Komoditám se od začátku roku příliš nedaří, ale současný prudký pokles může signalizovat skutečný dlouhodobější odklon od komodit. Tento názor zastávají analytici Citigroup, kteří ve svém aktuálním reportu prohlašují, že komoditní super cyklus je mrtvý. Analytici Citigroup očekávají v tomto roce konec komoditního supercyklu, když padající ceny komodit jsou pro tento fenomén umíráčkem. Index čtyřiadvacítky vybraných komodit S&P GSCI Spot Index propadl od začátku roku o 8 procent, když jenom za poslední tři dny odepsal téměř 5 procent a propadl se nejníže od července 2012. Tento index čtyři roky za sebou vzrostl při bezprecedentních měnových stimulech největších světových centrálních bank.

Za prudkým propadem ceny zlata, ropy, mědi, niklu a dalších komodit stojí slabá makrodata, jak z USA, tak z Evropy a Číny, a rostoucí obavy z utahování měnové politiky Fedu. Z neděle na pondělí byl zveřejněn růst čínské ekonomiky v 1Q, který zpomalil na 7,7 procenta ze 7,9 procenta, zatímco analytici očekávali zrychlení na 8 procent. Čína stála po mnoho let za růstem celého spektra komodit.
Podle zprávy Financial Times industrializace Číny a rozvojových zemí během poslední dekády vynesla největším komoditním obchodníků zisky v objemu téměř 250 miliard dolarů. Analytici Citigroup ale soudí, že toto výnosné období už je za námi a bude ho následovat nejistota. „Restriktivní finanční prostředí dopadne na rozpočty samosprávních celků, protože vláda bude nucena zastavit rychlou expanzi dluhu a restrukturalizovat ekonomický model. Tímto utahováním opasků v Číně by mohla být zasažena ocel, cement, petrochemický průmysl, termální uhlí a kovy neobsahující železo,“ soudí Citi.
Negativně pro komodity vyznívá i odliv peněz z komoditních trhů, kde podle odhadu Aakashe Doshi, analytika Citigroup, bylo v prvním čtvrtletí tohoto roku vybráno asi 12 miliard dolarů, zatímco v minulém roce ve stejném období do komodit přiteklo 16 miliard dolarů. Doshi se domnívá, že tento kvartál bude spíše ve znamení pokračování poklesu cen komodit z úrovní dosažených za první tři měsíce letošního roku. A věří, že to může být i předzvěst vývoje v příštím roce.
Pesimismus na komoditní trhy přináší i analýza společnosti FuturePath Trading, která uvádí, že počet otevřených pozic tzv. Open interest u 24 vybraných komodit je nejvýše od roku 2006, kdy začalo sledování těchto dat. Pau Kavanaugh, šéf obchodních operací ve FuturePath Trading, k tomu uvedl: „Rostoucí počet otevřených pozic při klesajícím trhu v praxi znamená, že investiční fondy postupně přidávají ke svým již otevřeným short pozicím.“
(Zdroj: Citigroup, Bloomberg, CNBC)