Chováme se jako by se měl svět zhroutit zítra, řekl Hospodářským novinám guvernér ČNB Miroslav Singer na vysvětlenou zářijového snížení sazeb s tím, že cílem je znepříjemnit držení peněz v bankách. ČNB je navíc podle něho v případě nutnosti připravena oslabit kurz české koruny.
Bankovní rada ČNB na konci září snížila úrokové sazby na rekordní minimum 0,25 procenta. Podle Singera tento krok zafungoval. Nyní už může ČNB ubrat pouze čtvrt procentního bodu, záporné sazby nejsou možné. Pokud by poté bylo stále potřeba podpořit ekonomiku, musela by ČNB přistoupit k jiným opatřením. "Zdá se nám jako nejjednodušší pohnout s kurzem měny. Je to logické u země, která vyváží produkty odpovídající 80 procentům jejího HDP," sdělil HN Singer.
„Pomohlo by to exportním firmám i jejich zaměstnancům. Zatím ale tento krok na podporu české ekonomiky není na pořadu dne,“ řekl v dnešním rozhovoru pro HN guvernér ČNB k avizované možnosti přímé intervence centrální banky proti síle české měny.
V současné době to ale prý není nutné. "Ceny nemovitostí klesly, teď jde hlavně o to, aby lidé neměli pocit, že budou klesat věčně. To se někdy může stát a to by pro nás mohl být důvod, který bychom museli intervenovat," řekl deníku Singer.
Z kurzu koruny nemám nijak dobrý pocit
Včera česká měna uzavírala obchodování poblíž úrovní 24,90 CZK/EUR a 19,30 CZK/USD. „Ze současného kurzu koruny nemáme nějaký dramaticky dobrý pocit,“ řekl guvernér Singer v rozhovoru publikovaném dnes. Koruna po jeho slovech otevřela obchodování o více než deset haléřů výše, když se k euru obchodovala až za 25,04 Kč a k dolaru až za 19,48 Kč.

Analytici bank Nordea a Citi se ve svých nedávných analýzách shodli, že intervence ČNB by přicházela v úvahu v případě posílení koruny vůči euru pod hladinu 24 CZK/EUR. "Nejsme nyní v situaci, kdy bychom se o (limitech pro oslabování koruny) bavili. A i kdybychom se o tom bavili, konkrétní intervence jsou věcí, která se neříká," uvedl Singer.
Už bylo hůř
Podle Singera není třeba, aby byl český spotřebitel ve větší depresi než v roce 2007, protože důvody pro obavy ohledně dalšího vývoje opadly. "Už tu není nejistota o tom, zda přežije Německo. Už je to v úplně jiné rovině problému. Jsou tu samozřejmě otázky, zda odejde z Evropy Řecko, ale to je nula celá nic," vysvětlil guvernér ČNB.
"Lidé se nemusí chovat tak konzervativně. A proto jim snižujeme sazby, abychom jim znepříjemnili držení peněz v bankách. A svým způsobem jim hrozíme, že kdyby ceny měly klesat rychle, tak to nebude tak rychlé, aby se jim vyplatilo dávat peníze do banky za nulový úrok," řekl Singer na vysvětlenou posledního rozhodnutí ČNB o změně nastavení měnové politiky.
Na jiném místě rozhovoru potom uvedl, že na obzoru nevidí žádné problémy podobné těm z počátku pět let staré ekonomické krize. „Zatímco za Lehmanů bylo riziko zhroucení celého systému ohromné, teď ho nevidím. Nehrozí, že lidé a firmy najednou zjistí, že jejich úspory zmizely. To samé platí o rozpadu trhů. Trhy se mohou rozpadat vždycky. Hlavním evropským trhem je ale ten se službami, ten však paradoxně není zas tak otevřený a tudíž náchylný k nějaké nákaze,“ řekl Singer s tím, že česká ani německá ekonomika navíc příliš nezískávají své zakázky ze zemí jako je Španělsko či Itálie.
(Zdroj: HN, ČTK, ČNB)
TIP: Napadají Vás další dotazy ohledně vývoje české ekonomiky i měnové politiky? V úterý 16. října na ně můžete dostat odpověď. Hostem online rozhovoru Patria.cz bude člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal.