Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dědické právo od roku 2014: Díl sedmý, zákonná posloupnost

Dědické právo od roku 2014: Díl sedmý, zákonná posloupnost

16.1.2014 5:30
Autor: Milan Šperl, KŠB

K dědění ze zákona dochází v případě, že zůstavitel neučinil žádný krok k vyloučení této formy přechodu jmění. Pokud tedy zůstavitel neuzavřel dědickou smlouvu či nepořídil pro případ smrti závětí, přichází na řadu zákonná dědická posloupnost k pozůstalosti nebo její části.  Zákonodárce při určování jasných pravidel vychází z předpokladu, že v případě smrti zůstavitele by měli dědit ti, kteří mu byli „nejblíže“. Dosavadní úprava dědických skupin v občanském zákoníku byla nedostatečná v tom smyslu, že byla příliš úzká a umožňovala přiřknout pozůstalost státu namísto osob, které byly se zůstavitelem byť i vzdáleně příbuzné. Z tohoto důvodu jsou v NOZ ještě další dvě dědické třídy, které se takzvané odúmrti (připadnutí dědictví státu) snaží zabránit.

První třída dědiců

Pokud jde o první čtyři dědické třídy, nedochází podle NOZ k žádným podstatným změnám. Tak v první dědické skupině i nadále budou dědit společně zůstavitelovy děti a jeho manžel/ka, a to každý stejným dílem. Nebude-li dědit některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti, případně vzdálenější potomci. Měl-li zůstavitel manželku a dvě děti, přičemž jedno z dětí již zemřelo a zanechalo po sobě další dvě děti (vnuky zůstavitele), pak v první dědické skupině bude dědit manžel/ka zůstavitele jednu třetinu, první dítě zůstavitele druhou třetinu a dědický podíl zemřelého dítěte připadne jeho potomkům každému v rozsahu jedné šestiny. Stejně jako dosud i podle NOZ platí, že v první dědické třídě nemůže manžel dědit sám.

Druhá třída dědiců

Neměl-li zůstavitel žádné děti, budou ve druhé dědické třídě dědit manžel, zůstavitelovy rodiče a dále ti, kdo se zůstavitelem žili před jeho smrtí nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti a z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost či byli odkázání výživou na zůstavitele („spolužijící osoby“). Z této dědické třídy bude dědit manžel jednu polovinu a ostatní si stejným dílem rozdělí druhou polovinu. K zajímavé situaci může dojít, pokud zůstavitel neměl děti, se svou manželkou již nežije, ale k rozvodu nedošlo a současně zůstavitel sdílí více než jeden rok společnou domácnost se svou novou přítelkyní. V případě, že zůstavitel zemře, bude podle pravidel druhé dědické třídy dědit jednu polovinu manželka zůstavitele, přestože již se zůstavitelem nežije a jednu polovinu přítelkyně zůstavitele, která se zemřelým sdílela společnou domácnost (za předpokladu, že zůstavitelovy rodiče již nežijí).

Třetí třída dědiců

Ve třetí třídě dědiců si pozůstalost či její část rozdělí rovným dílem spolužijící osoba a zůstavitelovi sourozenci, případně jejich děti.

Čtvrtá třída dědiců

Pokud nedědí nikdo ve třetí třídě dědiců, budou ve čtvrté dědické třídě dědit prarodiče zůstavitele.

K výše uvedeným čtyřem dědickým skupinám, resp. dědickým třídám, jak je nově NOZ označuje, přidal zákonodárce ještě dvě dědické třídy. Přestože se s největší pravděpodobností bude jednat o výjimečné případy, nelze teoreticky takovou možnost vyloučit a zákonodárce tak brání tomu, aby pozůstalost přešla na stát v případě, že existují i třeba vzdálení příbuzní zůstavitele.

Pátá třída dědiců

V páté dědické třídě tak budou dědit prarodiče rodičů zůstavitele, tj. pradědové a prabáby. Prarodičům zůstavitelova otce (dvěma pradědům a dvěma prabábám) připadne společně jedna polovina a o tuto jednu polovinu se obě dvojice prarodičů rozdělí rovným dílem. Obdobně to platí i o prarodičích zůstavitelovy matky. Teoreticky za předpokladu, že budou všechny prabáby a pradědové zůstavitele naživu, dostane každý z pozůstalosti jednu osminu. V případě, že jeden ze dvojice dědit nebude, připadne jeho osmina druhému členu.  Pokud by nedědil nikdo z příslušné dvojice, připadne celá jedna čtvrtina druhé dvojici téže strany a obdobně nebude-li dědit ani jedna dvojice téže strany, připadne dědictví dvojicím druhé strany, a to ve stejném poměru, v jaké se dělí o polovinu dědictví, která jim připadla přímo.

Šestá třída dědiců

V šesté dědické třídě zákonodárce doplnil ještě možnost nabýt dědictví praneteřím a prasynovcům a strýcům a tetám, každému rovným dílem. Pokud by teta či strýc nežili, zdědí jejich podíl jejich děti, to znamená zůstavitelovi bratranci nebo sestřenice.

Jak již bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, teprve v případě, že nedědí nikdo v rámci jednotlivých dědických tříd, připadne dědictví jako odúmrť státu a na stát se hledí, jako by byl zákonný dědic.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data