Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejasnosti v účetnictví ministerstva školství přesahují 26 mld. Kč, spočetl NKÚ. Limit překračují desetinásobně

Nejasnosti v účetnictví ministerstva školství přesahují 26 mld. Kč, spočetl NKÚ. Limit překračují desetinásobně

27.8.2012 14:49
Autor: mediafax

Nejednoznačnosti a nejasnosti v účetnictví ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) přesáhly v loňském roce desetinásobek povoleného limitu. Jejich souhrnný objem činí více než 26 miliard korun, informoval v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

"V případě ministerstva je únosná mez nepřesností v účetnictví stanovena na dvě procenta z hodnoty nákladů to je z 2,4 miliardy korun. U ministerstva ale tyto nepřesnosti za loňský rok přesahují 26 miliard korun," uvádí zpráva NKÚ. Míra nepřesností v takovémto rozsahu má významný dopad na spolehlivost údajů účetní závěrky rezortu za loňský rok.

NKÚ nalezl účetní nedostatky například v oblasti vyřazování dlouhodobého majetku nebo předfinancování výdajů, které má později proplatit EU. Nejvyšší kontrolní úřad opakovaně upozorňuje, že pravidla pro vedení účetnictví a výkaznictví organizačních složek státu musí být v celém rozsahu jednoznačná, srozumitelná a úplná, což v případě ministerstva školství není možné říct.

Kontrola také odhalila, že na školství nebyl systém zajišťující kompletní inventarizaci podle zákona o účetnictví. Například nehmotný majetek nebyl inventarizován vůbec. V údajích účetní závěrky ministerstva k 31. 12. 2011 vyčíslil NKÚ nesprávnost ve výši 117,2 milionu korun.

Nejvyšší kontrolní úřad je nezávislý orgán, který vykonává kontrolu hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Postavení, působnost, organizační strukturu a činnost upravuje zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu.


Váš názor
  •  
    27.8.2012 15:18

    Jak to , že tam ječtě není protikorupční, nebo už policajti v Praze došli.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC