Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Ruské kroky vedou v Evropě k seriózním úvahám o energetice

WSJ: Ruské kroky vedou v Evropě k seriózním úvahám o energetice

27.03.2014 15:48
Autor: ČTK

Ruská invaze na Krym konečně donutila Evropu k serióznímu zamyšlení nad svou energetickou politikou a nad tím, jak snížit závislost na ruské energii. Řešení má Evropa naštěstí přímo pod svýma nohama, v podobě potenciálně rozsáhlých zásob břidlicového plynu, napsal americký list The Wall Street Journal (WSJ).

Anexe Krymu přiměla evropské vlády přiznat si mimo jiné to, že větrné generátory financované daňovými poplatníky nezajistí ani energetickou bezpečnost, natož geopolitickou páku proti Moskvě. Takové zjištění je jednou z mála kladných stránek ruského revanšismu.

Britský premiér David Cameron ukázal na jasné řešení - využít něco z bilionů krychlových metrů břidlicového plynu a ropy, které se pod Evropou nalézají. Invaze na Krym je podle něj "budíček pro Evropu" a signál, že "energetická bezpečnost by se měla stát prioritou číslo jedna z dosavadní priority někde kolem čísla pět".

Kvůli obrovské regulaci je těžké začít s využíváním nových zdrojů i v Británii, jejíž vláda rozvoj břidlicových zdrojů na rozdíl od většiny jiných podporuje. Britská společnost Cuadrilla Resources požádala už v roce 2008 o povolení k průzkumu v severoanglickém hrabství Lancashire, kde odhadla zásoby plynu na řadu desítek let britské spotřeby. Absolvovala série zkoumání, jednání s vládou a místními a vyšla řada vládou objednaných studií, které dospěly k závěru, že metoda takzvaného frakování nenese žádné významnější riziko. Doporučily dodržovat bezpočet požadavků. K prvnímu průzkumnému vrtu se ale firma nedostane ani letos, a to kvůli "technickým omezením spojeným s přezimováním ptactva".

To se musí změnit, podotýká list. Litva, Lotyšsko, Estonsko, Finsko a Bulharsko jsou na ruském plynu závislé téměř úplně, Česká republika, Slovensko, Polsko, Rakousko a Řecko z více než poloviny a Německo asi z třetiny.

Ukrajinská krize by měla všechny obvyklé výhrady vůči frakování, jak se říká metodě uvolňování plynu z hornin pomocí tlaku upravené vody a písku, zasadit do reálnější perspektivy. Francie a Bulharsko v záchvatu zelené hysterie frakování zakázaly a Německo na něj uvalilo moratorium. Úředníci v Bruselu stále dolaďují regulaci těžby z břidlic z hlediska ochrany prostředí.

Neochota k rozvoji domácích fosilních zdrojů se stala problémem pro Evropu dávno před ukrajinskou krizí. Levný domácí plyn, k němuž vedla v minulých letech "břidlicová revoluce" v USA, by podle WSJ pomohl zmírnit ekonomické potíže Evropy posledních let.

Většina evropských politiků zatím mluví o břidlicovém plynu vesměs jen z hlediska možnosti jeho dovozu z USA. Americký prezident Barack Obama ale na středečním setkání s činiteli EU naznačil, že EU by neměla spoléhat pouze na USA, ale zajímat se také o rozvoj vlastních zdrojů. "Pro Evropu bude užitečné podívat se na vlastní energetické zdroje stejně jako na to, jak by Spojené státy mohly dodávat ty své," řekl podle agentury Bloomberg Obama.


Váš názor
  • Casu dost
    28.03.2014 10:34

    Jaké bylo nadšení Polska z břidlic, než zjistili, že jsou v hloubce přes 3 km a je řádově levnější plyn dovézt přes moře, než se ho pokoušet těžit... Navíc, dokud rusové nepostaví dost trubek do Číny, nemohou si Evropu dovolit odstřihnout od čehokoliv aniž by země zkrachovala, a to přes léto rozhodně nepostaví.
    raca
    • Re: Casu dost
      28.03.2014 10:38

      Rusáci staví transsibiřskou magistrálu už 30 let a ještě ji nedostavěli :-)))
      Jesse
Aktuální komentáře
21.04.2025
17:02Velikonoční Wall Street pod tlakem. Trumpovy útoky na předsedu Fedu znepokojují investory, pomlázku si odnášejí těžaři zlata  
14:45Co radí Buffett během tržních turbulencí? Udržte si hlavu na krku a budete odměněni
12:03O co jde ve sporu mezi Trumpem a Harvardem?
9:10Mester: Fed by měl vážit, co je vlastně nyní v jeho moci
9:05Peking varoval před obchodními dohodami s USA, které by poškodily Čínu
9:03Trump vyjádřil naději, že Ukrajina a Rusko tento týden uzavřou dohodu
8:51Trump věří v dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem již tento týden, americké futures jsou v červeném  
20.04.2025
9:38Víkendář: Pro Američany je snazší obviňovat cizí země, než brát vážně své domácí problémy
19.04.2025
9:35Víkendář: Kdo má pravdu ve sporech o cla?
18.04.2025
17:17Zachrání trh „likvidita“?
13:31Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
9:53Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání
6:06Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?
17.04.2025
22:04Obavy z nových kroků administrativy prezidenta USA, i tak by se dal shrnout závěr obchodování na Wall Street  
17:32Šéfka MMF: Trumpova cla zpomalí hospodářský růst, ale nezpůsobí globální recesi
17:28Skororecese a pak zase nájezd na potenciál…
16:55Vytvoří americké akciové indexy nová roční minima?  
15:53Pilulka na hubnutí od Eli Lilly ukazuje prvotní úspěchy. Akcie rostou o 16 pct
14:49ECB snížila sazby o čtvrt procentního bodu. Lagarde upozorňuje na brzdy pro evropskou ekonomiku
14:17Turecká centrální banka překvapivě zvýšila základní úrok na 46 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data