Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské i světové dilema: K dispozici už je jenom to, co zhorší problémy v budoucnu?

Čínské i světové dilema: K dispozici už je jenom to, co zhorší problémy v budoucnu?

17.7.2012 13:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Důvěru na globálních trzích nadále podkopávají tři hlavní faktory: Krize v eurozóně, zpomalující růst v USA a možnost tvrdého přistání čínské ekonomiky. Nejtěžší na pochopení je ten třetí, důvodem jsou pochyby ohledně důvěryhodnosti ekonomických dat a neznalost skutečných záměrů vlády. I přesto si však investoři musí utvořit názor na vývoj v Číně, protože globální trhy se na něj staly velmi citlivé.

Data, která Čína minulý týden zveřejnila, podporují spíše než tvrdý dopad tezi o měkkém přistání. Rychlost, s jakou ekonomika ztrácela na síle, se zmenšuje, vláda ve snaze podpořit ekonomiku opět spoléhá na investice. V krátkém období by tento přístup měl fungovat, dlouhodobé důsledky ale již tak pozitivní nejsou. Data týkající se ekonomické aktivity naznačují, že dna bylo dosaženo v dubnu, od té doby přišlo ve většině oblastí mírné zlepšení. Červnový růst průmyslové produkce, (která představuje jeden z nejspolehlivějších indikátorů), dosáhl 9,2 % meziročně. To by znamenalo, že v posledním čtvrtletí dosáhl anualizovaný růst pouze asi 2 %, čili nejméně od poslední recese. Navíc ohledně průmyslové produkce panují určité pochyby, protože výroba elektřiny klesla téměř až k nule. Jde sice o volatilnější ukazatel, bude ovšem zajímavé sledovat, zda v této oblasti přijde v následujících měsících oživení.

Růst HDP ve druhém čtvrtletí byl s hodnotou 7,6 % zhruba v souladu s vývojem ostatních indikátorů ekonomické aktivity. Exporty oslabují a růst je tak podle všeho tažen maloobchodními výdaji, které podpořil pokles cen komodit. K tomu se přidává pozitivní vliv vyšších investic do infrastruktury, které odrážejí posun v ekonomické politice vlády. Podle ní bude muset dojít k ještě větší podpoře investic, aby byl naplněn letošní cíl růstu. Zdá se tak, že dochází k obratu od předchozího důrazu na podporu spotřeby a utlumení bubliny na trhu s nemovitostmi. Vláda se ale bude chtít vyhnout opětovné tvorbě bubliny. Zvýšení tempa růstu HDP tak nebude vypadat podobně jako v roce 2009. I tak se ale toto tempo zvedne.

John Makin z American Enterprise Institute zveřejnil minulý týden analýzu, ve které tvrdí, že nadměrná míra investic v Číně představuje jeden z faktorů vyvolávajících opakované finanční krize, které v posledních letech postihly globální trhy. Stárnutí populace, které je výsledkem politiky jednoho dítěte, a dřívější ekonomické reformy podle něho vedly k obrovskému růstu míry úspor. Vláda tak musela zvýšit veřejné investice a držet kurz nízko, aby udržela růst agregátní poptávky a zaměstnanosti. Jde o proces, který se v mnohém podobá nadměrným investicím, které z podobných důvodů proběhly v Japonsku v 80. letech a které skončily prasknutím bubliny v 90. letech.

Pokud má Makin pravdu, návrat k růstu taženému investicemi jen navýší budoucí problémy. V současné době, kdy je utlumena poptávka v USA i v Evropě, se to ale zdá být jedinou možností, kterou má Čína a možná i zbytek světa k dispozici.

 
Zdroj: Blog Gavyna Daviese


Čtěte více:

Čínská ekonomika rostla ve 2Q nejpomaleji za poslední tři roky, nenaplnila očekávání
13.7.2012 8:25
Hrubý domácí produkt Číny ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 7,6 ...
Čínská vláda přiznává ekonomické trable a nabízí lék. Radikálně omezí zdanění firem ze zahraničí, včetně ČR
16.7.2012 14:29
„Ekonomika zatím nevykazuje stabilní zotavení a hospodářské potíže moh...
Faber: Čína horší, než říká vláda, na shortování komodit to ale není (+video)
17.7.2012 11:02
Čína zpomaluje mnohem více, než tvrdí její vláda. Ukazuje to například...

Váš názor
  • usa a evropa
    17.7.2012 18:02

    Zhruba od konce min. roku, kdy USA zvýšili strop pro ZADLUŽENÍ se o jejich dluzích nemluví a neustále se zdůrazňují problémy EU. Může někdo z Vás novinářů trochu přemýšlet a psát jednou pravdu????? USA jsou naprosto v hajz*u, narozdíl od EU tam alespoň nemají politiky typu Hollande co slíbí co může (nesplní nic) nebo Merkelovou (změní názor 88x denně). Bohužel, chamtivost amíků nezná mezí, takže až bude nejhůř, zase si udělají nějakou tu válku.
    real
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data