Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se mají investoři bránit proti bublině?

Jak se mají investoři bránit proti bublině?

26.06.2014 10:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle mého názoru jsou současné obavy z bubliny založené na pohledu na PE přehnané. Ale váš názor může být jiný. Otázkou pak je, co dělat v případě, že se domníváme, že bublina se na trhu už skutečně utvořila. Odpověď totiž není jasná, protože na takovou situaci můžeme reagovat dvojím způsobem. První z nich můžeme nazvat pasivní obranou. Spočívá ve snížení podílu našeho portfolia, který je zainvestován v akciích. Držíme pak menší podíl, než by odpovídalo našemu věku, averzi k riziku, potřebě likvidity a podobně. Druhá strategie se může jmenovat aktivní obrana a spočívá ve snaze získat z korekce nějaké zisky tím, že otevřeme krátké pozice.

Pokud se na základě našeho přesvědčení týkajícího se bublin rozhodneme jednat, přinese to určité náklady. Pasivní obrana sebou nese nutnost investovat prostředky jinak než do akcií, tedy hlavně do bezpečných aktiv. Jestliže ke korekci na akciovém trhu nedojde, ztratíme prémii, kterou bychom vydělali tím, že bychom akcie neprodávali. U aktivní obrany je tento náklad ještě větší, protože ztráty porostou úměrně s tím, jak dobře si akcie povedou. Když bublina praskne, pasivní obrana nás uchrání před ztrátami, aktivní přinese zisky. Měli bychom si tedy ujasnit hlavně to, jak moc jisti jsme si tím, že se utvořila bublina, jak velká korekce podle nás přichází a jak rychle nastane.

A co vlastně říká bublinomie, tedy věda o bublinách? Je velmi nebezpečné nesouhlasit s držiteli Nobelovy ceny za ekonomii, ale já tak nyní učiním, a to hned dvakrát. Podle mého názoru tu bubliny budou vždy, což je v rozporu s tím, v co věří Gene Fama. Podle mého názoru jsou součástí trhů, protože investoři jsou pouze lidé. Více dat a počítačů je nevymýtí, protože často slouží jen jako nástroj našich slabých stránek namísto toho, aby je eliminovaly. Avšak bubliny nejsou tak časté, jak si myslíme. Zde se rozcházím s Robertem Shillerem. Domnívám se, že je vidíme jen zřídka a ne vždy jde o důsledek iracionality. Většina korekcí představuje racionální reakci na změny v reálném světě, ne prasknutí bubliny. A i ty největší bubliny mají určitý racionální základ.

Bubliny jsou lépe vidět ve zpětném zrcátku; když jsme uprostřed nich, tehdy dobře patrné nejsou. A mají i určité přínosy. Napáchají sice škody, ale mění způsob našeho přemýšlení a to, jak podnikáme. Určitě je lepší trh, kde ceny stanovují iracionální investoři, než ten, kde by je stanovili účetní. Sice bych za současných cen neinvestoval do společností jako Tesla, Twitter či Uber, jsem ale vděčný za to, že tyto společnosti existují. A nejlepší reakcí na bublinu je často pasivita. Pokud se jako já domníváte, že je velmi těžké ji poznat, nejlepší alternativou je neměnit alokaci svých aktiv a investiční filozofii.

Zdroj: Blog Aswatha Damodarana, profesora financí na Stern School of Business


Čtěte více:

Damodaran: Bubliny, paranoia a současná situace na trhu
25.06.2014 12:08
Pokud se domníváte, že se na trzích vytvořila bublina, patříte do velk...

Váš názor
 • a proč bránit?
  26.06.2014 12:51

  Úplně by stačilo, kdyby si investoři bubliny sami nevytvářeli :-))
  Jesse
  • Re: a proč bránit?
   26.06.2014 14:20

   Bublinu nevytváří - investoři. Plánovače a tvůrce bublin a jejich původ - s investorskou obcí, bych nespojovala.
   AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů