Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od Friedmana se máme stále co učit

Od Friedmana se máme stále co učit

06.08.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Vraťme se zpět v čase na začátek 60. let. Do Washingtonu dorazila keynesiánská škola vedená hlavně Paulem Samuelsonem, který byl poradcem Johna F. Kennedyho. Samuelson spolu s Walterem Hellerem a Jamesem Tobinem prosazovali jednorázové kroky namísto předem daných pravidel. Domnívali se, že ekonomická stabilita vyžaduje, aby vláda na daný vývoj reagovala rychlou změnou daňových sazeb či výdajů. Podobný přístup byl podle jejich názoru relevantní u monetární politiky.

Ve stejnou dobu, konkrétně v roce 1962, vydal Milton Friedman svou knihu Kapitalismus a svoboda. V ní prezentoval alternativní pohled na roli vlády. Podle jeho názoru měly jednorázové kroky u monetární i fiskální politiky jen omezený dopad. Uvědomoval si však, že politický tlak na to, aby byly učiněny nějaké aktivní kroky, je velký. Podvolení se tomuto tlaku ale „může často způsobit více škod než užitku“. Pokusy o to, udělat více, než je možné, totiž nestabilitu spíše zvýší, než aby ji snížily.

Nesoulad mezi názory Samuelsona a jeho kolegů na straně jedné a Friedmanem a jeho zastánci na straně druhé se netýkal ani tak toho, které nástroje fungují nejlépe. Jeho jádro tvořil spor o to, zda používat jednorázové kroky či politiku založenou na pravidlech. Od poloviny 60. let přes celá 70. léta dominoval přístup Samuelsona a výsledkem byl velký počet nesystematických kroků. Dokonce se zdálo, že i F.A. Hayek začíná podporovat jednorázové kroky v případě monetární politiky, ale Friedman ze svého postoje neustoupil. Jeho argumenty nakonec zvítězily a ekonomická politika v 80. a 90. let ustoupila od vysoké míry nesystematičnosti.

Podobná diskuse jako v 60. a 70. letech probíhá i dnes. Někteří ekonomové volají po mimořádné fiskální stimulaci. Podle jejich názoru stimulační balíčky z let 2008 a 2009 fungovaly, nebo dokonce měly dosahovat mnohem větší velikosti. Mimořádné stimulační kroky by podle nich měly přijít i na straně monetární politiky. O riziko morálního hazardu, které vzniká kvůli absenci jasných pravidel, se tolik nestarají. Jiní ekonomové však požadují dlouhodobé daňové reformy a politiku založenou na automatických stabilizátorech, u monetární politiky chtějí zavedení jasných pravidel. Podle nich nebylo příliš efektivní ani kvantitativní uvolňování, ani předchozí fiskální stimulace. Obávají se důsledků, které může mít nesystematická podpora ekonomiky.

Popsaná diskuse má samozřejmě mnoho nejasných částí. Příkladem je možnost cílení nominálního HDP, kterou jedni vidí jako používání pravidel a druzí jako způsob, jak použít jakékoliv nástroje bez omezení. Je zajímavé, že oba tábory si na svou podporu často berou právě Miltona Friedmana. Friedman věřil, že názorové rozpory mohou být vyřešeny a sám k tomu přispěl svým výzkumem a debatami. Vyhýbal se osobním útokům a vždy odpovídal na dotazy. Věřil, že shodu umožní empirické důkazy. Je jasné, že se od něho můžeme i dnes mnoho učit.

(Zdroj: Blog Johna Taylora)


Váš názor
  • Zemřel významný Čechoslovák Martin Fleischmann
    06.08.2012 9:51

    Martin Fleischmann - katolický sirotek z Banské Štiavnice nar.1927, vyrůstal v Chazarské rodině. V r. 1989 poněkud předčasně ohlásil Cold Fusion. Posledních 23 let byl zesměšňován, konaly se "pohřby" jeho hypotéz den před replikacemi na MIT atp. Slávy a poct se pan Fleischmann dočká až později. I Andrea Rossi veřejně uznává jeho význam a podíl. http://blog.newenergytimes.com/2012/08/04/fleischmann-dead-at-85-end-of-an-era/
    Detective
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data