Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Evropská politika úspor je jedno velké selhání

Stiglitz: Evropská politika úspor je jedno velké selhání

20.08.2014 17:50
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Politika úspor nastolená státy eurozóny v boji s regionálními dluhovými krizemi byla omyl. Alespoň si to myslí nositel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz. Podle něj je vysoká míra nezaměstnanosti a utlumený hospodářský růst jasným důkazem, že reakce v podobě škrtů způsobila turbulence, s nimiž se evropská oblast jen těžce vypořádává. „Vidíme, že Evropa platí za své kroky enormní cenu,“ uvedl ekonom pro Bloomberg v narážce na přicházející špatná makroekonomická čísla.

Mezi ně patři červnová míra nezaměstnanosti na 11,5 % (jen 0,5 % od rekordní hodnoty stanovené v minulém roce), či slabá výkonnost hlavních ekonomik v čele s Německem. Hlavní hospodářství evropského bloku ve druhém čtvrtletí prošlo kontrakcí, když jeho HDP klesl o 0,2 %. Ve vzduchu navíc nadále poletuje obava z možné deflační spirály, když se navzdory nekonvenčním nástrojům ECB nedaří rozpohybovat cenový růst. Inflace v eurozóně tak v červenci rostla o 0,4 %, což je nejslabší tempo za posledních téměř pět let.

Laureát Nobelovy ceny zároveň vyzval ke sdílení dluhů mezi státy eurozóny. Takový krok by dle jeho slov výrazně zjednodušil obsluhu dluhu: „Pokud by si Evropa mohla půjčovat jako celek, získala by úrokové sazby, které mají Spojené státy.“ Sdílení dluhů však již dříve rázně odmítly některé státy. Nejhlasitějším odpůrcem bylo Německo, které by na podobném uskupení tratilo pravděpodobně nejvíce, neboť by přišlo o svou kredibilitu i status bezpečného státu. Právě díky němu totiž na svých dluhopisech platí nízké úrokové sazby, což zjednodušuje následnou obsluhu dluhu.

Stiglitz kritikou nešetřil ani na adresu bankovního systému a ECB. Proces plánovaného zavedení bankovní unie v Evropě považuje za příliš pomalý a nepřímo za nevhodné označil také nekonvenční kroky ECB přijaté v červnu. Dle ekonoma totiž zvolené nástroje nahrazují roli, jíž by měly primárně zastat ostatní politiky.

Podle Stiglize je pak celkový obrázek Evropy ukázkou nedostatečné spolupráce. Negativní postoj ke sdílení dluhů a pomalé tempo implementace politik totiž podkopávají hlavní myšlenku celé ekonomické spolupráce. „Evropa potřebuje mnohem více toho, čemu sama říká fiskální unie,“ uzavřel Stiglitz.

 


Čtěte více:

J. Stiglitz: Ze současné úrovně akciového trhu se cítím „silně nesvůj“
07.07.2014 11:30
Laureát Nobelovy ceny a jeden z nejvýznamnějších soudobých ekonomů Jos...

Váš názor
  • Tragická nízká inflace
    21.08.2014 11:44

    Tak nám se nedaří rozhýbat inflaci! A ani ty ceny nerostou dost rychle. Navíc nechceme sdílet dluhy a snižovat tak předluženým státům úrokovou míru pod jejich riziko. To děláme USA naschvál, Že se nestydíme. Takhle ty dluhy inflací nesmažeme a dolar v jeho dominantní pozici nepodpoříme.
    Pracovitý Prosecký
  • Jj, důkaz to je
    20.08.2014 18:27

    Utlumený hospodářský růst byl vždy hlavní doménou socialistických států... EU se blíží mílovými kroky k modelu RVHP.
    Jesse
    • Re: Jj, důkaz to je
      21.08.2014 9:37

      U nás je zase doménou pravicových vlád.
      sgt.Mike
      •  
        21.08.2014 9:43

        no, problémem je, jestli není náhodou naše pravicová scéna pravicovou. Pokud jsou v ní lidé, kteří se učili ekonomiku na VUMLu a jiných socialistických fakultách, pochybuji o jejich pravicovosti. Ti to mají zažrané pod kůží do smrti. Pro mne je známka pravice ve slušném jednání, fundovanosti atd... nikoliv jen to, že se někdo prohlásí za pravicového politika, tak jak s oblibou lhali skoro všichni v tzv. "pravicových stranách". Baťa by takové zmetky a lháře přetáhl bičem, že by na pravičáctví hned zapoměli :-)
        Jesse
        •  
          21.08.2014 10:38

          Nebuď zaujatý. Nebo si myslíš , že soudruh prezident Zeman není slušným člověkem ? A což teprve soudruh Kalousek z KDU , Topol z ODS , Sobotka , a další . Já si osobně myslím , že k té opravdové pravici má daleko celá EUropa, i když tam VUML neměli. Bohužel , dnes je již naprosto jasné že celá EU je jeden velký omyl , který nemůže skončit dobře ( bez válečného konfliktu ) . Řízený proces rozpuštění struktur EU a návrat k "normální" Evropě již asi není možný, protože kapři v Bruselu si svůj rybník nevypustí . Asi tu hráz musí násilím někdo rozbít a rybník vypustit bez ohledu na bruselské kapříky.
          Karel IV
          •  
            21.08.2014 11:24

            Jako pravicově smýšlející člověk si nemohu dovolit být nezaujatý. Tolerování podrazáků, kriminálníků, lhářů a kariéristů se nevyplácí nikdy. Nám se to nevyplácí od roku 1948. Výsledkem je dnešní neutěšený stav ekonomiky..., kdy ekonomiku živí daňoví poplatníci místo toho, aby ekonomika byla základ rozvoje... zdravou ekonomiku potřebujeme. Dnes ovšem nastala situace, kdy ekonomika likviduje potenciál evropské populace a vysává nás podobně jako černá díra ve vesmíru. To nepřišlo samo. Takový "slušný" Zemák má na tom velký podíl.
            Jesse
            •  
              21.08.2014 11:54

              no já jen vím, že v tzv. "demokratickém kapitalismu" po revoluci se podařilo rozkrást 2 biliony Kč, zruinovat a rozprodat republiku a to bez toho, že by se těm kapitalistickým darebákům (kočárník, dyba, dlouhý klaus atd atd) zkřivil vlas na hlavě !!
              kapr
              •  
                21.08.2014 12:29

                Ti tebou jmenovaní ale nebyli kapitalističtí darebáci, nýbrž komunističtí darebáci. Kdy už se to lidi naučíte konečně rozlišovat???
                Jesse
                •  
                  21.08.2014 13:46

                  no to by se ti jmenovaní tobě pěkně poděkovali - to byli přece komunisti jen omylem, po revoluci prohlédli a nasadili kapitalistické boty (a to ti potvrdí VŠICHNI jmenovaní) a hajdy směr loupeživý kapitalismus !!
                  kapr
                • Spojené štáty si Klauska vedia vážiť, ako bojovníka proti komunismu
                  21.08.2014 13:09

                  Nie je to ani rok, čo Klausko bol vo Washingtone vyznamenaný Trumanovo-Reaganovou medailou slobody. Medaila za boj proti komunismu bola v minulosti udelená napríklad bývalému poľskému prezidentkovi Lechu Walesovi, pápežovi Jánu Pavolu II. či Milade Horákovej, veru hej.
                  Šaňo
        •  
          21.08.2014 10:16

          Budovatelé kapitalismu postsovětského typu...
          sgt.Mike
Aktuální komentáře
16.03.2025
14:25Slok vnímá známky zpomalování, Yardeni hovoří o zvykání si na chaos a dlouhodobých přínosech vládní politiky
8:55Víkendář: Trump Kanadě udělal službu. A Rosenbergův jednoduchý vzorec hodnoty zlata
15.03.2025
13:30Investiční tipy: Komentáře k výsledkům za 4Q24
8:52Víkendář: Jak to nyní vidí v Kanadě?
14.03.2025
21:03Americké indexy uzavřely týden růstem  
17:37Kde se usadí růst ekonomiky a valuace na americkém trhu?
17:02Závěr týdne přináší akciím v Evropě i Americe strmý růst  
16:39Technická analýza: Broadcom má stále prostor pro růst  
16:38Spotřebitelská důvěra v USA v březnu výrazně klesla, sílí obavy z inflace
15:06Německé strany se dohodly na schválení obřího finančního balíku
13:14Perly týdne: Tesla jako politický symbol a její bod zlomu
11:58Akcie otáčejí vzhůru a zlato se dostává nad 3000 dolarů  
11:05Sharma o splasknutí bubliny americké výjimečnosti
11:02ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:13Rozbřesk: Polská inflace stále osciluje okolo 5 %, a tak se sazby NBP nejeví jako přehnaně vysoké
9:11Plzeňský Doosan Škoda Power loni zvýšil zisk téměř o pětinu na 661 milionů Kč
8:55Evropa zahájí zeleně, výsledky zveřejnil Doosan Škoda Power  
6:15Fidelity International: V amerických telekomunikacích zvoní nové příležitosti
13.03.2025
21:03Index S&P 500 vstupuje do technické korekce  
17:26Americký posun do nové akciové rovnováhy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data