Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ETF s fixním výnosem mohou eliminovat volatilitu akcií

ETF s fixním výnosem mohou eliminovat volatilitu akcií

18.04.2014 16:10
Autor: Pavel Daniel

Investoři, zapomeňte na loterii na kapitálových trzích! Jsou tu přece ETF s fixním výnosem. Musím laskavého čtenáře hned v začátku textu uklidnit, že nejde o poslední kampaň, která by chtěla vytáhnout peníze z kapes investorů, ale o tip, který dává k úvaze alternativu k investování. Exchange Traded Funds, či volně přeloženo do češtiny, fondy obchodované na burze, jsou stále v tuzemských žebříčcích, které si všímají, do čeho Češi investují, spíše v pozadí zájmu. A to i přesto, že podle serveru Alot. Finance nabízejí řadu výhod. A to nemluvím o ETF s fixním výnosem. Ty server označil za tak trochu jiné ETF fondy.

Fixní příjem nabízí jistotu

Podle serveru Alot Finance prý existuje mnoho důvodů, proč investoři kupují ETF fondy. A mezi nimi hrají zvláštní roli ETF s fixním výnosem. Část investorů kupuje tyhle cenné papíry kvůli tomu, aby je držela ve svém portfoliu a inkasovala fixní příjem. Jiní zase chtějí využít vlastní obchodní schopnosti a aktivně s ETF fondy s fixním výnosem obchodovat. A třetí skupina investorů používá tento typ investice coby součást vyváženého portfolia, které má čelit neočekávaným cenovým výkyvům akcií. „ETF s fixním výnosem poskytuje bezpečné útočiště pro investory, protože aktiva s pevným výnosem jsou obecně méně volatilní a méně riskantní, než akciové investice,“ konstatuje server Alot Finance. A proč? Vysvětlení spočívá v tom, že mají inverzní vztah k cenovému vývoji akcií. Jednoduše řečeno – když akcie oslabují, ETF s fixním výnosem jsou doslova bezpečný přístav, který nabízí bezpečí investice právě díky pevnému výnosu. I proto je znát na mezinárodních trzích zvýšená poptávka po těchto cenných papírech právě v období akciových poklesů.

Podle serveru ETF.com patří k dlouhodobě nejvíce obchodovaným ETF s fixním výnosem na mezinárodních trzích fondy společnosti iSHARES. Například fond Euro High Yield Corporate Bond UCITS ETF (IHYG), který se může pochlubit charakteristikou jednoho z nejvíce obchodovaných ETF fondů s fixním výnosem, existuje od roku 2010. Sama společnost iShares patří k největším emitentům ETF fondů na mezinárodním poli. ETF fondy jsou vydávány většinou v eurech, ale i dolarech. Ze statistik vyplývá, že od 1. ledna do 31. března 2014 vzrostla nákupní poptávka po „evropských“ ETF fondech s fixním výnosem z 5 % na 19 %, zatímco prodejní pokyny vykázaly setrvalou tendenci.

Podle Alot Finance mají investoři širokou škálu možností, rozuměj pestré portfolio k nákupu. Patří mezi ně velmi konzervativní ETF fondy s fixním výnosem, které investují peníze investorů do pokladničních poukázek vlády Spojených států Amerických, ale také fondy, které se nebojí riskovat více. Třeba do nákupů tzv. „junk bonds,“ tedy riskantních dluhopisů, třeba firem, které jsou emitovány většinou pod cenou. V nabídce jsou ovšem i ETF s pevným výnosem, které kombinují oba výše popsané typy investic. V jejich portfoliu tak mohou být dluhopisy vydané vládou USA, korporacemi či místními samosprávami, které mají různou dobu splatnosti. Investoři si tedy mohou vybrat podle svého rizikového profilu.

ETF fondy lepší než akcie a podílové listy? 

ETF fond si investoři mohou koupit i prodat, stejně jako akcie, v průběhu obchodního dne. Podle komentáře Alot Finance umožňuje nákup ETF fondu s fixním výnosem levnou a snadnou cestu investorovi, jak se dostat na dluhopisový trh. Příklad? Zatímco investice do jedné typické průměrné obligace stojí investora kolem 1000 amerických dolarů, za stejnou částku může investor nakoupit různé ETF fondy s fixním výnosem. A tím podle Alot Finance získat mnohem lepší úroveň diverzifikace portfolia. Americkým investorům navíc pro volbu ETF s fixním výnosem nahrává i skutečnost daňových výhod. Jde totiž o to, že z investice do tradičních podílových fondů může investorovi plynout daňová povinnost z kapitálového zisku, i když podílový fond prodal. S ETF s fixním daňová povinnost nastává v okamžiku, kdy investor cenné papíry ETF fondu prodal.

“Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.”


Čtěte více:

Záložny by měly být veřejně obchodovatelné společnosti
15.04.2014 18:15
České družstevní záložny jsou znovu na tapetě kritiky vkladatelů i zvý...
Čínský stádový klid
16.04.2014 17:30
Za poslední dva tři roky jsme si poměrně zvykli na určité minivlny opt...
Jak poznáte, že jste jako spekulanti dospěli?
17.04.2014 18:10
Stohy papíru, tuny knih a nepočítaně kyberprostoru bylo v minulosti (a...

Váš názor
  •  
    22.04.2014 8:44

    Nerad bych kritizoval, ale překládat "fixed income ETF" jako ETF s pevným výnosem je minimálně poněkud zavádějící. Tato třída ETF investuje do pevně úročených aktiv (odtud ten "fixed income") - samotný fond však rozhodně pevný výnos nemá.
    Michal H.
Aktuální komentáře
24.01.2020
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky
9:14Spotřebitelé v Česku v lednu méně věřili ekonomice
8:58Obětí viru přibývá, globální stav nouze to ale není. Evropské akcie mohou v úvodu růst  
5:59Ropná dekáda: Proč už ropné šoky nejsou, co bývaly?  
23.01.2020
22:04Wall Street umazala ztráty, Netflix +7 %
17:28Henry Ford a dividendová třídní válka
17:03Euro padá po ECB, která neudělala vůbec nic  
16:39Dimon: Centrální banky přifukují bublinu na státním dluhu, záporné sazby „neskončí dobře“
15:13ECB je lehce optimističtějí, startuje revizi měnové politiky
13:56ECB zahajuje strategickou revizi své politiky, sazby dnes nemění
12:51Francie se s USA dohodla na postupu k digitální dani

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu