Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blízkovýchodní ropa vyostřuje třenice mezi USA a Čínou

Blízkovýchodní ropa vyostřuje třenice mezi USA a Čínou

11.10.2013 12:26
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čína od Spojených států převzala pozici největšího dovozce ropy z Blízkého východu, avšak v zajištění bezpečnosti dodávek se musí spoléhat na americké válečné loďstvo. Výměnu rolí v hospodářské sféře, která není doprovázena stejným posunem ve sféře vojenské, doprovází růst diplomatického napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Čína odolává tlaku na to, aby výměnou za pokračující ochranu námořních cest podporovala americkou zahraniční politiku v regionu.

Podle některých statistik se Peking v importu ropy z Perského zálivu dostal před Washington už před lety. Nyní má našlápnuto stát se nejdůležitějším odběratelem od kartelu OPEC, který zahrnuje i producenty v Africe a Jižní Americe, i když hlavní část jeho těžby připadá na arabské státy.

Čína a mnozí ropní těžaři se po léta vezou jako černí pasažéři v americkém bezpečnostním vlaku. Washington vydává miliardy dolarů na letadlové lodě, stíhačky a další vojenský hardware, s jehož pomocí střeží klid v úzkých hrdlech typu Hormuzské úžiny a v dalších částech neklidného regionu, a zajišťuje tak plynulé zásobování světových trhů klíčovou komoditou.

Jenže zatímco ještě před několika lety americký dovoz energetických surovin rostl, břidlicová revoluce vše změnila. Nedávná analýza deníku Wall Street Journal (WSJ) ukazuje, že v kombinované produkci ropy a zemního plynu letos Spojené státy poprvé předstihnou Rusko, které si nárokuje titul energetické velmoci. Růst domácí produkce spolu se stagnující spotřebou znamená, že se Amerika stává stále méně závislá na importu zahraniční ropy, včetně té blízkovýchodní. Čína zažívá pravý opak. Její závislost na dodávkách z výbušného regionu roste.

Podle propočtů konzultantské firmy Wood Mackenzie se čínský ropný dovoz od OPECu v prvním pololetí letošního roku vyšplhal na průměrných 3,7 mil. barelů denně. V případě Spojených států to bylo 3,5 mil. barelů denně. Před deseti lety vypadaly statistiky úplně jinak. Americký import od OPECu v roce 2004 činil 5 mil. barelů denně, zatímco Čína od kartelu odebírala jen 1,1 mil. barelů denně. Podle čínských celních úřadů nárůst dovozu obstarávají hlavně Saúdská Arábie, Irák, Angola a Spojené arabské emiráty. Podle odhadů amerického Energetického informačního úřadu (EIA) bude Čína zanedlouho z Perského zálivu dovážet víc ropy, než kolik z regionu importovaly Spojené státy v maximálním bodě z roku 2001.

Vzestup Číny jako dominantního kupce blízkovýchodní ropy představuje dilema pro americkou i čínskou zahraniční politiku. Peking se musí vyrovnat s tím, že bezpečnost dodávek kriticky důležité suroviny závisí na amerických ozbrojených silách. Washington zase musí nějak ospravedlnit vysoké vojenské výdaje, které prospívají zemi, již mnoho Američanů považuje za hlavního protivníka a jež se v mnoha názorech na mezinárodní politiku od USA distancuje.

Známky třenic se už objevují. Zdroje WSJ, obeznámené s rozhovory mezi dvěma zeměmi, uvádí, že Peking Američany požádal o záruky pokračujícího bezpečnostního jištění v Perském zálivu s tím, že čínské loďstvo samo na úkol nestačí. Čínští představitelé na schůzkách vyjadřují obavy z toho, že kvůli přesunu vojenské i hospodářské pozornosti na Asii začnou Spojené státy zanedbávat závazky na Blízkém východě.

Američtí diplomaté na oplátku od čínských kolegů požadují větší podporu amerických pozic v klíčových zahraničně politických tématech jako občanská válka v Sýrii či íránský jaderný program. V důvěrných jednáních také Číňany tlačí ke snížení ropných importů z Íránu, jehož státní pokladna je na příjmech z černého zlata kriticky závislá.

Washingtonu také dochází trpělivost s čínskými obstrukcemi v Radě bezpečnosti OSN při hlasování o tvrdých sankcích proti syrskému režimu. Vzkaz posílaný do Pekingu zní jasně: chcete dál stabilní dodávky ropy z nestabilního regionu, naučte se víc spolupracovat.

Spojené státy mají i jiné důvody proč v regionu zůstávat. Krom ropných tankerů chrání i lodě spojenců typu Japonska či Jižní Koreje, garantují bezpečnost Izraele a místním režimům, hlavně Saúdské Arábii, prodávají nejlepší a nejdražší zbraně. Navíc není jasné, jestli by zvýšenou čínskou vojenskou přítomnost v Perském zálivu uvítaly.

V posledních letech se v regionu začínají víc angažovat další země. Japonsko v roce 2011 otevřelo základnu v Džibutsku, Francie o dva roky dříve získala opěrný bod ve Spojených arabských emirátech. Čína postrádá schopnost vyslat do tak vzdálené oblasti významnou vojenskou sílu a udržovat ji tam. Také se zdá, že o to zatím nestojí.

V Iráku, který v posledních čtyřech letech zdvojnásobil vývoz ropy do Číny, si státní společnost China National Petroleum Corp. kolem svých ropných polí vybudovala opevněnou oázu, za níž se snaží skrýt před násilím a chaosem, který v zemi zanechala americká invaze. Poblíž vrtů bylo vybudováno letiště pro pohodlnou přepravu čínských zaměstnanců. Zatímco v americkém velvyslanectví v Bagdádu působí stovky lidí, skromná čínská ambasáda má zhruba deset zaměstnanců.

„Obchod je obchod a politika je politika. Nebudeme se snažit ovlivňovat iráckou politiku jenom proto, že naše ropné společnosti tady chtějí zůstat,“ tvrdí politický atašé čínské ambasády v Bagdádu Du Ming.


(Zdroje: WSJ, EIA, Bloomberg)


Čtěte více:

Goldman Sachs: Omezování QE srazí zlato pod 1200 USD, ropu na 105 USD
12.09.2013 21:04
Cena zlata bude v příštím roce dál klesat, hlavně kvůli redukci stimu...
PKN Orlen vstupuje do těžby ropy. U kanadské TriOil (-8 %) sází na dvojnásobný zisk
16.09.2013 15:01
Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen převezme za 563 milion...
Fed otřásl výhledem pro zlato. Co čekat u něj i dalších komodit?
23.09.2013 12:53
Žádné omezování QE v září. Nečekané rozhodnutí Fedu zatřáslo výhledem ...
Rosněfť kritizuje ruské ropovody: Ztrácí se nám surovina za miliardy
23.09.2013 17:28
Ruská ropná společnost Rosněfť se stále ostřeji pouští do křížku s mon...
Norsko chystá velké investice do infrastruktury. Pomohou i nová ropná ložiska
08.10.2013 17:34
Nová norská premiérka Erna Solbergová ohlásila vytvoření infrastruktur...
HSBC: Arabské jaro obere ekonomiky regionu o třetinu výkonu
09.10.2013 18:32
Povstání "arabského jara" budou stát ekonomiky zemí Blízkého východu a...
OPEC dál snížil odhad poptávky po své ropě. Největším dovozcem světa je Čína
10.10.2013 16:25
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) opět snížila odhad poptávky p...

Váš názor
  • syndrom černého pasažéra
    11.10.2013 17:01

    kolikrát už byl zneužit nejrůznějšími vychcany a kolikrát ještě bude
    Bo
Aktuální komentáře
23.10.2021
8:02Víkendář: Jak moc zpomaluje americká ekonomika? Postupně až k 2 %
22.10.2021
22:02Wall Street při pátku zajímaly sociální sítě. Snapchat -26,5 %  
17:45Úvěrový cyklus G3 prudce slábne, v Číně odraz od dna. Implikace pro finanční trhy
17:10Technologiím zkazily den výsledky. Večer promluví Powell  
16:14Ruská centrální banka výrazně zvýšila základní úrok - na 7,5 procenta
14:48Dokáže hodnotový investor dlouhodobě porážet trhy? Webinář Pavola Mokoše, hlavního makléře Patrie, 26. října od 15:00!
14:13REDSTONE INVEST a.s - Oznámení o 8. výplatě kuponu RSREINV 1 5,00/22
13:29Braňo Soták k výsledkům Snap a nešvaru jménem 'problémy v dodavatelských řetězcích'  
13:29Ján Hladký: Střednědobý výhled Intelu (premarket -10 %) zafungoval jako studená sprcha  
12:48Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit dodávky
12:25Perly týdne: Investice v nové fázi cyklu, extrémy na trhu s ropou a nejpopulárnější sázky současnosti
11:37Evropa vykročila vzhůru, zatímco koruna zůstává pod tlakem  
11:12Ropa míří na 100 dolarů? Zinek nejdražší za 14 let a přesnice od roku 2012  
11:05Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomaluje, důvodem jsou hlavně rostoucí ceny
10:45Akcie Erste klesly nejvíce od února. CaixaBank zvažuje prodej až desetinového podílu
9:11Rozbřesk: ČNB po devíti letech obnoví prodej výnosů z devizových rezerv, koruna však dál slábne
8:54Evropské burzy mohou otevírat v plusu. Kofola oznámila dividendu  
8:49Vrcholní představitelé amerického Fedu podle nové regulace nesmí obchodovat jednotlivé akcie a dluhopisy
8:41Akcie Evergrande posilují po zprávě, že splatí úroky dluhopisu před termínem
8:28Šéfové států EU se shodli, jak na zdražování energií. Babišův požadavek na regulaci trhu ETS nenašel dost opory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data