Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přinesl minulý týden impozantní selhání centrálního bankovnictví?

Přinesl minulý týden impozantní selhání centrálního bankovnictví?

6.8.2012 13:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Někteří američtí ekonomové nešetří po minulém týdnu v souvislosti s ECB superlativy. Ovšem v negativním slova smyslu. David Beckworth na svém blogu píše, že ECB i Fed ukázaly, že budou spokojeně sledovat, jak se světová ekonomika řítí ze srázu. Jejich nečinnost je totiž v současné situaci v podstatě pasivním utahováním. Vede totiž k tomu, že roste globální poptávka po bezpečných aktivech a zároveň způsobuje k destrukci těchto aktiv. Tato aktiva přitom nyní fungují v podstatě jako peníze a centrální banky tak svou nečinností zhoršují problém s nadměrnou poptávkou po penězích. Toto pasivní utahování probíhá již od roku 2008 a ukazuje na „impozantní selhání centrálního bankovnictví“.

Podobná slova volí Tim Duy na známém blogu The Fed Watch. Podle Duye je selhání, které předvedl Mario Draghi minulý týden, „téměř impozantní“. Eurozóna se totiž potácí na kraji propasti, Draghi se však rozhodl, že si bude s finančními trhy pohrávat. Jeho komentáře pak představují to nejhorší, co jsme zatím během krizového managementu v Evropě zažili. Duy se domnívá, že ECB ve skutečnosti není ochotna fungovat jako věřitel poslední instance a eliminovat tak rizikové prémie spojené s možností defaultu zadlužených zemí. Ochotna je jen bojovat s rizikovými prémiemi, které se pojí s možností odchodu z eurozóny. Oddělit tyto dvě prémie je přitom stále těžší, ale ECB to tak nevidí a bude jednat bude pouze v případě, že budou aktivovány záchranné fondy a rizikové prémie spojené s rozpadem eurozóny zůstanou vysoko, píše ekonom.

S postupem ECB není spokojen ani Paul Krugman, který na svém blogu krátce píše, že evropské vedení opět nejednalo tak, jak si situace vyžaduje. To i přesto, že všechno poukazuje na rychlé prohlubování recese v eurozóně. Ekonom ovšem také zmiňuje, že podle některých informací ECB „udělá více, než co Draghi naznačoval“.

Ne všichni ale vidí věci tak černě. Například Goldman Sachs (100,98 USD, 3,24%) čeká, že by po minulém týdnu mohla přijít podobná rally jako po ohlášení LTRO, připouští ale, že volatilita může být vyšší. Analytik banky Peter Oppenheimer se domnívá, že ECB nastínila kroky, které by měly omezit extrémní rizika a snížit rizikové prémie u evropských akcií. ECB podle něho považuje velkou část rizikových prémií u periferních dluhopisů za odraz rizika odchodu z eurozóny a tyto prémie chce eliminovat, protože brání monetárnímu přenosovému mechanismu. Její postup by se měl projevit i ve stabilizaci růstu, „politické překážky“ ale budou nadále komplikovat situaci.  

 
(Zdroj: Blog Paula Krugmana, Davida Beckwortha, The Fed Watch, FTAlphaville)


Čtěte více:

Krugman: Investoři prosí vládu, aby se více zadlužila. Měla by jim vyhovět
31.7.2012 7:58
Už roky slyšíme varování před tím, co všechno způsobí velké rozpočtové...
V Německu se rozhořel spor ekonomů o krizi eura, politici kritizují ESM a rostoucí roli ECB
6.8.2012 8:41
V Německu v posledních týdnech vzplál spor ekonomů o krizi eura, který...
Centrální banka a MF: Itálie zatím nemusí žádat o pomoc EU. Zda v budoucnu, ukáží reformy
6.8.2012 9:04
Itálie zatím nemusí žádat záchranný fond eurozóny o pomoc na trhu dluh...
Průmyslová výroba v červnu: Recese se šíří
6.8.2012 9:47
V červnu se průmyslová výroba snížila o 0,3 procenta ve srovnání s pře...
Zahraniční obchod v červnu: Po prvním pololetí míří obchodní bilance k rekordnímu přebytku
6.8.2012 11:15
Přebytek obchodní bilance se v červnu zvýšil na 29,4 miliard korun z k...

Váš názor
 • Som blby ja alebo alebo analytici ?
  6.8.2012 15:47

  DAX takmer 7000, DJ nad 13000 a niekto este caka zasahy FED & ECB ? Preco ? Ak by bol DJ pod 8000 a DAX na 4000 tak by som tiez cakal nejaky zasah ale preco intervenovat teraz ked takmer vsetky indexy su na rocnych maximach ?
  ferdes
  • Re: Som blby ja alebo alebo analytici ?
   9.8.2012 16:45

   Protože pro velké investiční banky je lákavá představa, jak jim politici a centrální banky *zase* darují stovky miliard EUR a USD.
   H.B.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data