Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je čas sázet na iracionalitu ostatních investorů?

Je čas sázet na iracionalitu ostatních investorů?

24.1.2013 18:14
Autor: Redakce, Patria.cz

V posledních dnech došlo k přílivu peněz do amerických akciových fondů. Jde o významný posun, protože během minulých let investoři preferovali dluhopisy. Firmy jako BlackRock hovoří o obrovské změně v přístupu drobných investorů a podle některých analytiků začíná velká rotace směrem od dluhopisů k akciím. Jiní však poukazují na to, že chování drobných investorů představuje obvykle kontrariánský indikátor, protože se neodvíjí od valuace, ale od předchozího vývoje na trzích.

Uvedenému tématu se věnuje nová analýza behaviorálních ekonomů z Harvardu Robina Greenwooda a Andreie Shleifera. Ta se zaměřuje na to, jaké signály poskytuje změna sentimentu investorů a tok peněz na trhu. Není překvapením, že průzkumy sentimentu mezi sebou obvykle vykazují vysokou korelaci a zároveň odpovídají pohybu peněz do akciových fondů či z nich. Jinak řečeno, pokud mají investoři býčí náladu, směřují více peněz do akcií. Zajímavější je to, že své názory většinou formují na základě trendu. Honí se tedy za rostoucími cenami akcií a klesající ceny je odrazují.

Jedním z důsledků je to, že investoři obvykle kupují za vysoké ceny a prodávají za nízké. To se dá jen těžko považovat za racionální chování. A zatímco bychom se mohli domnívat, že institucionální investoři se chovají jinak, Robert Shiller ukazuje, že jejich chování je velmi podobné. Greenwood a Shleifer také tvrdí, že změny v sentimentu investorů jsou skutečně kontrariánským indikátorem. Býčí sentiment tak ukazuje na mimořádně nízkou návratnost v období jednoho roku a zejména v následujících třech letech. To by mělo v současné situaci vzbuzovat obavy, protože sentiment je optimistický a tok peněz do akciových fondů vysoký.

Uvedené závěry jsou také v rozporu se standardní teorií, která je postavena na racionálních očekáváních. John Cochrane tvrdí, že na trzích je velmi dobře zaběhnutý následující mechanismus: Návratnost aktiv bude vysoko v situaci, kdy valuace leží kvůli vysokým diskontním sazbám nízko. To znamená, že budoucí výnosy odpovídají přesně tomu, jaká jsou očekávání a požadovaná návratnost. Pokud je tedy riziko vysoko, vysoká je i návratnost, která nás za toto riziko kompenzuje. Takové racionální chování je ale v rozporu s výsledky studie Greenwooda a Shleifera. V Chicagu tak asi nebude doporučovanou četbou. Podle ní se totiž investoři chovají systematicky iracionálně a alokují více peněz do akcií v době, kdy jsou příliš drahé. Zdá se, že nyní k tomu dochází znovu, protože PE amerických akcií je znatelně nad dlouhodobým průměrem (i když ne nad dvacetiletým průměrem).

Možná však dochází hlavně k tomu, že investoři pro odhad návratnosti aktiv používají při různých časových horizontech různé metody. Zdá se, že pro dlouhé období je základem racionalita, pro kratší období ale hraje významnou roli současné chování trhů. Jinak řečeno, v krátkém období hraje rozhodující roli cenové momentum. Například studie od AQR Capital Management ukazuje, že obchodování založené na cenovém trendu skutečně generuje zajímavou návratnost. Takové modely si vedly velmi dobře během propadu trhu v roce 2008, v pokrizovém období ale měly problémy. Pohled na dlouhé období několika desetiletí pak ukazuje, že bychom tento přístup neměli jednoduše zatracovat.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
  • Pozn.
    25.1.2013 8:23

    "...Jedním z důsledků je to, že investoři obvykle kupují za vysoké ceny a prodávají za nízké." -v řeči Benjamina Grahama je nákup akcií určité společnosti v diskontu(za nízké ceny) nazváno pěkným výrazem - "bezpečnostní polštář"
    zruprecht
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data