Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Boj proti jaderné energetice je nesmyslný, važme si Temelína

Klaus: Boj proti jaderné energetice je nesmyslný, važme si Temelína

20.7.2012 15:19
Autor: mediafax

Podle prezidenta Václava Klause bychom si měli Temelína vážit. Je to vynikající dílo českých rukou a jeho dostavba je pro ekonomiku našeho tipu a naše zdroje rozumným řešením, řekl v pátek novinářům při návštěvě elektrárny prezident Klaus.

Klaus si prohlédl místo, kde by měly stát nové bloky elektrárny. Shlédl i elektrárnu samotnou a diskutoval s představiteli ČEZ o bezpečnosti jaderné energetiky. "Je třeba připomenout i význam elektrárny pro zaměstnanost v regionu i ekonomiku jako celek. Málokdo si uvědomuje, že se zde vyrobí celá pětina elektrické energie v ČR. Jsem rád, že jsem se mohl do Temelína znovu podívat, ověřit si, že funguje úspěšně, dobře," řekl prezident Klaus.

Boj proti jaderné energetice je podle jeho vyjádření nesmyslný. "Temelín je úžasná věc, je to vynikající dílo českých rukou a myslím, že bychom si ho měli všichni vážit," dodal Klaus.

Na dostavbu Temelína dali své nabídky tři zájemci. Ta by mohla začít v roce 2016 a hotové bloky by mohly dodávat elektřinu v roce 2025. Náklady na dostavbu se odhadují na 200 až 300 miliard korun.

Podle kritiků by se dostavba mohla prodloužit a prodražit. "Není to ovšem důvod, proč další dva bloky v Temelíně nedostavět. Nejde o žádné jaderné nadšení. Tady jde o racionální uvažování, co je pro ekonomiku našeho tipu, naše energetické zdroje rozumným řešením," uvedl dále prezident Klaus.

"Není vyloučeno, že zdržení nastane, třeba i kvůli bezpečnostním standardům, které se v průběhu času mohou změnit. Pro nynější podmínky je ale projekt nastavený optimálně," doplnil ministr průmyslu Martin Kuba (ODS), který se setkání také účastnil.

Václav Klaus navštívil Temelín v roce 1997 jako předseda vlády a také v roce 2003 už jako prezident. Patří k zastáncům jaderné energetiky a o dokončení tehdy rozestavěného Temelína se rozhodlo za jeho vlády.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • máš pravdu..
  26.7.2012 18:04

  dyť jde hlavně o náklady, know how, cenu, a o to, abychom mohli dál bezstarostně psát naše moudra.. to co je vlastně reaktor není podstatné, až doslouží, půjde do sběru. Stát se nic nemůže, teda aspoň mi to říkala maminka.. http://www.youtube.com/watch?v=Ur93x7zN4To&feature=plcp
  bob
 • Nejistota
  26.7.2012 17:35

  Obchodník s dřívím a majitel velké pily Jakub Kleinberg měl pěknou ženu. Líbila se všem v Hradci. Jakub byl často pryč z domova za obchodem. Chování své ženy považoval někdy za vyzývavé až koketní. Napadlo ho, že by přece jen neměl být tak slepě důvěřivý, a najal si proto soukromého detektiva Jandu. Po několika dnech v Olomouci se vrátil domů a pozval si Jandu na pohovor: Jak to probíhalo, pane Jando, tázal se nedočkavě. Pane šéf, jak říkají Francouzi, komsi komsá, tak ani tak. Co to znamená, pane Jando? Ve středu, byla milostivá paní dopoledne u holiče. Poté šla přímo domů. Ve tři hodiny odpoledne odešla z domova na nádraží. Koupila si jízdenku do Pardubic. Já také. Tam ji očekával vyšší hnědovlasý muž, velice elegatní. Odjeli taxíkem do vinárny Monaco. Já také. Popíjeli šampaňské a jedli lososa. Já jen dvě deci červeného vína, prosím. Ve čtvrt na šest se odebrali do hotelu Split. Já také. Ten pán si pronajal pokoj číslo 206, já číslo 207. Společně odešli do svého pokoje a já též. Celkem zřetelně jsem slyšel jejich rozmluvu a vyrozuměl jsem, že mají k sobě velmi blízko. Sledoval jsem jejich chování klíčovou dírkou. Dobře jsem viděl, jak se milostivá paní odstrojila, zalehla na lůžko, ten cizí muž také a vzápětí zhasli lampu, a teď si nejsem jist tím, co dělo dál. A v této nejistotě mám žít, pane Jando?
  Pound
 • Dostavba by měla být otázkou zkušeností
  26.7.2012 16:13

  Nezbývá, než s panem prezidentem souhlasit, Temelín je skutečně stabilním zdrojem elektrické energie a ukázkou toho, že se u nás může úspěšně realizovat takto velký projekt. Při jeho dostavbě je potřeba zvážit především zkušenosti zkušenosti firem ucházejících se o stavbu. Kolik například postavil v Evropě reaktorů Westinghouse? Nepřišel v období útlumu jaderné energetiky o své know-how? V souvislosti s Arevou, při pohledu na zdvojnásobené náklady na stavbu ve Finsku a Francii, se zase nábízí otázka, o kolik by se zvýšila cena případných temelínských EPR. Pohled na elektrárny budované ve světě nám mnohdy napoví víc než technická dokumentace reaktorů.
  jadernak
  • Re: Dostavba by měla být otázkou zkušeností
   26.7.2012 16:43

   *oprava: zkušenosti jen jednou :)
   jadernak
   •  
    28.7.2012 8:22

    Již nyní se ví, že Dostavba Temelína bude stát přes 500 miliard. Z toho 40 % půjde na úplatky politiků.
    Jezdec.
    •  
     28.7.2012 10:41

     a 50% na cirkevni restituce, takze dilo bude stat 50 miliard. i to je dost, na to ze je to jen pristavba.
     Azb
Aktuální komentáře
10.12.2016
19:23Jak se stal z Portugalska ostrov stability
13:23Jak budou evropské banky vypadat za deset let?
9:49Víkendář: Zaspaly německé automobilky dobu?
9.12.2016
22:00Wall Street pokračovala ve spanilé jízdě; hlavní indexy zavřely na nových maximech
21:14Project Syndicate: Budoucnost řízení migrace
18:44Unavení draci (šest investičních témat pro rok 2017, díl třetí)
17:51Kofola: Pražská burza je prioritou, z varšavské odejdeme
17:38Euro prohlubuje ztráty, nervozita z italských bank se před víkendem vrací  
17:25Summary: Italské banky, Broadcom
17:07Týden na měnách: Menší, ale delší QE  
17:00Praha close – PX stoupal společně se západní Evropou, až na KB banky klesaly
15:13Týden technicky - Trendy pokračují: dolar roste, i ceny akcií. Ropa stále na maximech, zlato stagnuje
15:04Jaký bude rok 2017 na trzích podle Fidelity?
13:45Podaří se na trhu s ropou nastolit rovnováhu? Pokračování v sobotu
13:30České dráhy, a.s. - Společnost České dráhy, a.s. oznamuje zahájení výplaty sedmého úrokového výnosu počínaje dnem 25. ledna 2017
12:29Kuřáci si od května v restauraci nezapálí, rozhodla sněmovna
11:19Evropa směřuje k nejlepšímu týdnu od února i když banky ztrácí
10:53Václav Kmínek: Nízké úroky vybízejí k investicím do kvalitních dividendových titulů  
10:30Po volatilním čtvrtku se trhy konsolidují, euru i jenu zůstávají jejich ztráty  
9:27Český inflační super-skok

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data