Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tentokrát je to v Číně jinak

Tentokrát je to v Číně jinak

08.08.2012 13:56, aktualizováno: 8.8. 15:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Hodně lidí porovnává současné čínské zpomalení s tím, které proběhlo v roce 2008 a na počátku roku 2009. Hlavní rozdíl však spočívá v tom, že předchozí zpomalení vyvolaly zejména vnější faktory, zejména krize ve Spojených státech. Nyní ale hrají rozhodující roli faktory domácí. V minulých letech byl hlavním tahounem růstu investiční boom, který vláda podporovala jako reakci na globální krizi. Dnes se ale tento boom hroutí pod tíhou své vlastní váhy. Není udržitelný, vedl k inflaci a teď i k růstu špatného dluhu, který negativně doléhá na růst celé ekonomiky.

Čínská ekonomika je tak zralá na korekci, která by pro ni ale měla pozitivní efekt. Růst v minulých letech totiž v mnoha ohledech napáchal více škod než užitku. To ovšem neznamená, že zpomalení bude bezbolestné. Pokud se vláda bude nutným změnám bránit a bude se snažit o další umělou podporu růstu, konečné škody budou mnohem více bolestivé, než by byly současné změny. Čínská ekonomika má přitom stále hodně oblastí, které mohou generovat růst. Patří mezi ně zemědělství, služby, zdravotní péče, maloobchod či logistika. Problém tkví v tom, že zde nelze růstu dosáhnout tak jednoduše jako při pumpování peněz do investic.

 
Čínská ekonomika momentálně funguje tak, že směřuje zdroje směrem od domácností, které spoří, k investicím a výrobě. Změna rovnováhy vyžaduje, aby zdroje zůstaly v rukou domácností, na což je třeba jiné kurzové politiky, politiky týkající se sazeb i daní. Největší výzvou je to, že pokud se tak stane, podrazí to nohy současným generátorům růstu a to nikdo nechce udělat. Na to je třeba určité vize; krátkodobé reakce, které ale stále vidíme, jsou fixované na růst HDP. Nacházíme se v situaci, kdy se nutné reformy strkají do šuplíku i přesto, že hodně lidí si je vědomo toho, že není třeba stimulace, ale právě těchto reforem.

Je pravděpodobné, že plně nechápeme, jak malý manévrovací prostor čínská vláda ve skutečnosti má. Obecně se tvrdí, že poměr dluhu k HDP u Číny dosahuje asi 30 % a že vláda má mnoho nástrojů k podpoře růstu HDP. Situaci ale můžeme porovnat s Japonskem v roce 1990. U něj se také tvrdilo, že může stimulovat a dosáhnout vyššího růstu. Mělo vysokou míru úspor, téměř nulové zahraniční zadlužení, silnou fiskální pozici. Japonsko bylo sice schopno zabránit kolapsu HDP, svůj vyšší růst ale ani přes zmíněné plusy udržet nedokázalo. Pokud v Číně uvolní fiskální kohoutky, jen tím zaplatí za růst minulých let. Je to patrné už nyní, kdy je poskytována podpora místním vládám, záchrany developerům a pomoc dalším firmám, které se dostaly do potíží.

Některé země silně těžily z investičního boomu v Číně, tento stav ale nadále není udržitelný. Austrálie a Brazílie jí prodávaly železnou rudu, Chile měď, Německo strojní zařízení. Všechny tyto země budou dotčeny změnami, které dnes v čínské ekonomice probíhají. Jestliže se ale některá země orientuje na výrobu zboží pro konečné zákazníky, včetně potravin, bude z těchto změn v delším období profitovat. Nižší růst čínské ekonomiky pak neznamená, že její spotřeba musí klesnout. Čína dlouhé roky vyráběla více, než spotřebovávala, a má obrovský objem rezerv. Ty představují kupní sílu, zdroj růstu pro zbytek světa a pro Čínu polštář, který by měl tlumit přechod na novou rovnováhu.

Uvedené je výtahem z rozhovoru s Patrickem Chovancem z Tsinghua University.

(Zdroj: EconoMonitor)


Čtěte více:

Čínské i světové dilema: K dispozici už je jenom to, co zhorší problémy v budoucnu?
17.07.2012 13:52
Důvěru na globálních trzích nadále podkopávají tři hlavní faktory: Kri...
Roach: Čína má nejhorší za sebou, zachrání ji opět investice
18.07.2012 7:58
Čínská ekonomika zpomalila na nejnižší tempo růstu za poslední tři rok...
Čínský průmysl zničí roboti
26.07.2012 7:58
V současné době můžeme zaznamenat velké obavy ohledně vývoje na čínské...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.09.2024
22:01Americké indexy dnes nedokázaly najít směr  
18:11Kde by byl trh bez AI
17:55Technická analýza: Ukončí "double bottom" dlouholetý medvědí trh v Číně?  
17:26Techy se vzpírají poklesu před výsledky Micronu  
16:57Vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 241 mld. Kč, o 11 mld. vyšším
16:35Jan Bureš: ČNB snižuje sazby podle očekávání o dalších 25bps na 4,25 %
16:34Prémiová valuace Monety je opodstatněná nadprůměrnou ziskovostí a výhledem atraktivního dividendového výnosu. Patria aktualizuje cílovou cenu a potvrzuje doporučení  
16:28Technická analýza: Palo Alto míří na vrchol  
16:22Technická analýza: Tesla na cestě k letošnímu maximu  
15:12AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. Pololetní zpráva za rok 2024
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Pololetní zpráva za rok 2024
14:44ČNB zachovala pomalejší tempo uvolňování, sazby snížila o 25 bazických bodů
14:34Italský ministr: Zákaz spalovacích motorů uvrhl automobilky v EU do vážné krize
12:43Podcast MakroMixér s Janem Hornátem: Co čekat po amerických prezidentských volbách a jak mohou dopadnout na Česko?
12:26J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
12:18Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Zveřejnění pololetní zprávy
12:00OECD díky slabší inflaci zvýšila výhled růstu globální ekonomiky na 3,2 procenta
11:41Evropské trhy míří dolů. Tahoun DAXu má problém  
11:25TESLA KARLÍN, a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2024
10:43Bain & Co: Hodnota trhu s AI do roku 2027 stoupne skoro na bilion USD

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m