Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bude Slovinsko pátou zemí žádající o pomoc? Tamní ministr financí chce akčnější ECB

Bude Slovinsko pátou zemí žádající o pomoc? Tamní ministr financí chce akčnější ECB

08.10.2012 17:57, aktualizováno: 8.10. 18:18

Aktualizováno

„Slovinsko má problémy, a může potřebovat pomoc Evropské unie,“ překvapila reportéry svými otevřenými slovy rakouská ministryně financí Marie Fekterová při projevu v Lucembursku v den, kdy by měl začít fungovat nový záchranný fond eurozóny ESM. Slovinsko, kde se již pátým rokem platí eurem, by se v případě žádosti o pomoc stalo již pátou členskou zemí, která se neobešla bez záchranného financování zvenku. Tamní ministr financí však stále věří, že se tak nestane.

„Probíhají zde diskuse o tom, zda budeme, či nebudeme potřebovat pomoc. Naší strategií je podívat se na celý balík potřebných reforem. Domníváme se, že pokud to provedeme, tak žádnou záchranu potřebovat nebudeme,“ odpověděl dnes Janez Sustersic na dotazy ohledně udržitelnosti finanční situace v zemi a odmítl spekulovat o případné výši pomoci, o kterou by si země řekla.

O pomoc z fondů EU již požádaly Řecko, Irsko a Portugalsko a naposledy letos v létě i Kypr. Slovinsko se v srpnu potýkalo s výnosem 10letého dluhopisu nad kritickou 7procentní hladinou, což tamní vládu donutila představit balík stabilizačních rozpočtových opatření, který počítá i s prodeji státních podílů v některých slovinských firmách. Od té doby výnos tohoto referenčního dluhopisu, i díky rally na dluhopisech nejádrových zemí eurozóny díky přestavení plánu na intervence ECB na trhu, klesl již o jeden procentní bod. 

Slovinsko - výnos
 
Sustersic nicméně apeloval na Evropskou centrální banku, aby zvážila podmínění nákupu dluhopisů určité země eurozóny žádostí daného státu o záchrannou půjčku od fondu ESM. „Myslím si, že je to rozhodně myšlenka, jejíž naplnění by pomohlo stabilizovat výnosy dluhopisů,“ uvedl slovinský ministr financí. Posteskl si, že Slovinsko patří mezi země náchylné k citelným výkyvům výnosů v důsledku každé – i nepodložené – zprávy, což zemi výrazně ovlivňuje. ECB by podle Sustersice měla také zvážit využití dalších nástrojů měnové politiky po vzoru americké centrální banky.

Dnes se do Lucemburka sjeli ministři financí eurozóny, aby se setkali před summitem Evropské unie, který se uskuteční ve druhé polovině měsíce v Bruselu. Součástí dnešního zasedání ministrů byla rovněž první schůzka vedení stálého záchranného fondu eurozóny, takzvaného Evropského stabilizačního mechanismu ESM.

Záchranný fond eurozóny ESM by měl v budoucnu disponovat kapacitou půjček až do výše 500 miliard eur, k nimž je však třeba dodat ještě zhruba 200 miliard eur zbývajících v EFSF. ESM bude založen na tom, že 80 miliard eur tam státy eurozóny dají přímo v hotovosti, zbytek bude ve formě garancí. Rozhodování ESM potom bude založeno na váhách jednotlivých příspěvků - největší přispívatel, kterým je Německo, tak bude moci rozhodnutí zablokovat, bude-li chtít. 

Až bude vytvořen nový jednotný dohled nad bankami v eurozóně, pak by fond ESM měl mít možnost také rekapitalizovat přímo problémové banky některé z členských zemí, aniž by půjčka zatížila její dluh. Otázkou však je, jestli se tato možnost bude moci využít už při přímé rekapitalizaci španělských bank, neboť Finsko, Nizozemsko a Německo takovou možnost v minulých týdnech zpochybnily. 

„Souhlasíme s tím, že půjdeme cestou bankovní unie a také se domníváme, že jakmile bude tento jednotný dohled nad bankovním sektorem ustaven, měla by být samozřejmě umožněna i tato rekapitalizace bank,“ shrnul dnes názor slovinské vlády Janez Sustersic.

(Zdroje: Bloomberg, WirtschaftsWoche, Reuters, DPA)


Čtěte více:

Fitch snížila o stupeň rating Slovinska, kvůli zhoršení u bank a růstu úvěrových nákladů vlády
09.08.2012 8:21
Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes snížila úvěrovou známku Slov...
Barroso: ECB získá nejvyšší dohled nad každou z bank eurozóny. Evropské summity nejsou boxovými zápasy
12.09.2012 10:02
Evropa čelí hlubokým strukturálním problémům a evropští politici přito...
Německo odstranilo poslední překážku k dokončení ratifikace ESM
26.09.2012 13:40
Německo dnes odstranilo poslední překážku v dokončení ratifikace záchr...
Kypr: Za daných podmínek pomoc od  EU a MMF nepřijmeme
04.10.2012 9:17
Kypr nepřijme pomoc od zahraničních věřitelů, pokud budou trvat na pře...
MMF: Evropské vlády by se měly připravit na restruktualizaci řeckého dluhu
08.10.2012 11:31
Věřitelské vlády zemí eurozóny by se měly připravovat na restrukturali...

Váš názor
  • nemá smysl
    09.10.2012 11:00

    už o EFSF. ESM vůbec diskutovat...
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data