Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD: Krize snížila blahobyt hlavně v zemích eurozóny

OECD: Krize snížila blahobyt hlavně v zemích eurozóny

05.11.2013 15:04
Autor: ČTK

Finanční krize vedla ke snížení blahobytu ve vyspělém světě, přičemž dopad byl nejtíživější v zemích eurozóny. Uvedla to dnes ve své zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Řada evropských zemí je ale nadále považována za nejlepší místo k životu. K pětině nejbohatších států patří vedle Austrálie, Kanady a Nového Zélandu stále Švýcarsko, skandinávské země i Británie. Většina ostatních evropských zemí včetně Česka dál spadá do skupiny 60 procent států, kde jsou například i USA či Japonsko, které mají průměrnou úroveň blahobytu. 

Ze členů eurozóny pouze Řecko a Estonsko jsou součástí skupiny, která představuje pětinu zemí, v nichž je poměrně nízká úroveň blahobytu. K nim se řadí i například Turecko, Brazílie a Mexiko. 

Zatímco podle OECD příjmy a zaměstnanost zaznamenaly od počátku krize v roce 2008 pokles, hospodářské potíže měly ještě širší dopady: ovlivnily důvěru lidí v instituce a jejich názor na fungování demokracie, stejně tak jako míru jejich očekávání vnější pomoci. 

Podle OECD neměla nicméně krize žádné měřitelné účinky na zdravotní úroveň obyvatelstva, i když mnoho lidí si stěžuje na větší stres z obav ze ztráty zaměstnání. 

Ve 34 vyspělých členských zemích OECD byl reálný hrubý domácí produkt na obyvatele o jedno procento nižší v roce 2012 než v roce 2007. Naopak skutečné příjmy domácností, které zahrnují dávky a platby poskytované státem, stejně jako platy a investice, byly loni o jedno procento vyšší než před krizí. 

Pokud jde o příjmy, Američané přestáli krizi lépe než Evropané. Zatímco americké HDP na obyvatele se koncem roku 2012 vrátilo téměř na předkrizovou úroveň, příjmy domácností stouply o dvě procenta ve srovnání s rokem 2007. V eurozóně byly HDP na obyvatele a příjmy domácností za stejné období o více než čtyři procenta nižší. V Evropě byly krizí nejvíce zasaženy země na jihu kontinentu - příjmy řeckých domácností v letech 2010 a 2011 poklesly proti roku 2007 o deset procent. 

Přijetí úsporných opatření v eurozóně v reakci na krizi se stalo hlavní příčinou rozdílu ve srovnání s USA, protože vyšší daně a zmrazené mzdy snížily disponibilní příjmy do rozpočtů. 

"Snížení vládního strukturálního primárního deficitu bylo největší v eurozóně a spojilo se s velkým poklesem reálných disponibilních příjmů domácností na obyvatele," uvedla OECD. 

Vyšší míra nezaměstnanosti a finanční stres v důsledku krize se promítly do snížení pocitů spokojenosti v zasažených zemích - u obyvatelů eurozóny více než v USA. 

Nejhorší propad byl nepřekvapivě zaznamenán v Řecku - mezi lety 2007 a 2012 se spokojenost Řeků podle indexu OECD snížila o 20 procent. V Itálii to bylo o 12 procent a ve Španělsku o deset procent. Ve Spojených státech to bylo o sedm procent. 

V roce 2012 byli nejspokojenější Švýcaři v závěsu s Nory, Islanďany, Švédy a Dány. Nejnejspokojenější byli Maďaři, před nimiž na tom byli o něco lépe Portugalci, Řekové a Turci. Češi byli 23. po Francouzích a Chilanech, Slováci 28. po Jihokorejcích a Japoncích. 

V některých zemích spojenost vzrostla. V Německu, kterému se krizí daří proplouvat s udržováním nízké úrovně nezaměstnanosti poměrně bez úhony, to bylo o více než čtyři procenta. 

Nespokojenost ve většině zemí se projevila i v chování obyvatel. V nejzasaženějších státech klesla účast ve volbách nebo jiná forma občanské aktivity, například obracení se na úřady. 

Jednou z mála oblastí, v nichž si eurozóna vedla lépe než USA a Japonsko, bylo vnímání síly sociálních kontaktů, tedy do jaké míry lidé věří, že se mohou spolehnout na rodinu a přátele, když se na ně obrátí o pomoc a podporu v případě nouze.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.03.2025
21:19Jan Čermák: Fed protahuje pauzu a zpomaluje redukci bilance
21:04Americké akcie reagovaly na Fed pozitivně  
19:22Fed sazby nesnížil, čeká nižší růst ekonomiky a vyšší inflaci
17:45Kapitalismus má jednu vadu, socialismus jednu „ctnost“…
17:14Co řekne Fed na trumponomiku? Akcie před výsledkem jednání stoupají  
17:04Evropská komise nařídila americké firmě Apple otevřít svá zařízení konkurenci
16:39ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
15:59Evropská komise představila strategii na posílení obrany EU do roku 2030
15:29Evropská komise představila plán pro lepší přístup na kapitálové trhy
15:24Krugman: Nejistota a chaotičnost ze strany vlády znatelně ovlivňují ekonomiku
13:04Kaplan: Spojené státy potřebují důvěru v dolar
12:50Zlato zdolalo další rekord, jeho cena přesáhla 3045 dolarů za troyskou unci
11:48Eurostat: Inflace v EU se v únoru snížila na 2,7 procenta, klesla i v Česku
11:05Jak moc by nyní americké ekonomice pomohly nižší sazby? Možná nijak výrazně
10:22EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o splacení jistiny dluhopisů
9:06Rozbřesk: Německo schválilo historicky fiskální balíček. Dobrá zpráva pro českou ekonomiku
8:50Telefonát Trumpa s Putinem pozastavení bojů nepřinesl, v Turecku byl zadržen hlavní rival prezidenta Erdogana. Kontinentální Evropa otevře v červeném  
6:16Od pomalého k silnému: Německo je připraveno podpořit růst Evropy
18.03.2025
21:07Pokračování negativní ságy na trzích aneb geopolitické riziko zpět ve hře  
17:17Ziskovost firem vysoko nad růstovým trendem, podíl zisků na příjmech vysoko nad průměrem. Co to dohromady může znamenat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:30USA - Index filadelfského Fedu
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.