Ceny ropy se za minulý týden dohromady příliš nezměnily. Jejich tendenci k poklesu narušila nervozita spojená s geopolitickými riziky. V případě ropy šlo o krátkodobý pozitivní impuls, neboť jak v případě Ruska, tak Iráku jde o klíčové producenty a rizikem je omezení dodávek.
Ještě do konce týdne ale byl pohyb vzhůru vymazán. Brent se obchoduje na 105,04, americká WTI na 98,15 dolaru za barel. Postup islamistů v Iráku by měla aspoň zpomalit americká letecká kampaň a zprávy z Ruska také trhy prozatím uklidnily.
Krom toho přišla zpráva naznačující, že aspoň zatím žádné problémy s dodávkami nejsou. Podle průzkumu Platts země OPEC v červenci zvýšily objem těžby hlavně díky Saúdské Arábii a Libyi, kde se daří obnovovat produkci. Celková těžba se tak vrátila zpět nad 30 Mb/d.
Nová data byla příznivá v případě Spojených států, naopak tomu bylo u eurozóny, hlavně tedy Německa. Do příznivých amerických čísel můžeme zahrnout i zprávu o zásobách, která ukázala výraznější pokles zásob ropy, destilátů, ale především benzínu. Jeho zásoby překvapivě spadly o více než 4 miliony barelů.
U českých čerpacích stanic podle údajů CCS došlo ke zlevnění benzínu na 36,73 korun za litr. Motorová nafta stagnovala, respektive nepatrně zdražila na 36,22. Cena benzínu na ARA pokračuje dolů a zrychluje. Opačným směrem působí oslabení koruny vůči dolaru, kompenzuje však pouze část pohyb ceny suroviny. Ve výsledku tedy předpokládáme pokles maloobchodních cen, který by v nejbližším týdnu měl dosahovat zhruba 15 halířů na litr.
