Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský stádový klid

Čínský stádový klid

16.04.2014 17:30

Za poslední dva tři roky jsme si poměrně zvykli na určité minivlny optimismu a pesimismu týkajícího se vývoje v Číně. Hlavní charakteristikou těchto vln je to, že jsou taženy aktuálním vývojem ukazatelů ekonomické aktivity. Ne vždy je ale věnována dostatečná pozornost tomu, že toto vlnění se děje na pozadí celkově se zhoršující (či minimálně nelepšící se) situace. To může dokonce vést k tomu, že naše interpretace aktuálního vývoje je paradoxní.

Co tím poněkud zamlženým úvodem myslím konkrétně? Jednoduchou věc, kterou dobře demonstruje následující obrázek od JPMorgan. Vidíme v něm celkový růst čínského produktu a tahouny tohoto růstu – investice, spotřebu a čisté exporty. Předně si vyjasněme, co to znamená, když se říká, že Čína je exportní ekonomikou. Z obrázku je totiž patrné, že čisté exporty (rozdíl mezi exporty a importy) ani v pro ně nejsilnějších letech nepředstavovaly rozhodující faktor růstu (jedinou výjimkou je rok 97). V posledních letech je pak jejich přínos úplně zanedbatelný. Exporty samotné ale zároveň představují asi 25 % čínského produktu (4,3 procentní body z toho jdou do USA a asi 3 do eurozóny). Celkově to znamená, že Čína je exportní lokomotivou a vývozy jsou významnou součástí jejího produktu. To samé ale platí o dovozech (které jsou s exporty propojeny výrobní vertikálou).

sou

Co se týče růstu ekonomiky jsou tedy rozhodující investice a spotřeba (exporty v tom smyslu, že z hlediska růstu cca eliminují dovozy). V jednom z posledních WSJ jsou hezké fotky čínských měst duchů, které dokumentují to, že s investicemi to země alespoň v některých oblastech přepálila. Je pravda, že kapitálová zásoba na hlavu je v Číně stále hluboko pod vyspělým světem. Dohnat tuto mezeru ale nejde tak rychle, jak by se zdálo. Výsledkem jsou totiž špatné investice a následně špatné dluhy. Rozumný růst na dluh nemusí být sám o sobě ničím špatným - jde totiž o růst na úspory (dluh jednoho = úspory druhého). Hodnocení růstu na špatný dluh je ale už jednoznačné (dnes se módně předpokládá, že dluh = špatný dluh, což jen dokumentuje naší neschopnost poznat správnou míru).

Dostáváme se k pointě grafu a dnešní úvahy. Čínská vláda by se měla snažit o to, aby růst začala stále více táhnout spotřeba domácností a ne investice. Problém je v tom, že i v hladce fungující ekonomice jde o dlouhodobý přechod. V Číně by pak v nejedné oblasti vyžadoval, aby si „elity“ vypustily vlastní rybník (privatizace, uvolnění trhu, eliminace dotování velkých firem přes manipulované sazby, atd.). Reálné výsledky dosavadní snahy jsou patrné z grafu. Je jasné, že zde nelze provádět revoluci, ale evoluci. Žádný rozhodující přechod na růst tažený spotřebou zatím ale patrný není. Svou roli hraje samozřejmě i nižší báze spotřeby relativně k investicím, ale to na potřebě rebalancování nic nemění, naopak ji posiluje. Všimněme si přitom, že například v letech 1998 – 2000 byl celkový růst podobný jako dnes, investice byly ale mnohem méně významné.

To nejlepší, v co zde lze nyní realisticky doufat, je pomalý posun k menšímu růstu investic a vyššímu růstu spotřeby, souběžná postupná eliminace špatných úvěrů a stabilizace vývoje celkového dluhu ve společnosti (včetně vyjasnění toho, co se vlastně děje na všech šedých a snad i černých kapitálových trzích). To vše na pozadí ne příliš výrazného celkového poklesu tempa růstu čínské ekonomiky. Počínaje MMF a konče investičními bankami všichni až na pár rebelujících výjimek počítají nanejhůře s tímto „stabilizačním“ scénářem. Dumám ale nad tím, zda opět nejde o „stádové“ projekce, které v tomto případě vlastně počítají s až magickou schopností čínské vlády. Ta by totiž musela být schopna zabránit tomu, k čemu ne tak dávno došlo v Irsku, Španělsku, USA. Nebavíme se tak nakonec opět o ničem jiném, než zda je lepší relativně svobodný trh, či jeho imitace.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Investice v Číně
  17.04.2014 9:16

  Čína má stále obrovský prostor pro investice vzhledem ke svému počtu obyvatel. Má 130 krát více obyvatel jak ČR. Tedy například, když jsme my uvedli nedávno do provozu Temelín o 2000 MW, tak v Číně při 130 násobku obyvatel, to znamená uvést do provozu atomové elektrárny o výkonu 130 x 2000 = 260 000 MW !! Přitom má z tohoto objemu Čína zatím dnes v provozu jen 17 000 MW, tedy asi 6 %. Nebo železnice, Čína má 100 000 Km, my v ČR - 9600 km při 130 násobku počtu obyvatel ČR by měla provozovat gigantických 130 x 9600 = 1 248 000 kilometrů železnice !!! Tedy 12 násobek toho, co má dnes ! Atd, atd, atd. Stejné je to u metra, dálnic, letišť, přístavů,....atd, atd. Čína je investičně naopak poddimenzovaná !!
  Xiluodu Dam
  • Re: Investice v Číně
   17.04.2014 9:39

   Přesně, Přehrado. Potenciál růstu Číny je obrovský. Sice určitě nebude muset mít takovou hustotu železniční sítě jako my, ale s každým rozšířením infrastruktury do dosud zanedbávanějších oblastí bude růst současná spotřeba, a tudíž i 'stabilizace vývoje celkového dluhu ve společnosti' atd.atd.
   Kalka.
Aktuální komentáře
12.04.2021
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou
11.04.2021
15:10Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky
9:07Víkendář: Biden jako Roosevelt? Jen částečně
10.04.2021
16:07Zamlčovaný problém čipů
9:04Víkendář: Dluhy a "nezávislá" monetární politika
09.04.2021
22:01Wall Street pokračuje ve spanilé jízdě a opět uzavírá na rekordech  
17:30Období vyšších inflačních čísel je tu. Wall Street i Evropa bez jasného směru  
17:27Akciové neutrino
16:44Průmyslová výroba v Německu v únoru překvapivě klesla, export vzrostl
16:35Čtyři grafy o tom, proč se americká ekonomika asi vzpamatuje rychleji než ta evropská
14:52Arone: Dopady inflace a vyšších daní na ceny akcií
14:04RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y