Aktualizováno Vývoj na komoditních, akciových a dluhopisových trzích nabízí tři možné verze ekonomické reality. Která z nich se vyplní a kde jen roste bublina? Těmito otázkami se zabývá nová analýza .
Index cen nejvýznamnějších 24 komodit světa S&P GSCI Spot Index za poslední dva měsíce propadl již o více než 10 procent, a naznačuje tak podle názoru zpomalení růstu světové ekonomiky.

Americké akcie naopak za stejné období několikrát lámaly rekordy a index Standard & Poor’s si celkem připsal 1,5 procenta zisku. „Akcie odrážejí očekávání silného růstu výdajů amerických spotřebitelů,“ komentuje poslední vývoj David Woo, investiční stratég Merrill Lynch.

Nebývalá monetární stimulace, kterou pod tlakem vlády spustila japonská centrální banka, přiživila spekulace obchodníků, že Japonci budou směrovat nově natisknuté peníze do investic slibujících vysoké výnosy, jaké lze nalézt na emerging markets a v zadlužené Evropě. Výsledkem je včerejší pokles výnosu dluhopisového indexu emerging markets Chase & Co.’s GBI-EM Global Diversified Composite Index na nové historické minimum 5,32 procenta nebo pokles výnosu 5letých státních dluhopisů Španělska na 3,26 procenta, tedy nejnižší úroveň od listopadu 2010.

„Je nepravděpodobné, že by všechny tyto trhy hovořily správně. Některý z nich to bude muset vzdát,“ upozorňuje David Woo klienty . Investoři podle něho podceňují riziko „velké rošády“ cen.
Kde vznikají bubliny?
„Trhy přeceňují schopnost Číny stimulovat růst své ekonomiky, oživení amerického trhu s bydlením a příliš věří také v chuť a schopnost Japonců investovat v zámoří,“ pojmenovává David Woo aktuální rizika pro obchodování.
Čínská ekonomika platící za největšího konzumenta komodit v prvním čtvrtletí letošního roku nečekaně zpomalila, když hrubý domácí produkt klesl na 7,7 procenta ze 7,9 procenta za poslední tři měsíce loňského roku, ačkoliv analytici očekávali zrychlení tempa meziročního růstu ekonomiky na rovných 8 procent. Zároveň ale za března vzrostly ceny nových domů v této druhé největší ekonomice světa ve všech hlavních městech kromě dvou, což limituje možnost Pekingu stimulovat ekonomiku. Čínská vláda totiž podle nebude chtít riskovat vznik další bubliny na svém realitním trhu.
Ve Spojených státech zájem kupců o nové nemovitosti za březen vynesl jejich ceny dokonce na nové pětileté maximum. „Oživení amerického trhu s bydlením ale nemusí být dostatečné na to, aby podpořilo důvěru spotřebitelů,“ upozorňuje David Woo. Za překážku bezstarostnému utrácení Američanů přitom považuje utahování opasků, kterou největší ekonomice světa diktuje vláda Baracka Obamy.
Ani impuls ze strany japonské centrální banky nemusí nakonec zafungovat tak, jak si trhu představují a přejí. „Odliv kapitálu (natištěného Bank of Japan) by mohl nakonec být omezený kvůli klesajícímu přebytku běžného účtu Japonska v posledních dvou letech a již nyní vysokému zastoupení zahraničních aktiv v portfoliích japonských penzijních fondů a pojišťoven,“ říká stratég .
„Pokud tato tři témata odrážejí současná očekávání trhů, máme zde v současnosti tři rozdílné verze reality,“ uvádí v závěru zpráva . „Je nepravděpodobné, že by se ukázalo, že všechny tři trhy indikovaly správně. Proto se obáváme, že současná rovnováha ustavená na trzích nemusí být zrovna stabilní,“ dodal Woo. Pro zajištění portfolia potom doporučil klientům banky pořídit si 3měsíční risk reversal opci na australský dolar. Tento obchod, který by přinesl investorovi zisk v případě oslabení australské (s komoditami svázané) měny proti americkému dolaru, totiž stratég BoA/ML považuje za „levnou pojistku proti možnosti synchronizovaného zpomalení globální ekonomiky.“
(Zdroj: , S&P , , Bloomberg)