Aktualizováno Bilance běžného účtu byla v květnu znovu kladná, i když jen těsně. Přebytek dosáhl 1,9 miliardy Kč po 4,2miliardovém přebytku v dubnu. Opět také jde o pozitivní překvapení, neboť tržní konsensus byl nastaven na -9,5 miliardy korun. Těžko však čekat nějaký vliv na finanční trhy. Do plusu táhne bilanci dále obchod se zbožím a službami - celkové saldo výkonové bilance se oproti dubnu změnilo minimálně. Obchodní bilance ve zde používané metodice vykázala přebytek 20,4 mld. Kč, mírně vyšší než v dubnu, naopak přebytek bilance služeb se lehce snížil na 5,9 mld. Kč.
Odliv dividend do zahraničí odhaduje ČNB stejný jako v předchozím měsíci, 7,8 miliardy Kč. Bilance výnosů se o něco zhoršila, ale její deficit zůstává průměrný, 19,6 miliardy korun. Dividendy vyplacené do zahraničí dál tvoří větší část zisku, na reinvesticích zůstává v domácí ekonomice asi 40 procent. Zátěží pro běžný účet vedle toho zůstaly běžné převody. Jejich schodek 4,8 mld. Kč zahrnuje čisté platby do unijního rozpočtu za 3,2 miliardy.

Běžný účet se za letošek stále drží v plusu, což není z historického pohledu výjimečné. Přebytek za prvních pět měsíců je přesto zatím nejvyšší, pokud vezmeme dostupná měsíční data. Pro tento výsledek je rozhodující trendové zlepšování obchodní bilance, zatímco druhá nejdůležitější položka - bilance výnosů - přes značnou volatilitu jasný směr neukazuje.
S finančním účtem, který vykázal příliv 16,0 mld. Kč, opět nejvíce hýbaly krátkodobé změny pozic zahrnuté v položce ostatních investic. U přímých investic do ČR došlo ke snížení oproti dubnu na 5,2 mld. Kč, tedy zhruba na polovinu, přičemž hlavní část dál tvoří reinvestovaný zisk. Portfoliové investice znamenaly příliv 9,2 miliardy hlavně díky obchodům s dluhopisy, konkrétně nákupy českých papírů zahraničními investory.