Chcete-li investovat do komodit, mohlo by se vám vyplatit vsadit na stříbro. Právě tomuto kovu předpovídají analytici relativně zajímavé zhodnocení a velmi „býčí“ názor na něj má společnost Adrian Day Asset Management zaměřující se na nerostné suroviny. Podle Adrian Day by cena stříbra mohla letos vystoupat až na 40 dolarů za unci, kde se naposledy pohybovala v září roku 2011. A důvod? Mimo jiné růst poptávky čínských výrobců solárních panelů.
Solární elektrárny zažívají v Číně velký boom, a ta střídá fotovoltaiku omezující Evropskou unii coby nové globální centrum výroby panelů. V důsledku poklesu evropské poptávky po nich byl Peking přinucen zaměřit se na domácí využití, zdvojnásobil cíle pro nové projekty v letošním roce a stane se tak největším odběratelem panelů. V důsledku toho v lednu po pěti měsících vzrostl dovoz stříbra do Číny, zatímco analytici (Bloomberg New Energy Finance) očekávají, že kapacita nově instalovaných solárních panelů v zemi se v letošním roce zdvojnásobí (viz následující graf).
Čína - vývoj dovozu stříbra a poptávky po solárních panelech

Výrobci solárních panelů zajistili v roce 2011 téměř 7 procent celkové průmyslové poptávky po stříbru, uvedla společnost CPM Group. Čína, která je po Spojených státech druhým největším spotřebitelem cenného kovu, se bude na světové poptávce výrobců solárních panelů podílet v roce 2015 z 28 procent, odhaduje dále společnost BNEF. „Zprávy o rostoucím čínském apetitu po stříbře budou tlačit cenu stříbra výš, to letos díky většímu využití v průmyslu poroste,“ domnívá se Adrian Day, spravující investice za zhruba 160 milionů dolarů. Adrian Day očekává v letošním roce rally na kovu, která by ho mohla vynést až ke 40 dolarům za unci. To by znamenalo růst o více než třetinu ve srovnání se současnou cenou necelých 29 dolarů.
Průmysl – od výrobců televizorů po baterie – zajišťuje odbyt zhruba 53 procent vytěženého stříbra. Washingtonský institut stříbra odhaduje, že roční poptávka průmyslu by mezi roky 2012 a 2014 měla vzrůst na 483 milionů uncí, tedy o více než polovinu proti průměrné poptávce v posledních 20 letech.
Čína, která je největším světovým emitentem skleníkových plynů, získává v solárním byznysu stále větší slovo. Analytici BNEF předpovídají, že v letošním roce sesadí Německo a ujme se role lídra trhu se solárními panely. Čínská vláda pro letošní rok navýšila cíle pro nové projekty na dvojnásobek původního plánu a trojnásobek nových kapacit přidaných v roce 2012 – plánuje letos prostřednictvím podpory tamních výrobců zvýšit výkon solárních elektráren o 10 GW, do roku 2015 pak o 35 GW.
Krom Číny se růst fotovoltaických kapacit bude odehrávat i ve Spojených státech a Japonsku. Tyto dva trhy loni tempem expanze předstihly Evropu, a staly se tak tahouny zvýšení celosvětového výkonu ve špičce na něco přes 100 GW. Na nových kapacitách se Evropa loni podílela méně než z 60 %, zatímco v roce 2011 to bylo zhruba 75 %. Podle konzultantské společnosti IHS by letos podíl evropských států na nových instalacích měl dále klesnout.
Kromě vyšší poptávky průmyslových odběratelů i investorů by cenu stříbra měl podpořit také omezený růst nabídky; negativním faktorem by naopak mohlo být případné další zpomalení globální ekonomiky. "Poslední trendy naznačují možné zpomalení růstu těžby, což by přispělo k cenovému růstu,“ uvedl nejlepší z prognostiků ceny stříbra v loňském roce, Thorsten Proettel z LBBW. Jeho průměrný cenový odhad pro letošní rok je 33,2 dolaru za unci stříbra při cenovém rozmezí obchodování 29,0 – 36,4 USD.
(Zdroj: Bloomberg, LBMA, IHS)