Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komoditní super cyklus je mrtvý, tvrdí Citi. Rekordní počet otevřených pozic signalizuje další propad komodit

Komoditní super cyklus je mrtvý, tvrdí Citi. Rekordní počet otevřených pozic signalizuje další propad komodit

16.04.2013 16:31
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Komoditám se od začátku roku příliš nedaří, ale současný prudký pokles může signalizovat skutečný dlouhodobější odklon od komodit. Tento názor zastávají analytici Citigroup, kteří ve svém aktuálním reportu prohlašují, že komoditní super cyklus je mrtvý. Analytici Citigroup očekávají v tomto roce konec komoditního supercyklu, když padající ceny komodit jsou pro tento fenomén umíráčkem. Index čtyřiadvacítky vybraných komodit S&P GSCI Spot Index propadl od začátku roku o 8 procent, když jenom za poslední tři dny odepsal téměř 5 procent a propadl se nejníže od července 2012. Tento index čtyři roky za sebou vzrostl při bezprecedentních měnových stimulech největších světových centrálních bank. 

00 pm
 
Za prudkým propadem ceny zlata, ropy, mědi, niklu a dalších komodit stojí slabá makrodata, jak z USA, tak z Evropy a Číny, a rostoucí obavy z utahování měnové politiky Fedu. Z neděle na pondělí byl zveřejněn růst čínské ekonomiky v 1Q, který zpomalil na 7,7 procenta ze 7,9 procenta, zatímco analytici očekávali zrychlení na 8 procent. Čína stála po mnoho let za růstem celého spektra komodit.

Podle zprávy Financial Times industrializace Číny a rozvojových zemí během poslední dekády vynesla největším komoditním obchodníků zisky v objemu téměř 250 miliard dolarů. Analytici Citigroup ale soudí, že toto výnosné období už je za námi a bude ho následovat nejistota. „Restriktivní finanční prostředí dopadne na rozpočty samosprávních celků, protože vláda bude nucena zastavit rychlou expanzi dluhu a restrukturalizovat ekonomický model. Tímto utahováním opasků v Číně by mohla být zasažena ocel, cement, petrochemický průmysl, termální uhlí a kovy neobsahující železo,“ soudí Citi.

Negativně pro komodity vyznívá i odliv peněz z komoditních trhů, kde podle odhadu Aakashe Doshi, analytika Citigroup, bylo v prvním čtvrtletí tohoto roku vybráno asi 12 miliard dolarů, zatímco v minulém roce ve stejném období do komodit přiteklo 16 miliard dolarů. Doshi se domnívá, že tento kvartál bude spíše ve znamení pokračování poklesu cen komodit z úrovní dosažených za první tři měsíce letošního roku. A věří, že to může být i předzvěst vývoje v příštím roce.

Pesimismus na komoditní trhy přináší i analýza společnosti FuturePath Trading, která uvádí, že počet otevřených pozic tzv. Open interest u 24 vybraných komodit je nejvýše od roku 2006, kdy začalo sledování těchto dat. Pau Kavanaugh, šéf obchodních operací ve FuturePath Trading, k tomu uvedl: „Rostoucí počet otevřených pozic při klesajícím trhu v praxi znamená, že investiční fondy postupně přidávají ke svým již otevřeným short pozicím.“

(Zdroj: Citigroup, Bloomberg, CNBC)


Čtěte více:

Sázky na komodity se letos nevyplácejí. Konec supercyklu?
19.11.2012 16:33
Zatímco v posledních třech letech přinesly investice do komodit vždy ...
Komoditní supercyklus na vrcholu, megacyklus v plenkách
23.01.2013 18:36
Vývoj cen komodit, který můžeme pozorovat za poslední měsíce, asi nut...
Zlato padlo pod 1400 USD, dvouleté minimum. Těžaři dostávají na frak
15.04.2013 11:31
Nemilosrdné výprodeje dnes naplnily řadu pesimistických proroctví z mi...
Paradox zlatých prodejechtivců
15.04.2013 18:37
Se zlatými medvědy a komentáři se nyní roztrhl pytel, přesto snad ale ...

Váš názor
  •  
    16.04.2013 18:34

    Pro koho pracují? Pro Číňany?
    berta
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD