Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská měna oslabuje – „noční můra“, či jen hrozba pro spekulanty?

Čínská měna oslabuje – „noční můra“, či jen hrozba pro spekulanty?

06.03.2014 7:57, aktualizováno: 7.3. 14:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

„V posledních dnech došlo k výraznému oslabení kurzu čínské měny. Tento pohyb jde proti trendu patrnému v posledních třech letech. Výsledkem byly ztráty některých investorů a hlavně debata o tom, co má čínská vláda v plánu. Ta svou měnovou politiku transparentně nevysvětluje a existuje tak velký prostor pro nepochopení celé situace. Klíčovou otázkou je, zda vláda mění svůj pozitivní postoj k silné měně. A pokud ano, proč,“ píše na stránkách FT známý britský ekonom a investor Gavyn Davies.

Davies připomíná, že více než 40% posílení renminbi, ke kterému došlo po roce 2005, pomohlo odstranit část globálních nerovnováh. Mimo jiné totiž snížilo obchodní deficity USA a inflaci v Číně. V neposlední řadě došlo k poklesu rizika obchodního konfliktu mezi USA a Čínou, kdy Spojené státy přestaly kritizovat „měnovou manipulaci“ kurzu renminbi. Je možné, že současný obrat představuje součást snah Číny o intenzivnější působení tržních sil v její ekonomice. Donedávna se kurz držel na spodní hranici pásma daného centrální bankou, protože investoři se domnívali, že dlouhé pozice na renminbi jsou bezpečnou sázkou. Zvýšil se příliv kapitálu a People’s Bank of China nakonec provedla intervence, které svým rozsahem odpovídaly QE3 v USA.

Je možné, že centrální banka chtěla pouze signalizovat, že dlouhé pozice na renminbi nejsou bez rizika. Ale možná, že se PBOC rozhodla ukončit trend posilování kurzu. K tomu přikročila i v letech 2008–2010, kdy k podpoře růstu ekonomiky využívala všechny dostupné nástroje. Tomuto vysvětlení by napovídaly i změny sazeb. Mezibankovní sazby byly totiž ve druhé polovině minulého roku směrovány mnohem níže. V takovém případě by ale byly relevantní obavy z toho, že oddlužení neprobíhá tak hladce a Čína nadále podporuje morální hazard ve finančním systému. Noční můrou, která je ale velmi nepravděpodobná, by pak byla situace, kdy by se Čína snížením kurzu snažila o zvýšení podílu na globálním trhu. „Podle mého názoru nyní vláda přikročila k přechodnému zmírnění tlaku na brzdy, protože se obává o stabilitu finančního systému. Svou dlouhodobější strategii ale nezměnila,“ uzavírá Davies.

Vývoje na měnových trzích si všímá mimo jiné i Natixis. Jeho ekonomové se domnívají, že „posilování renminbi je v zájmu čínské ekonomické a strukturální politiky“. Oslabení kurzu, ke kterému v posledních dnech došlo, podle nich neznamená, že by PBOC chtěla kurz záměrně dlouhodobě oslabovat. V plánu měla pouze přerušení dlouhého období posilování renminbi. Natixis má za to, že letos čínská měna posílí k dolaru o 2 % na úroveň 5,95 na konci roku. Klíčovou roli bude hrát tempo otevírání kapitálového účtu, míra rizika ve finančním systému a vývoj v celé globální ekonomice. Opětovné posilování renminbi už nebude tak hladké jako doposud, což „ztíží spekulaci“ na této měně, píše Natixis.(Zdroj: FT, Natixis)


Čtěte více:

U jedné komodity čínská žízeň stále prudce roste
12.02.2014 18:21
Před pár lety mi jeden znalec vína řekl, že pokud to někdo myslí s vzá...
Čas hraje proti Číně
17.02.2014 18:49
I když jsem se zde v řadě posledních komentářů snažil co nejvýstižněji...
Čína se vzdává politiky potravinové soběstačnosti
20.02.2014 12:20
Čína se vzdala jednoho z dosud nejposvátnějších pilířů zemědělské poli...
Uvolnění juanu otevírá Číně příležitost k transformaci
27.02.2014 16:41
Čínská centrální banka v minulém týdnu poslala svou intervencí juan na...

Váš názor
 •  
  06.03.2014 10:16

  Je pěkné, že se redakce konečně odhodlává používat mezinárodní přepis čínčtiny pin yin (česky: pchin jin) a píše renminbi místo českého ženminpi. Jen aby se to příště objevilo i u yuanu (česky: u jüanu ;-)
  Kalka.
  •  
   06.03.2014 10:21

   jsem někde četl "ženšminpao" co to je, nevíš?:-)
   Jesse
   •  
    06.03.2014 10:32

    :-)) Ale mělo by to být ženminpao - renminbao je něco jako Lidovky
    Kalka.
    • renminbao
     06.03.2014 10:35

     ... tedy překlad slovní. Jinak to spíš odpovídá Rudému právu ;-)
     Kalka.
 • AMN
  06.03.2014 9:56

  Tady to máš, jaxes ptala :-))
  Jesse
  • Re: AMN
   07.03.2014 0:36

   ty jsi jako "Maglev" :-)) včera o tom hovoříme a dnes? Je vidět , že máš správné kontakty :-))). 27.unora tu byla také pěkná vlaštovka k tomuto tématu.
   AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.