Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisky v 1. pololetí klesly, firmy jsou nuceny šetřit... Patria vydala nový přehled doporučení

Zisky v 1. pololetí klesly, firmy jsou nuceny šetřit... Patria vydala nový přehled doporučení

22.9.2014 8:26
Autor: Tomáš Sýkora, Patria Finance


Zisky společností obchodovaných na pražské burze se v prvním pololetí letošního roku proti 1H13 znatelně ztenčily, především z důvodu hluboké ztráty bankovní skupiny Erste a výraznému poklesu zisků dalších velkých vah v PX indexu – společností ČEZ a O2 ČR. Výsledkově si v 1H14 polepšily spíše menší kapitalizace (Pegas, Philip Morris CR), z větších vah solidní růst zaznamenala jen pojišťovací skupina VIG (díky nízké srovnávací základně), ztráty zmírnily NWR či CETV. Vývoj zisků na akcii jednotlivých firem shrnuje tabulka v přiloženém reportu.

Výsledky se v samotném 2Q14 u většiny společností nesly v duchu nákladových úspor. Firmy jsou dále nuceny šetřit, aby kompenzovaly pokles výnosů, když se pomalé oživení domácí ekonomiky zatím nepromítá do vyšších tržeb společností. Právě nákladové úspory se tak postaraly o lepší čísla u řady firem na pražské burze, např. Komerční banky, O2 ČR, ČEZ nebo Philip Morris ČR. Komerční banka opět překvapila nízkými rizikovými náklady, operátor O2 ČR vedle nákladových úspor potěšil zlepšením trendu hospodaření v mobilním segmentu. Z menších emisí pozitivně překvapily výsledky mediální skupiny CETV, díky oživení mediálního trhu v regionu či tabákového koncernu Philip Morris CR, který zase těžil ze slabé koruny. Výrazné zlepšení v hospodaření domácích firem ve zbytku roku nelze čekat. Tržní ceny tuzemských blue-chip firem překonávají naše cílové ceny, a proto z PX titulů pro zbytek letošního roku doporučujeme spíše akcie firem menší velikosti, jakými jsou Philip Morris ČR nebo Pegas Nonwovens.

Vybíráme z reportu:

VIG: S ohledem na poslední oznámené akce z dílny ECB i některé trendy ve výsledcích za 2Q14, jsme se ovšem rozhodli snížit naši 6M cílovou cenu na 39,5 EUR (z 42,5 EUR) i doporučení na DRŽET z AKUMULOVAT. Cílovou cenu i doporučení snižujeme především s ohledem na naši novou (nižší) prognózu budoucích investičních zisků (-5 % v roce 2015 i 2016).

Philip Morris CR: Vyšší objemy prodeje jemně řezaného tabáku a slabá koruna by měly nadále více než kompenzovat pokles na tuzemském cigaretovém trhu a ztrátu tržního podílu firmy. Očekáváme, že firma by v příštím roce měla mít prostor vyplatit dividendu ve výši až 900 Kč/akcii. Akcie nabízejí téměř 6% potenciál zhodnocení k naší cílové ceně (11000 Kč/akcii). Celkový výnos po přičtení námi očekáváného dividendového výnosu by však v horizontu 1 roku mohl činit 14,5 %. Zvyšujeme tedy naše investiční doporučení z DRŽET na AKUMULOVAT.

Pegas: Po výsledcích (28.8.) jsme potvrdili naši 6M cílovou cenu 664 i doporučení AKUMULOVAT, i když další prostor pro střednědobý růst ceny akcie je podle nás již relativně omezený. Počítáme ale s tím, že se tržby společnosti ve 3Q14 znovu vylepší s větším podílem produktů s vyšší marží, což by mělo akciím i na stávajících úrovních dodávat oporu.

Komerční banka: Silná kapitálová pozice banky by podle nás umožnila vyplácet až 80 % čistého zisku, v modelu však počítáme s konzervativnějším odhadem 75 %. Dividenda by tak v příštím roce mohla dosáhnout 245 Kč/akcii (po letošních 230 Kč/akcii). Akcie KB postupně vystoupaly až nad naši cílovou cenu a přesáhly hranici 5000 . Na současných úrovních tak doporučujeme zisky na KB spíše realizovat.

Erste Bank: Obavy z výsledku zátěžových testů ECB můžou stát za posledním negativním vývoji na akciích. Již dříve si CEO Treichl postěžoval, že zátěžový scénář pro CEE země je nastaven příliš přísně. Erste by tak mohla obstát v testech hůře, než se předpokládá. To dokazuje i poslední průzkum z dílny Goldman Sachs, který říká, že tržní vnímání pravděpodobnosti propadnutí v ECB testech proti poslednímu průzkumu nejvíce vzrostlo u rakouských, řeckých a CEE bank. Krátkodobá rizika tak zůstávají spíše směrem dolů, a z krátkodobého hlediska proto vybízíme k opatrnosti, střednědobé doporučení (6M) ponecháváme na stupni DRŽET.

NWR: Po dokončení restrukturalizace hrubá výše dluhu firmy poklesne z 825 mil EUR na 500 mil. EUR a změní strukturu. Nový dluh bude splatný v roce 2020 a jeho roční úrokové náklady by měly poklesnout na 30 mil. EUR (z nynějších 70 mil. EUR). Společnost se ovšem může za určitých podmínek (pokles hotovosti k 110 mil. EUR) rozhodnout kupón nevyplatit hotově, ale za méně výhodných podmínek (úrokové přirážky) jej kapitalizovat. Při stabilních cenách kvalitního koksovatelného uhlí bude NWR v provozu peněžně nadále okolo nuly a celková hotovost by tedy klesala (resp. čistý dluh rostl) tempem součtu nových úroků (podle nás 30 mil. EUR) a nezbytných CAPEX (podle nás min. 50 mil. EUR ročně). Hotovost získaná úpisem nového kapitálu by se tak spotřebovala do konce roku 2015 a v roce 2016 by společnost zřejmě narazila na zmiňovanou hranici 110 mil. EUR.

Celý přehled doporučení pro akcie ČR si klienti placeným služeb mohou stáhnout v sekci AnalýzVáš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba