Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odpisy řeckého dluhu na pokračování

Odpisy řeckého dluhu na pokračování

23.10.2012 15:57
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Řecko provedlo další z revizí dat o státních financích - k horšímu, jak jinak. Loni byl deficit veřejných financí ne 9,1, ale 9,4 procent hrubého domácího produktu, dluh v poměru k HDP stoupl na 170,6 procent a ne 165,3 procent, jak se dříve uvádělo. Ve světle zkušeností z minulých let jde o málo překvapivou zprávu, příjemná ovšem není.

Mezinárodní měnový fond, jeden z členů Trojky, dosud čekal, že dluh těsně překročí 170 procent HDP až letos, nyní bude zřejmě svůj odhad posouvat někam nad 176 procent*. Stabilizaci státních financí zatím fond čekal v roce 2014, ovšem s dluhem až nad 180 procent HDP, takže pokles na 120 do roku 2020 se stále jeví jako velmi ambiciózní, těžko splnitelný plán.

Jak zajistit soulad plánu a reality, je zřejmé: revidovat plán anebo dluh seškrtat dalším řízeným bankrotem. Nakonec zřejmě dojde k obojímu. Řecko má, zdá se, slušnou šanci, že dostane další tranši záchranného úvěru a zřejmě dosáhne i více času na plnění podmínek. Eurozóna tím zase získá čas na přípravu následujícího bodu programu, a tím bude odpis dluhu. Je přitom jasné, na které věřitele bude v první řadě mířit - opět na ty soukromé. Ti už jednou ztráty odepsali a nyní by měli držet kolem 63 miliard řeckého dluhu, což odpovídá asi 30 procentům HDP. Asi by opět nešlo o celou částku, takže dopad na dluh by byl nižší, přesto by se dluh snížil a celý problém posunul o něco dál.

Řecké veřejné finance by se tímto krokem nezlepšily, deficity budou dluh ještě minimálně několik let nafukovat. Na stůl se tak může dostat daleko nepříjemnější otázka, tedy odpis části dluhu, který drží veřejné instituce. ECB přitom něco takového odmítá kvůli nemožnosti monetizovat státní dluhy. MMF se bude dál odvolávat na status privilegovaného věřitele. Jeho šéfka nepřímo vyzvala k odpisu části dluhu evropské země, čímž se už možná snaží směrovat úvahy o dalším řešení pryč od fondu. Jenže země eurozóny mají s odpouštěním dluhů také velký problém. Přiznaly by tím, že tvrzení o udržitelnosti modelu půjček a zaručené návratnosti nebyla pravdivá. Poskytování další pomoci by se v takovém světle stalo neprůchodným, a co je důležité - nejen pro Řecko. Rozklad současného modelu pro periferii bez nějaké náhrady by si přitom eurozóna mohla těžko dovolit.

Mezi věřiteli by tak začaly růst rozepře o to, kdo zaplatí, a ve výsledku by energie směřovala nejvíce na to, jak omezující podmínky nějak obejít. Pod politický tlak by se zřejmě opět dostala ECB, aby část drženého dluhu odepsala. I nákupy dluhopisů banka dlouho odmítala, aby nakonec vymyslela způsob, jak je provádět. Tento precedens by tlak jen zvýšil. Politici by možná nabídli nějakou kompenzaci ze stabilizačního systému, navýšení kapitálu, záruky apod., zkrátka znovu nějaký „balíček“. Faktický výsledek, tedy odpuštění části závazků, by se však těžko podařilo skrýt. Alternativním nástrojem by mohlo být výrazné prodloužení splatnosti závazků při současném snížení úrokové sazby. I to by fakticky znamenalo pro věřitele ztráty, byla by však větší šance celou akci zabalit jako úpravu programu pomoci.


* Při zachování současných projektovaných hodnot dluhu a růstu HDP. Podle řeckého statistického úřadu stálo za revizemi poměrových ukazatelů hlavně nižší HDP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2024
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
12:14WEBINÁŘ už zítra: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data