Aktualizováno Nepojištění střadatelé Laiki a Bank of Cyprus mají přispět k rekapitalizaci bank částkou 8,3 mld. EUR, tvrdí agentura Reuters s odvoláním na oficiální dokument Evropské komise datovaný 12. dubna a označeném jako "konečný".
Celkově mají investoři, tedy střadatelé, majitelé dluhopisů a akcionáři, dvou největších kyperských bank přispět k restrukturalizaci bankovního sektoru odhadem částkou až 10,6 miliardy eur. Restrukturalizace je součástí dohody o záchranném úvěru deset miliard eur, bez kterého by Kypr nebyl schopen splácet své dluhy.
V rámci plánované restrukturalizace bankovního systému bude druhá největší banka v zemi, Laiki, zavřena a veškeré vklady budou převedeny do větší Bank of Cyprus. Vklady do 100.000 eur jsou pojištěné, střadatelé však přijdou o část vkladů přesahujících tuto částku. Výměnou za to obdrží akcie banky.
U očekávané míry zapojení významných střadatelů bank Laiki a Bank of Cyprus dosahující 8,3 miliardy eur je podle Reuters v neveřejném dokumentu EK v poznámce pod čarou uvedeno, že tento odhad je maximální. Konečná částka bude záviset mimo jiné na tom, jak dopadne výměna dluhu za majetek v Bank of Cyprus a kolik se podaří získat z likvidace majetku Laiki.
Kyperský bankovní sektor se dostal do problémů hlavně kvůli loňské restrukturalizaci řeckého dluhu, která byla součástí druhého záchranného balíku pro Řecko od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Kyperské banky přišly celkem o čtyři miliardy eur, což odpovídá zhruba 22 procentům kyperského hrubého domácího produktu.
Po uzavření banky Laiki, prodeji řeckých dceřiných společností kyperských bank a restrukturalizaci Bank of Cyprus se velikost sektoru v poměru k ekonomice sníží na polovinu. Zatímco před vypuknutím kyperské krize celková aktiva bank dosahovala více než 710 procent, nově bude velikost bankovního sektoru činit 350 procent HDP Kypru.
Kyperská burza cenných papírů dnes oznámila, že prodlužuje zákaz obchodování s akciemi Bank of Cyprus a Cyprus Popular Bank až do konce měsíce května.
Mluvčí kyperské vlády minulý týden oznámil, že celkem bude země na záchranu před bankrotem do roku 2016 potřebovat až 23 miliard eur. Dosud se počítalo s částkou 17,5 miliardy eur. Kyperský prezident Nikos Anastasiadis dnes proto oznámil, že hodlá požádat představitele Evropské unie o dodatečnou pomoc. Podle úředníků z Bruselu tato dodatečná pomoc neznamená navýšení záchranného úvěru, ale jiné formy pomoci.
(Zdroj: Reuters, Bloomberg)