manažery je to výzva
14:46Spanilá jízda Applied Materials v číslech hospodaření pokračuje
13:59Ziskovost čtveřice největších bank v ČR je velmi dobrá. Pozor ale musejí dávat na náklady
12:55Rozdílné ceny práce v Evropě a brexit. Klíčové body summitu EU ve Švédsku
12:30ČR je třetí v Evropě v online nakupování potravin
12:14Evropa na konci týdne bez jasného směru, Fresenius po sníženém doporučení -6 %
10:10Tesla má nová esa: elektrický tahač Semi a sporťák Roadster
9:35V EU roste plocha určená pro pěstování bioplodin
8:44Pražská burza má dnes zavřeno, akciové futures naznačují Evropě smíšené obchodování  
7:50Americká Sněmovna schválila daňovou reformu Donalda Trumpa

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data