Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dědické právo od roku 2014: Díl sedmý, zákonná posloupnost

Dědické právo od roku 2014: Díl sedmý, zákonná posloupnost

16.01.2014 5:30
Autor: Milan Šperl, KŠB

K dědění ze zákona dochází v případě, že zůstavitel neučinil žádný krok k vyloučení této formy přechodu jmění. Pokud tedy zůstavitel neuzavřel dědickou smlouvu či nepořídil pro případ smrti závětí, přichází na řadu zákonná dědická posloupnost k pozůstalosti nebo její části.  Zákonodárce při určování jasných pravidel vychází z předpokladu, že v případě smrti zůstavitele by měli dědit ti, kteří mu byli „nejblíže“. Dosavadní úprava dědických skupin v občanském zákoníku byla nedostatečná v tom smyslu, že byla příliš úzká a umožňovala přiřknout pozůstalost státu namísto osob, které byly se zůstavitelem byť i vzdáleně příbuzné. Z tohoto důvodu jsou v NOZ ještě další dvě dědické třídy, které se takzvané odúmrti (připadnutí dědictví státu) snaží zabránit.

První třída dědiců

Pokud jde o první čtyři dědické třídy, nedochází podle NOZ k žádným podstatným změnám. Tak v první dědické skupině i nadále budou dědit společně zůstavitelovy děti a jeho manžel/ka, a to každý stejným dílem. Nebude-li dědit některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti, případně vzdálenější potomci. Měl-li zůstavitel manželku a dvě děti, přičemž jedno z dětí již zemřelo a zanechalo po sobě další dvě děti (vnuky zůstavitele), pak v první dědické skupině bude dědit manžel/ka zůstavitele jednu třetinu, první dítě zůstavitele druhou třetinu a dědický podíl zemřelého dítěte připadne jeho potomkům každému v rozsahu jedné šestiny. Stejně jako dosud i podle NOZ platí, že v první dědické třídě nemůže manžel dědit sám.

Druhá třída dědiců

Neměl-li zůstavitel žádné děti, budou ve druhé dědické třídě dědit manžel, zůstavitelovy rodiče a dále ti, kdo se zůstavitelem žili před jeho smrtí nejméně po dobu jednoho roku ve společné domácnosti a z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost či byli odkázání výživou na zůstavitele („spolužijící osoby“). Z této dědické třídy bude dědit manžel jednu polovinu a ostatní si stejným dílem rozdělí druhou polovinu. K zajímavé situaci může dojít, pokud zůstavitel neměl děti, se svou manželkou již nežije, ale k rozvodu nedošlo a současně zůstavitel sdílí více než jeden rok společnou domácnost se svou novou přítelkyní. V případě, že zůstavitel zemře, bude podle pravidel druhé dědické třídy dědit jednu polovinu manželka zůstavitele, přestože již se zůstavitelem nežije a jednu polovinu přítelkyně zůstavitele, která se zemřelým sdílela společnou domácnost (za předpokladu, že zůstavitelovy rodiče již nežijí).

Třetí třída dědiců

Ve třetí třídě dědiců si pozůstalost či její část rozdělí rovným dílem spolužijící osoba a zůstavitelovi sourozenci, případně jejich děti.

Čtvrtá třída dědiců

Pokud nedědí nikdo ve třetí třídě dědiců, budou ve čtvrté dědické třídě dědit prarodiče zůstavitele.

K výše uvedeným čtyřem dědickým skupinám, resp. dědickým třídám, jak je nově NOZ označuje, přidal zákonodárce ještě dvě dědické třídy. Přestože se s největší pravděpodobností bude jednat o výjimečné případy, nelze teoreticky takovou možnost vyloučit a zákonodárce tak brání tomu, aby pozůstalost přešla na stát v případě, že existují i třeba vzdálení příbuzní zůstavitele.

Pátá třída dědiců

V páté dědické třídě tak budou dědit prarodiče rodičů zůstavitele, tj. pradědové a prabáby. Prarodičům zůstavitelova otce (dvěma pradědům a dvěma prabábám) připadne společně jedna polovina a o tuto jednu polovinu se obě dvojice prarodičů rozdělí rovným dílem. Obdobně to platí i o prarodičích zůstavitelovy matky. Teoreticky za předpokladu, že budou všechny prabáby a pradědové zůstavitele naživu, dostane každý z pozůstalosti jednu osminu. V případě, že jeden ze dvojice dědit nebude, připadne jeho osmina druhému členu.  Pokud by nedědil nikdo z příslušné dvojice, připadne celá jedna čtvrtina druhé dvojici téže strany a obdobně nebude-li dědit ani jedna dvojice téže strany, připadne dědictví dvojicím druhé strany, a to ve stejném poměru, v jaké se dělí o polovinu dědictví, která jim připadla přímo.

Šestá třída dědiců

V šesté dědické třídě zákonodárce doplnil ještě možnost nabýt dědictví praneteřím a prasynovcům a strýcům a tetám, každému rovným dílem. Pokud by teta či strýc nežili, zdědí jejich podíl jejich děti, to znamená zůstavitelovi bratranci nebo sestřenice.

Jak již bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, teprve v případě, že nedědí nikdo v rámci jednotlivých dědických tříd, připadne dědictví jako odúmrť státu a na stát se hledí, jako by byl zákonný dědic.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2021
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  
16:20Akcie na podzim mohou klesnout o 15 i více procent, dolů půjdou i kryptoměny, domnívá se Minerd
15:29American Airlines jsou poprvé od vypuknutí pandemie v zisku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Honeywell International Inc (06/21 Q2)
NextEra Energy Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
7:30Danske Bank A/S (06/21 Q2)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00American Express Co (06/21 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/21 Q2)
13:30Kimberly-Clark Corp (06/21 Q2)