Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský trh s hudbou a filmy čeká liberalizace

Evropský trh s hudbou a filmy čeká liberalizace

18.9.2012 5:30
Autor: KŠB, KSB

Směrnici Evropská komise připravila v reakci na dnes čím dál rozšířenější nabízení autorských děl (hudby, filmů, seriálů, knih) online provozovateli speciálních serverů napříč členskými státy. Na moderní technologie nejsou tradiční kolektivní správci autorských děl – zprostředkovatelé mezi nositeli autorských práv a těmi, kteří hodlají autorská díla užívat – schopni dobře reagovat.

Právě to chce směrnice napravit, stejně jako ne zcela transparentní činnost některých kolektivních správců, kteří dnes v rámci EU (přesněji řečeno Evropského hospodářského prostoru - EHP) působí. V nedávné době totiž došlo k případům, kdy autoři o své honoráře přišli v důsledku špatné investiční politiky správců kolektivních práv nebo jim byly vyplaceny až po velmi dlouhé době.

Kolektivní správci udělují licence na práva k užívání děl, vybírají licenční poplatky a následně je přerozdělují nositelům autorských práv. O tom, že nejde o zanedbatelnou činnost, svědčí skutečnost, že kolektivní správci v EU každoročně spravují příjmy ve výši kolem 6 miliard eur, přičemž většina je z hudby.

Podnikatelé, kteří hodlají nabízet hudbu ke stahování či poslouchání online, musí mít dnes mimo jiné uzavřené licenční smlouvy s kolektivními správci nebo samotnými autory, a to pro všechny země, v nichž zamýšlejí své služby nabízet. Uzavřít tyto kontrakty je samozřejmě zdlouhavé a administrativně náročné, nehledě na to, že ne všichni nositelé autorských práv jsou ve všech zemích kolektivními správci zastoupeni.

Pružnost nade vše

Komise proto navrhuje, aby držitelé autorských práv měli možnost vybrat si kolektivního správce bez ohledu na své místo pobytu či sídlo a aby mohli snadno spolupráci s určitým kolektivním správcem ukončit a přenést ji na správce jiného. Návrh také obsahuje pravidla pro snadnější udělování licencí autorských práv k užití hudebních děl online v rámci EU (EHP).

Držitelé autorských práv by navíc měli získat rozhodovací a kontrolní pravomoci ve vztahu ke kolektivním správcům. Měli by mít například možnost podílet se na volbě a odvolání výkonného orgánu kolektivního správce, na tvorbě pravidel pro rozdělování a investici prostředků získaných výběrem licenčních poplatků a podobně. Kolektivní správce naopak čekají tomu odpovídající povinnosti (zveřejňovat informace o své činnosti, o spravovaných dílech, o výši licenčních poplatků, rychleji vyplácet honoráře nositelům práv atd.). Komise dále hodlá nad činností kolektivních správců zpřísnit dohled pomocí interní a externí kontroly.

Zatím není úplně jasné, odkdy by se členské státy měly novou právní úpravou řídit. Ani to, do jaké míry změny ovlivní stávající činnost kolektivních správců v České republice. Vše bude záležet na hladkosti, s níž návrh směrnice projde dalším legislativním procesem, a způsobu promítnutí směrnice do českého právního řádu. Po přijetí směrnice na evropské úrovni však bude muset Česká republika jednat poměrně rychle a národní právo přizpůsobit ve lhůtě maximálně 12 měsíců.

V ČR působí šest kolektivních správců: DILIA (literární a další díla), OSA (hudební skladatelé a textaři), INTERGRAM (výkonní umělci aj.), OOA-S (výtvarná díla apod.), GESTOR (autoři výtvarných děl při opětném prodeji originálu) a OAZA (zvukaři).

KŠB

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.10.2016
9:21Technická analýza - Měnový pár EURUSD dnes může pokračovat v konsolidaci
9:13Rozbřesk – Zpráva o stavu konjuktury: po brexitu a předvolební nejistotě ani památky
9:12CETV – Komentář k výsledkům za 3. čtvrtletí: Solidní výsledky, firma zřejmě zvýší výhled  
9:05O2CR - Komentář k výsledkům za 3. čtvrtletí: silné výsledky podpořeny výplatou emisního ážia  
8:57CETV hlásí nižší kvartální ztrátu a růst výnosů
8:36Praha open - Komerční banka a O2 budou nejsledovanějšími tituly  
7:57O2 za tři čtvrtletí zvýšila zisk o osm procent na čtyři miliardy
24.10.2016
22:25Čerstvá M&A aktivita dopomohla Wall Street k růstu na úvodu týdne
19:00Trump, sazby a Čína - nejlepší a nejhorší scénář
18:01Summary: Koninklijke Philips NV (DIP), T-Mobile US
17:29Dolar začal týdnem růstem proti jenu, euro s ním drží krok  
17:00Co nyní ukazuje „index bublinovatosti“ akciového trhu
16:57Praha close - Začátek týdne byl zelený, KB +2,72 %
16:51Temelín plánuje na konec letošního roku další odstávku druhého bloku
16:45Technická analýza - Dolar po odrazu od týdenního pivotu, může na páru s jenem dále posilovat
16:00Shiller: Od příjmové nerovnosti ke konfliktům a válkám
15:58T. Vlk a B. Soták: Výsledková sezóna, AT&T a Time Warner, makrodata (video)
14:35CETV – Odhady výsledů za 3Q16: Vysoká základna za „slabým“ EBITem  
13:10Týdenní výhled 24. - 28. října  
12:02AT&T dohodla převzetí Time Warner, souhlas státu ale není jistý

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board