Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Novinky v bankovním tajemství. K datům se dostanou zpravodajské služby

Novinky v bankovním tajemství. K datům se dostanou zpravodajské služby

14.8.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

Novela umožní zpravodajským službám přístup k informacím, které jsou předmětem bankovního tajemství. A to i bez souhlasu dotčené osoby. Dokonce ani samotná banka, která bude oprávněnému orgánu tyto údaje předávat, nebude znát důvod jejich poskytnutí.

Neznamená to ale, že se všechny údaje stanou veřejně přístupné. K bankovním údajům se mají dostat pouze Bezpečnostní informační služba (BIS), Vojenské zpravodajství (VZ) a Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Jejich činnost samozřejmě nesměřuje ke stíhání běžných deliktů (například krádeží v obchodě). Tyto orgány se zaměřují na jednání narušující zájmy a bezpečnost státu. Sdělovat chráněné údaje tak bude možné výhradně v souvislosti s potlačováním financování terorismu.

Klíčové povolení soudce

Všechny tři zpravodajské služby se k informacím krytým bankovním tajemstvím dostanou jen na základě předchozího povolení soudu. Zákon výslovně stanoví, že tyto záležitosti budou v kompetenci soudce Vrchního soudu v Praze. Ten bude muset rozhodnout „bezodkladně“ po obdržení písemné žádosti a proti jeho rozhodnutí se nebude možné odvolat.

Soudce bude moci na základě odůvodněné žádosti povolit poskytování informací i opakovaně, pokaždé ale nejdéle na 3 měsíce. Pokud se budou informace předávat delší dobu, bude muset BIS, VZ či ÚZSI soud průběžně informovat o tom, zda důvody pro poskytování zpráv stále trvají. Všechny žádosti o poskytnutí údajů a zprávy o jejich využívání bude následně evidovat BIS.

Doplnění na poslední chvíli

 Novela mění i několik dalších zákonů. Například v závěrečné fázi legislativního procesu se do jejího textu dostalo i ustanovení, které doplňuje zákon o podnikání na kapitálovém trhu. Týká se adaptace evropského nařízení z března tohoto roku, které stanoví zvláštní požadavky týkající oznamování a uzavírání krátkých prodejů akcií a swapů (CDS) týkajících se suverénních dluhů (především pak obsahuje zákaz nekrytých krátkých prodejů a CDS).

Toto nařízení rozděluje působnost v této oblasti (např. oprávnění zakázat uzavírání širšího okruhu krátkých obchodů) mezi Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) a jednotlivé národní úřady. Novela stanoví, že v České republice bude tuto působnost vykonávat Česká národní banka s tím, že v v některých případech bude přijetí určitého opatření vyžadovat navíc souhlas ministerstva financí. 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data