Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hedge fondy – tam, co chcete vy, nechtějí vás a naopak

Hedge fondy – tam, co chcete vy, nechtějí vás a naopak

12.08.2013 18:22

Zdá se mi, že nad hedge fondy se stále vznáší určité investiční gloriola. I přesto, že jejich úspěchy jsou stejně rozporuplné, jako je rozporuplný jejich název. Ten by totiž naznačoval, že jde o něco, co je „hedged“, tedy zabezpečeno, či zajištěno proti riziku. Skutečná strategie těchto fondů je ale často rozdílná a dosti riziková. Výraz „hedge“ ale může také znamenat „vytáčet se, kličkovat , vyhýbat se“. Takže tento název je možná docela trefný, jen je mylně interpretován.

Pokud se snažíme udělat si na celé odvětví HF nějaký jasný názor a nestačí nám na to zkratka v podobě náhodně vybraných příkladů, či studií, asi pohoříme. Důkazy jsou totiž v celku protichůdné. Osobně jsem byl vždy skeptikem, což je asi patrné i z úvodu. Podle toho, co vím, se misky vah přece jen vychylují směrem k tomu, že HF odvětví je spíše strojem na prodej naděje, než výjimečných (o riziko upravených) zisků. Přesněji řečeno, může existovat menší skupina fondů se skutečně systematicky (!) výjimečným profilem riziko – návratnost, tam je ale plno a další investory nechtějí. Zbytek je průměrem v tom smyslu, že jednou se zadaří, jednou ne. Na výjimečnou odměnu HF to ale nestačí. Do médií se pak dostanou většinou ty šťastné zásahy, které jsou pak navíc prezentovány jako výjimečné schopnosti těch, kteří fond vedou (ti se většinou této prezentaci nebrání). Legenda tak žije dál.

Kdysi jsem tu prezentoval několik studií podporujících HF skepticismus, pro vyváženost zde dnes uvedu závěry „The A,B,Cs of Hedge Funds: Alphas, Betas, and Costs“ od Rogera G. Ibbotsona. Ten v ní v roce 2006 analyzoval 3500 HF (jejich výsledky v období 1995 – 2006). Odhadovaná dosažená návratnost těchto HF byla 12,72 % a rozdělila se následovně: 3,74 % na odměny HF, beta návratnost (zisky odpovídající riziku) 5,94 % a zbylá alfa návratnost (návratnost nad zisky odpovídající riziku) 3,04 %. Ona pověstná alfa je tedy u této studie znatelně pozitivní a asi polovina toho, co „průměrný“ HF vydělá nad „povinný“ zisk jde na jeho odměny a druhá polovina investorům. Možná je tedy můj skepticismus příliš velký, obávám se ale, že na nějakou gloriolu to ani tak není.

Tak či onak, HF jsou opět v rozkvětu. Ukazují to následující čtyři čerstvé obrázky od Credit Suisse Trading Strategy. První z nich popisuje změnu aktiv HF, rozděluje jí na příliv/odliv investorů a změnu taženou cenami aktiv (světle). Druhý graf ukazuje, jak se dlouhodobě měnila celková výše aktiv HF (od roku 2007 sledujeme detail v prvním grafu). Třetí ukazuje vývoj počtu HF a poslední jejich finanční páku*. 

Hedge_fondy

Z prvního grafu je vidět to, že klienti HF se chovají jako většina dalších – když se vede dobře, hrnou se dovnitř a naopak. V pokrizových letech rostla aktiva HF zejména díky jejich ziskům, od poloviny roku 2009 ale také nenastal ten případ, kdy by z HF klienti v čistém vyjádření utíkali. A to ani během ztrátových čtvrtletí. Z tohoto a z druhého grafu je tedy podle mne jasné, že o nějakém úpadku HF nemůžeme hovořit. Naopak. Podobnou řečí hovoří o vývoj počtu HF, i když zde je pokrizový růst znatelně menší a až nyní se dostáváme na předkrizová maxima. Bez zajímavosti není ani to, jak rychle HF po roce 2008 zvýšily svou finanční páku. A pozornější pohled na poslední graf ukazuje i to, že i trend posledních let směřuje nahoru. Je tak evidentní, že HF si věří a jak jsem uvedl, jejich legenda žije i přes všechna „proti“ dál.


*Credit Suisse Trading Strategy v komentáři ke grafům uvádí, že nejpopulárnější strategií HF zůstává tzv. Relative-value arbitrage. V jejím rámci se investoři snaží o korekci nesrovnalostí mezi cenami (výnosy) podobných aktiv. Upadá naopak strategie zvaná Equity hedge. U ní HF kupují akcie, které jsou podle nich podhodnoceny a prodávají (či otevírají krátké pozice) u akcií, které jsou nadhodnoceny.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2021
22:00Pouhých šest dnů stačilo Wall Street na návrat na historická maxima  
17:48Beta na Čínu
17:31Bitcoin překonal nové maximum, vyšplhal k ceně 67 000 dolarů
17:26Testy na covid už nebudou zdarma, restaurace budou kontrolovat bezinfekčnost a respirátory od pondělí povinně uvnitř
15:56Jak vidí JPMorgan aktuální ekonomiku? Stagflace ne, čas na zvedání sazeb ano
15:50Akcie dnes nenacházejí společný směr, výnosy mírně klesají  
15:02V objednávkové knize ASML padly rekordy. Potvrzujeme dlouhodobou investiční tezi  
14:55Šéf německé centrální banky Jens Weidmann z osobních důvodů odstupuje
14:07Micron plánuje proinvestovat v této dekádě 150 mld. USD (komentář analytika)  
13:27Problémy Novavaxu s výrobou vakcín jsou podle listu Politico zásadní. Akcie v premarketu padá o čtvrtinu hodnoty
12:46Ján Hladký k výsledkům Netflixu: Squid Game plní očekávání trhu. V závěru roku přijdou nové tituly  
12:16Stane se Elon Musk dolarovým bilionářem? Vesmírná SpaceX by mu mohla pomoci, říká analytik
11:39Akcie zůstanou vysoko. Podle Morganů kvůli přehnanému optimismu drobných investorů, podle Goldmanů kvůli nedostatku alternativ
11:38Výrobní ceny v Německu v září stouply nejvíce od ropné krize roku 1974
11:27Menší strach z Fedu, pokrok v Kongresu. Evergrande dochází čas  
10:25Společnost Facebook podle médií plánuje změnit své jméno, aplikaci by měl název zůstat
9:23Rozbřesk: Česká koruna se drží v defenzivě, německá výrobní inflace nejvýše od roku 1974
8:57Netflix zvedl zisk o čtyři pětiny a počet předplatitelů. Boduje Hra na olihen i Sexuální výchova
8:55Výsledky oznámily Avast i Netflix, futures jsou dnes ráno v záporných číslech  
8:32Avast zlepšil tržby i EBITDA a potvrzuje letošní celoroční výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Airlines Group Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Dow Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Intel Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Snap Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Southwest Airlines Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (09/21 Q3, Bef-mkt)
Whirlpool Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (09/21 Q3)
7:00ABB Ltd (09/21 Q3)
7:00Swedbank AB (09/21 Q3)
7:20Volvo AB (09/21 Q3)
7:30Huhtamaki Oyj (09/21 Q3)
8:00Barclays PLC (09/21 Q3)
13:00AT&T Inc (09/21 Q3)
14:00Union Pacific Corp (09/21 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/21 Q3)