Jak se naše ekonomická svoboda vyvíjela v čase? Empirický výzkum týkající se tohoto tématu trvá jen několik desítek let. Nejpoužívanějším ukazatelem je index od Fraser Institute, který začíná v roce 1970. To, že nemáme dlouhodobější perspektivu, snižuje naši schopnost poučit se z konkrétního vývoje a učinit správné kroky. Nově vytvořený index ekonomické svobody Historical Index of Economic Liberty (HIEL) takový pohled poskytuje. Zaměřuje se na vyspělé ekonomiky a jeho vývoj ukazuje následující graf (červeně váženo počtem obyvatel jednotlivých zemí):

Od poloviny 19. století až po první světovou válku ekonomická svoboda soustavně rostla. Přes tři čtvrtiny celkového pokroku u zemí OECD bylo dosaženo právě před první světovou válkou. Během první poloviny 20. století došlo k negativnímu obratu. Ve druhé polovině 20. století pak ekonomická svoboda opět rostla a vrcholu dosáhla v roce 2007. Druhý graf ukazuje, co popsaný vývoj ve vybraných obdobích nejvíce ovlivňovalo. Modře je vyznačena změna vlastnických práv, následují peníze, obchod a regulace:

Hlavní faktory ovlivňující ekonomickou svobodu se v čase významně mění. Mezi roky 1850–1914 hrálo hlavní roli zlepšení v oblasti vlastnických práv. Během první poloviny 20. století dominoval kolaps světového obchodu. Od poloviny 20. století a zejména během 50. let a po roce 1980 byla hlavní silou liberalizace světového obchodu. Během 60. a 70. let hrála negativní roli zvýšená regulace a chybná monetární politika. Tyto faktory vyvážily zvýšení svobody obchodu a vlastnických práv. Popsaný index a dlouhodobý trend jeho vývoje vyvolává důležité otázky. Pokud je například ekonomická svoboda úzce spjata s ekonomickým růstem, jak jde dohromady stagnující svoboda a vysoký růst během 60. a 70. let?
Autorem je Leandro Prados de la Escosura.
Zdroj: VOX