Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Většinu naší ekonomické svobody jsme získali před první světovou válkou

Většinu naší ekonomické svobody jsme získali před první světovou válkou

14.4.2014 18:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak se naše ekonomická svoboda vyvíjela v čase? Empirický výzkum týkající se tohoto tématu trvá jen několik desítek let. Nejpoužívanějším ukazatelem je index od Fraser Institute, který začíná v roce 1970. To, že nemáme dlouhodobější perspektivu, snižuje naši schopnost poučit se z konkrétního vývoje a učinit správné kroky. Nově vytvořený index ekonomické svobody Historical Index of Economic Liberty (HIEL) takový pohled poskytuje. Zaměřuje se na vyspělé ekonomiky a jeho vývoj ukazuje následující graf (červeně váženo počtem obyvatel jednotlivých zemí): 
 
001

Od poloviny 19. století až po první světovou válku ekonomická svoboda soustavně rostla. Přes tři čtvrtiny celkového pokroku u zemí OECD bylo dosaženo právě před první světovou válkou. Během první poloviny 20. století došlo k negativnímu obratu. Ve druhé polovině 20. století pak ekonomická svoboda opět rostla a vrcholu dosáhla v roce 2007. Druhý graf ukazuje, co popsaný vývoj ve vybraných obdobích nejvíce ovlivňovalo. Modře je vyznačena změna vlastnických práv, následují peníze, obchod a regulace: 
 
002

Hlavní faktory ovlivňující ekonomickou svobodu se v čase významně mění. Mezi roky 1850–1914 hrálo hlavní roli zlepšení v oblasti vlastnických práv. Během první poloviny 20. století dominoval kolaps světového obchodu. Od poloviny 20. století a zejména během 50. let a po roce 1980 byla hlavní silou liberalizace světového obchodu. Během 60. a 70. let hrála negativní roli zvýšená regulace a chybná monetární politika. Tyto faktory vyvážily zvýšení svobody obchodu a vlastnických práv. Popsaný index a dlouhodobý trend jeho vývoje vyvolává důležité otázky. Pokud je například ekonomická svoboda úzce spjata s ekonomickým růstem, jak jde dohromady stagnující svoboda a vysoký růst během 60. a 70. let?

Autorem je Leandro Prados de la Escosura.

Zdroj: VOX


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů