Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příliv investic do Číny zpomaluje. Čínský kapitál v zahraničí ale rychle expanduje

Příliv investic do Číny zpomaluje. Čínský kapitál v zahraničí ale rychle expanduje

19.10.2012 11:47
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Přímé zahraniční investice do čínské ekonomiky přitékají pomaleji než loni. Za prvních devět měsíců roku se jejich objem meziročně snížil o 3,8 %. Pokračuje tak nejdelší šňůra poklesů od vypuknutí světové finanční krize. Do nižšího zájmu zahraničních investorů o druhou největší ekonomiku světa se promítají vyhlídky na trvalé zpomalení jejího růstu a také nejistota spojená s personální výměnou v nejvyšších patrech vedení komunistické strany.

Podle údajů čínského ministerstva obchodu do země od ledna do září přiteklo 83,4 mld. USD přímých zahraničních investic, přičemž čísla za jednotlivé měsíce naznačují prohlubování trendu: v září objem investic meziročně klesl o 6,8 % na 8,4 mld. USD.

Největší propad v investiční aktivitě za prvních devět měsíců roku - o víc než 6 % - zaznamenalo ministerstvo u evropských společností, které se musí vyrovnávat se nekončící dluhovou krizí doma. Klesaly i toky z 10 největších asijských ekonomik - meziročně o téměř 5 %. Americký korporátní sektor naopak Číně podle všeho věří. Příliv přímých zahraničních investic ze Spojených klesl jen o 0,6 %.

Loni do Číny přitekl investiční kapitál v rekordní hodnotě 116 mld. USD. Vláda si stanovila za cíl přilákat ze zahraničí ročně alespoň 120 mld. USD v následujících čtyřech letech.

Ostatní nejnověji zveřejněné ukazatele, jako maloobchodní tržby a průmyslová produkce, indikují mírně lepší vyhlídky na zotavení růstu čínského hospodářství. Ekonomika nicméně za 3Q12 vykázala sedmé kvartální zpomalení růstu v řadě, když meziročně vzrostla o 7,4 procenta, tedy nejméně od začátku roku 2009. Ve druhém čtvrtletí růst činil 7,6 procenta. Výsledek meziročního růstu byl v souladu s očekáváním. Poprvé od finanční krize se také stalo, že růst byl pod stanoveným vládním cílem. Peking si totiž vytyčil, že hospodářský růst by měl dosahovat alespoň 7,5 procenta. Naposledy růst za plány zaostal v krizovém prvním čtvrtletí roku 2009, kdy se dostal na 6,5 procenta.

Čínské devizové rezervy, již několik let největší na světě, ve 3Q12 vzrostly o 50 mld. USD na 3,29 trilionu USD. Ve druhém kvartále vykázaly pokles o 65 mld. USD.

Ačkoliv korporátní sektor je v otázkách investičních rozhodnutí očividně stále opatrný, čínský zahraniční obchod jeví známky oživení. Vývoz vzrostl dvakrát rychleji, než s čím počítali analytici, a dovoz se pomalu vrací na cestu expanze. To naznačuje, že snahy Pekingu podpořit růst začínají v některých odvětvích nést ovoce. Vláda například urychlila vyplácení exportních daňových vratek, usnadnila přístup k bankovním úvěrům a omezila poplatky.

Výraznou expanzi vykazuje investiční aktivita čínských firem v zahraničí. V rámci nefinančních sektorů čínské společnosti vně svého domácího trhu za prvních devět měsíců roku proinvestovaly 52,5 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o 29 %.

(Zdroj: CNBC, Reuters)


Váš názor
 • V češtině se používá trilion
  19.10.2012 14:43

  pro 10**18, zatímco v US pro 10**12, což je dost velký rozdíl.
  VeleOp
  • Re: V češtině se používá trilion
   19.10.2012 14:49

   Píšu to hlavně proto, že v jednom odstavci se používá 65 mld., což je v angličtině "65 billions" a současně 3.29 trilionů, což je ve stejném jazyce (češtině) řádově miliardkát víc. Pokud autor chce používat US pojmenování (viz http://en.wikipedia.org/wiki/Long_and_short_scales), měl by používat 65 billions.
   VeleOp
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data